99 obserwujących
490 notek
650k odsłon
  242   0

O powodach Stanu wojennego piszę z salonowej piwnicy

W czwartek 12. grudnia nawiązałem do wspomnień z pierwszej nocy stanu wojennego,
12-grudnia-1981-zaczecie-przyczyny-i-skutki

Dziękuję miłym Gościom, którzy zdecydowali się tę stronę odwiedzić.   

Wielce Czcigodny Admin Salonowy wstawił mnie na Stronę Główną na drugą lub trzecią pozycję. Zaglądających wielu. Przez 3 godziny 500. Zdjął mnie z góry SG i przesunął gdzieś na 15 miejsce. Przybyła jeszcze jedna setka Gości. 

Około południa zdjęto mnie całkiem. przez dobę nie trafił do mnie nikt.

Gdyby próbować wyjaśnić to w kategorii teorii spiskowych nasuwa się rozwiązanie, że podanie tam rzeczywistych przyczyn proklamowania Stanu Wojennego była groźba "zakręcenia kurka" Polsce.

  Pozwalam sobie zauważyć fragment, który wstrząsnął mną najbardziej 

-------------------------------------------------------

 10 września 1981 roku z Moskwy przekazana została władzom polskim zapowiedź drastycznego ograniczenia (od 1 stycznia 1982 roku) dostaw ropy naftowej, gazu ziemnego, oleju napędowego, nafty lotniczej i oświetleniowej, surowców fosforowych, surówki żelaznej, niklu, aluminium, celulozy, bawełny, herbaty itd. Dostawy te miały być zredukowane średnio do 50 i 25%, a w niektórych kategoriach nawet do zera. W tych ograniczeniach znalazły się rodzaje paliw niezwykle ważnych również dla zdolności bojowej Wojska Polskiego. Nie był to "papierowy tygrys", o czym świadczy m.in. uzyskany przez Komisję Odpowiedzialności Konstytucyjnej z archiwów postNRD-owskich dokument-relacja z rozmowy Honeckera z Rusakowem, przeprowadzonej 21 października 1981 roku. Ten ostani m.in. oświadcza: "Tow. Breżniew zupełnie jednoznacznie powiedział, iż Związek radziecki nie myśli o tym, aby swe cenne surowce oferować krajowi, który wobec nas nie zachowuje się przyjaźnie... Dotychczas nie podpisaliśmy żadnej umowy wstępnej, żadnego protokołu koordynacyjnego i żadnego protokołu handlowego. Musimy odczekać, jak się w samej Polsce sprawy rozwiną."

------------------------------------------------------------

ZSRR a w ślad za nim NRD podjęły decyzję o "zakręceniu kurków" dla Polski od 1. stycznia 1982. Tego ciosu by Polska tamtej srogiej zimy nie przeżyła.

Wprawdzie w latach 1970++ Polska, aby uniknąć takiego szantażu, zbudowała Port Północny i rafinerię w Gdańsku ale w tamtym czasie kiedy Ameryka nadzorująca Bank Światowy odcięła Polskę od kredytów, żaden kraj tankowca z ropą do Gdańska by nie przysłał.

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura