92 obserwujących
471 notek
623k odsłony
1027 odsłon

Rosjanie opublikowali kopie paktu Mołotow - Ribbentrop

By Mathiasrex, Maciej Szczepańczyk, based on layers of User:Poznaniak - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37286884
By Mathiasrex, Maciej Szczepańczyk, based on layers of User:Poznaniak - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37286884
Wykop Skomentuj31

31 maja 2019 Rosjanie po raz pierwszy opublikowali
http://historyfoundation.ru/2019/05/31/pakt/
kopie w języku rosyjskim i niemieckim oryginalnych dokumentów paktu Ribbentrop - Mołotow zawartego 23 sierpnia 1939  wraz z tajną częścią paktu dotyczącego podziału wzajemnych "interesów" na terenie Polski.

To ostatnie jest dla nas chyba bardzo ciekawe. Podział terytorialny wzajemnych "interesów" przebiegać miał linią rzek: Pisy, Narwi, Wisły i Sanu. Warszawa i Przemyśl miały być podzielone odpowiednio Wisłą i Sanem. Ciekawe, że tajna część paktu formułowała możliwość dalszego istnienia Państwa Polskiego z zaznaczeniem, że jego granice zależeć będą od przyszłych zadrzeń a w sprawie przyszłych granic Państwa Polskiego stronypaktu przyjacielsko się porozumieją. Hitler po zawarciu tego porozumienia i wysłuchaniu Ribentropa i swojego osobistego wyslannika fotografa Heinricha Hoffmanna przyklasnął radośnie w oba uda.

image

image

image

Praga i Grochów gdzie mieszkała moja rodzina wypadły w sowieckiej strefie wpływów. Niemcy już od drugiego tygodnia września złamali powyższy pakt brutalnie atakując z czołgów i samolotów mieszkająca tam (w sowieckie strefie wpływów) w małych, często drewnianych domkach ludność cywilną. Podobnie w zbrodniczych atakach Niemcy mordowali ludność, zwłaszcza masowo wędrującą drogami na wschód od Warszawy. Linii alei Waszyngtona której broniła jednostka dowodzona przez płka Sosabowskiego - późniejszego generała - bohatera spod Arnhem Niemcy zdobyć nie zdołali.

Jedynym państwem które w końcu sierpnia  i w lipcu  chciało i realnie wiele czyniło by powstrzymać agresję Niemiec na Polskę były faszystowskie Włochy. Warto to wiedzieć i o tym pamiętać. Hitler przyznał później, że nie mógł się zgodzić na faszystowskie sugestie zaprzestania agresji na Polskę bo był honorowo związany słowem danym Stalinowi.

Wykop Skomentuj31
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura