19 obserwujących
200 notek
355k odsłon
772 odsłony

Hanys idzie na wybory

Wykop Skomentuj40

Jak zagłosują Ślązacy w zbliżających się wyborach? Zagłosują na swoich, obecnych na listach SLD i KO czy wybiorą spadochroniarza Mateusza Morawieckiego?

Dwie partie zrzeszające autochtonów: Śląska Partia Regionalna i Ślonzoki Razem podzieliły się głosami w ostatnich wyborach samorządowych i w efekcie po raz pierwszy od wielu lat w Sejmiku Śląskim nie ma reprezentanta regionalistów. W obecnych wyborach ci pierwsi startują z list PO a drudzy SLD. Jednym słowem podziały w partiach reprezentujących Ślązaków, mimo innych deklaracji, trwają w najlepsze.

Spadochroniarz Morawiecki po pierwszych wpadkach, kiedy m.in.chciał Ślązakom serwować żurek, poprawił jakość swojej kampanii, może dlatego, że poprosił o pomoc miejscowych. Ostatni większy spadochroniarz na Śląsku - pod koniec lat dziewięćdziesiątych - Leszek Balcerowicz na skutek mądrej kampanii i wsparciu Kazimierza Kutza zebrał największą wówczas indywidualnie liczbę głosów w okręgu katowickim. Jak będzie z obecnym premierem? Czas pokaże, obecnie na skutek śmierci ojca zawiesił do czasu pogrzebu swoją kampanię.

Ponieważ premier przeżywa obecnie trudne chwilę chciałbym się tutaj chwilę zatrzymać. Rak trzustki odkryty przypadkiem w zaawansowanej fazie w dzisiejszych warunkach oznacza wyrok śmierci. Wiem coś o tym bo podobnie towarzyszyłem przed ponad dziesięciu laty umieraniu mojego ojca. Kornel Morawiecki dołączy niewątpliwie do panteonu wielkich Polaków. Pragnę zwrócić uwagę na jego wypowiedzi na temat syna. W niejednym wywiadzie zaznaczał obserwując jego karierę, iż namawiał syna by poświęcił się bardziej sprawom publicznym, a nie zarabianiu kolejnego miliona. To namawianie jak widać osiągnęło skutek,  pozycja Mateusza w banku, zarówno za czasów "irlandzkich" jak i później "hiszpańskich" była niezachwiana.

To co najbardziej irytuje dziś mieszkańców to szykowana pośpiesznie specustawa, która ma pomóc rządowi w realizacji inwestycji surowcowych o strategicznym znaczeniu dla państwa. Rządzący pewnie nie podejrzewali, że w dziele ratowania górnictwa węgla kamiennego napotkają na tak zaciekły opór za strony mieszkańców woj. śląskiego. Dziś najbardziej protestują mieszkańcy Imielina i Rybnika gdzie rozważa się nowe projekty górnicze. Nikt tak jak mieszkaniec Śląska nie wie co to eksploatacja pod domami i drogami. Jeden z mieszkańców Rybnika powiedział że: "politycy warszawscy zamiast frazesów na temat ratowania górnictwa powinni zostać oddelegowani na przymusową wycieczkę do Bytomia, po wycieczce każdy dostałby album ze zdjęciami przedwojennego Bytomia, żeby zobaczyli co Polska zrobiła temu miastu".

Premier i nowy minister Adam Gawęda odpowiedzialny za górnictwo (Tobiszowski został europosłem) uspokajają, że specustawa nie będzie dotyczyła pokładów węgla na Górnym Śląsku i że głos mieszkańców będzie wysłuchany. Mieszkańcy nie dowierzają. Jak tak dalej pójdzie nasze elektrownie systemowe będą spalać coraz więcej ruskiego węgla.

A propos, żona Tobiszowskiego Dorota, a może już była żona bo byli niedawno w trakcie rozwodu, kandyduje do senatu z list PIS. Wróbelki ćwierkają, że na osobistą prośbę prezesa ma być nowym śląskim "uchem". Jak widać prezes utrzymuje wysoką formę w dziedzinie wyborów personalnych, czy jest ona zwiastunem wysokiego zwycięstwa na Śląsku?

Drugim zapalnym punktem zgrabnie omijanym przez premiera jest nauka języka śląskiego i śląskiej historii. Pytany o to w  wywiadach cytuje językoznawcę z Tarnowskich Gór, profesora Miodka,  traktującego język śląski jako staropolski. A skoro śląski to staropolski to przecież historia jest wspólną historią. Nie ma tematu. Jak widać w tych sprawach w PIS-ie nic nowego. Jeden z czytelników zauważył, że PIS - całkiem mądrze chce żebyśmy weszli do Europy jako Polacy a nie Europejczycy, a sam wymaga aby Ślązacy byli w Polsce jako Polacy a nie Ślązacy.

Nic dodać nic ująć. 

Wykop Skomentuj40
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka