Albatros ... z lotu ptaka
Droga do Prawdy nie zawsze jest kręta.
70 obserwujących
1482 notki
1278k odsłon
84 odsłony

Ocalałe autorytety - Popiół i diament cz.I

Wykop Skomentuj

Profesorowi Jackowi Trznadel

z Dedykacją wielu lat życia w zdrowiu.

Jacek Trznadel (ur. 10 czerwca 1930 w Olkuszu) – pisarz, poeta, krytyk literacki i publicysta, współzałożyciel Polskiej Fundacji Katyńskiej. Jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, w 1952 roku rozpoczął pracę w Instytucie Badań Literackich w Warszawie. W 1992 roku uzyskał tytuł profesora.

https://www.salon24.pl/u/albatros/539738,jacek-trznadel-nieodkryty-lad-prawdy-o-smolensku

image

https://ninateka.pl/film/jacek-trznadel-rozmowy-istotne


Obywatel G.C. - Nie pytaj o Polskę (oryginalny teledysk)


Powinienem napisać tryptyk na zakończenie badań smoleńskich. Badań posmoleńskich.

Jest to HISTORIA przechodzenia polskiego społeczeństwa do nowego okresu.

Chciał nie chciał JUDEOPOLONII. W jakimś wymiarze była to II Rzeczypospolita. Bo ta I Rzeczypospolita w czasach rządów Sasów uległa kulturze konsumpcji i przywilejów.

Jedz pij i popuszczaj pasa. Tak klasa polityczna - szlachta poddała się wpływom koterii magnackich z których nie było już wyjścia aż do rozbiorów państwa polskiego na własne życzenie.

Obecnie rodzi się nowa klasa. Ta która ma umocowanie w sferze finansowej. A wpływy ciągle przy aprobacie i udziale rządzących ciągle rosną i rosną.

Można zarządzać w radzie nadzorczej bogatą energetyką mając doświadczenie w cukierni w kręceniu lodów i sorbentów dla klienteli.

https://www.salon24.pl/u/1maud/833011,ach-ten-smolensk


1 Maud Puternicka on Twitter: "@PetrosTovmasyan Ukarać studio ...

https://twitter.com/puternicka/status/905666997630808064
1 Maud Puternicka · @puternicka. Dawniej rzemieślnik,dyrektor PR w koncernie Unilever,właściciel spółek , Obecnie bloger salon24. Członek wspierający Stowarzyszenie Rodzin Katyń 2010. Pomorskie, Polska · 1maud.salon24.pl. Joined May 2015 ...

1 Maud Puternicka

@puternicka

Dawniej rzemieślnik,dyrektor PR w koncernie Unilever,właściciel spółek , Obecnie bloger salon24. Członek wspierający Stowarzyszenie Rodzin Katyń 2010


Salon24.pl - Bardzo osobista historia rodzinna blogerki 1maud ...

https://pl-pl.facebook.com/salon24pl/posts/298911490122715
Bardzo osobista historia rodzinna blogerki 1maud: Magnum. Czyli jak kręcić lody w Polsce - 1maud: "Polska widziana znad kuchni" - Salon24. Od dzisiaj będę dzielić się z Wami swoimi wspomnieniami z okresu budowy pierwszej w Polsce profesjonalnej fabryki lodów. To fabryka lodów w Baninie wkoło Gdańska , w której ...Robotnicy nie będą palić już gum, a górnicy nie przyjdą pod Sejm. Zostali zmarginalizowani.

Teraz rządzi pieniądz.

Przedstawię Państwu sylwetki kilku osób bo na palcach jednej ręki.

Ci którzy się nie zaprzedali i myślą jak uczciwi aż do bólu LUDZIE.

Innych oceni HISTORIA.

Także Naczelnika Państwa Jarosława Kaczyńskiego. Nie mam wiedzy aby sądzić.

Zdystansowani do Spraw Katynia, Gibraltaru i Smoleńska nasi Starsi Bracia w Wierze i nie wierzący wykorzystali ten czas znakomicie.

http://ninateka.pl/film/jacek-trznadel-rozmowy-istotne

  • czas trwania:20'05''
  • kategoria:rozmowypublicystyka
  • gatunek:dokument
  • barwa:czarno-biało-kolorowy
  • jakość:dobra
  • kategoria wiekowa:12

„Strasznie przeżyłem wojnę” – mówi Jacek Trznadel – pisarz, poeta, krytyk literacki i publicysta. Trauma II wojny światowej, zarówno w wymiarze osobistym jak i światopoglądowym, odegrała w jego życiu bardzo ważną rolę. Sprawiła, że po 1945 roku popierał i pokładał nadzieje we władzy ludowej, która obiecywała zbudowanie na gruzach przedwojennej Polski nowego porządku i społeczeństwa, które nie będzie oparte na wyzysku i wielkiej własności. Trznadel szybko zorientował się, że tworzony w Polsce ustrój znacząco odbiega od deklarowanych celów i wartości. „To był paradoks tamtych czasów” – mówi Trznadel – ludzie chcący zostawić za sobą koszmary wojny byli skłonni, wbrew rozumowi, wierzyć w obietnice nowego systemu i byli ślepi na jaskrawe nieraz przejawy jego ukrytego, wrogiego Polakom oblicza.

W dalszej części rozmowy Trznadel opowiada m.in. o swoich wczesnych pracach naukowych, o okolicznościach podpisania Listu 59, kiedy to po raz pierwszy publicznie opowiedział się po stronie opozycji antykomunistycznej, oraz o swojej filozofii badań nad literaturą, zgodnie z którą, obok samej twórczości, istotne są również drogi życiowe twórców. To specyficzne podejście do literatury zaowocowało najbardziej znanym dziełem Trznadla – zbiorem rozmów z pisarzami, zatytułowanym Hańba domowa. To właśnie tej publikacji poświęcona jest ostatnia część rozmowy.

opisobsada i twórcy

scenariusz:Miłosz Kozioł, Maciej Grabysa

rok produkcji:2010

język:polski

producent:Narodowy Instytut Audiowizualny, Telewizja Polska S.A.

czas trwania:20'05''

kategoria:rozmowy, publicystyka

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale