49 obserwujących
196 notek
664k odsłony
  419   0

Przypadek

Był taki film „Przypadek”. Człowiek spieszy się na pociąg i od tego, czy zdąży, zależy bieg jego życia.

Co decyduje o tym, jakich bohaterów wybierają sobie narody? Dlaczego w szkołach uczą o K.K. Baczyńskim, a o Zygmuncie Rumlu już nie? Dlaczego wielu czci o. Kolbego, a prawie nikt o. Ludwika Wrodarczyka? Dlaczego znani są Jan Palach i Ryszard Siwiec, a o bezimiennym Iłtuchu nikt nie słyszał? Przypadek?

Dzisiaj znowu o tych, o których „przypadkiem” nikt nie słyszał.
_____

Stefan Biliński, Polak. Lekarz zamieszkały w mieście powiatowym Brzeżany (woj. tarnopolskie, Galicja). 26.02.1944 rano, świadom niebezpieczeństwa, gdyż był ostrzegany przez Ukrainkę Oksanę Baczyńską, że zapadł na niego wyrok, wyruszył do rzekomo chorego ukraińskiego dziecka na wezwanie nieznanej kobiety. Po dotarciu na miejsce otrzymał serię z automatu.

_____

Antoni Murmyła, Ukrainiec, lat 37. Zamieszkały w Chałupkach, przysiółku Barszczowic (powiat Lwów, Galicja). Odmówił banderowcom podstępnego wywołania z domu swego szwagra, Polaka Józefa Sosnowskiego, po to, by ci mogli go uprowadzić i zamęczyć. Murmyła zginął w nocy z 27. na 28.02.1944 roku wraz z Sosnowskim i innymi 28 Polakami w Chałupkach.

______

Józefowie Stemplowski i Królikowski, Polacy uprowadzeni 26.02.1944 r. z Wiśniowca Starego pod las w okolicach wsi Krzywczyki (Wołyń). Stemplowski otrzymał od banderowców propozycję zarąbania Królikowskiego za cenę zachowania życia jego i jego dzieci. Odmówił. Tak samo Królikowski odmówił zarąbania Stemplowskiego. Zginęli obaj ze swoimi rodzinami. Jak zeznał potem przed sowieckim sądem dowódca banderowskiej bojówki Mychajło Prociuk, najpierw odrąbywano ręce i nogi, by ofiary dłużej się męczyły.

______

Mohort, bloger z przypadku.

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura