Lodowcowe Pole
Nie czyńcie Prawdy groźną i złowrogą, Ani jej strójcie w hełmy i pancerze, Niech nie przeraża jej postać nikogo
60 obserwujących
409 notek
945k odsłon
5859 odsłon

"Antyfaszyści" napadli na żywą szopkę bożonarodzeniową we Francji

Dzieciaki w Szopce Bożonarodzeniowej typowej dla francuskiej tradycji. Zdjęcie: A.W
Dzieciaki w Szopce Bożonarodzeniowej typowej dla francuskiej tradycji. Zdjęcie: A.W
Wykop Skomentuj102

W Tuluzie doszło do napaści „antyfaszystów” na Bożonarodzeniową żywą szopkę. Grupa około 50 bandytów rozbiła wszystkie budowle i przegoniła „aktorów” i gości, wykrzykując – precz z faszyzmem!

Każdy, kto zna Francję wie, że szczególnie na południu wielowiekową tradycją są żywe szopki, w których najczęściej w biblijne postaci wcielają się dzieci. Można też podziwiać całą gromadę zwierzaków, z których osiołki i wołki stanowią największą grupę. Szopki budowane są w centrach miast i miasteczek, najczęściej na rynkach i ulicach w pobliżu ratusza lub centralnej świątyni. Na zdjęciach, które dołączyłem do notki, wykonanych przez mojego przyjaciela proboszcza jednej z parafii w Prowansji, pokazane są takie instalacje bożonarodzeniowe.

Obecność osiołka i wołka w Ubogiej Stajence, w której według słów Pisma urodził się Jezus, jest jedynie tradycją dodaną i nieopisaną w Dobrej Nowinie. Wołka i osiołka znajdujemy za to w Księdze Izajasza, według tradycji chrześcijańskiej zapowiadającej narodzenie Jezusa. Izajasz ganiąc niedowiarstwo i występki Ludu Izraela pisze:

„Wół rozpoznaje swego pana

i osioł żłób swego właściciela,”

Chrześcijanie połączyli tę zapowiedź z tym, co stało się, kiedy dorosły już Jezus uroczyście wjechał do Jerozolimy, właśnie na grzbiecie osiołka, a witający go lud rzucał swoje płaszcze pod kopytka zwierzaka. Tak, więc ten sympatyczny zwierz ma w Chrześcijaństwie niebagatelne znaczenie symboliczne. Niektórzy pytają, z jakiego powodu zapowiadany „Król”, nie wjechał na grzbiecie bardziej przecież reprezentacyjnego konia? Koń był zwierzakiem luksusowym i wojennym orężem. Konie w tamtych czasach były kojarzone przede wszystkim z wojną. Zatem Król Pokoju nie mógł siedzieć na jego grzebiecie, bo symbolicznie zaprzeczałoby to jego misji. W Księdze Zachariasza możemy przeczytać:

Raduj się wielce, Córo Syjonu,

wołaj radośnie, Córo Jeruzalem!

Oto Król twój idzie do ciebie,

sprawiedliwy i zwycięski.

Pokorny - jedzie na osiołku,

na oślątku, źrebięciu oślicy.

On zniszczy rydwany w Efraimie

i konie w Jeruzalem,

łuk wojenny strzaska w kawałki,

pokój ludom obwieści.

Jego władztwo sięgać będzie od morza do morza,

od brzegów Rzeki aż po krańce ziemi.”

W tym kontekście napad biednych i pogubionych aktywistów lewicowych na symbol pokoju, jakim jest Uboga Stajenka jest czymś niemal pachnącym siarką i smołą piekielną. Trudno sobie wyobrazić, co mają w głowach ci ludzie i ile nienawiści noszą w swych sercach…

Znając Francję jestem pewien, że swoimi czynami lewicowi bandyci niczego nie osiągną, a Francuzi nie dadzą się zastraszyć.ps. Godzina 14:33. Pojawiający się w dyskusji zwolennicy lewicowej wizji świata przedstawiają odmienną wersję wydarzeń, a niektórzy twierdzą nawet, że nie miały one miejsca.

Stosując gęsty filtr sprzecznych informacji, pewne jest, że: Szopka w Tuluzie nie miała takiej bogatej oprawy, jak te pokazane na zdjęciach wiszących na moim blogu. Była zorganizowana na bardzo skromnej scenie. W pewnym momencie na widownię wtargneli przepędzeni z pobliskiej demonstracji "żółtych kamizelek" bojówkarze lewicowi - jakieś 50 osób. Zaczęli podczas występu krzyczeć hasła "precz z katolami" i "precz z faszyzmem" i inne. Próby uspokojenia ich nie dały rezultatu. Koncert przerwano. Potem doszło do przepychanek przedstawicieli żółtych kamizelek z zakłócającymi koncert bojówkarzami. Organizatorzy nie przewidzieli, że koncert dzieci może ktoś próbować zakłócić i nie było ochrony policyjnej. Podobno napad nie był planowany. Był podobno spontaniczny. 

Dla mnie nie ma zaczenia czy był planowany, czy spontaniczny. Jeśli spontaniczny, to pokazuje on w dobitniejszy sposób co noszą w sercu głoszący "antyfaszystowskie hasła".

Czy mają tam głębokie przywiązanie do wartości demokratycznych? Każdy odpowie sobie sam.

Zobacz galerię zdjęć:

W szopkach dzieci grają główne role. Ale są też ich rodzice.Zdjęcie: A.W
W szopkach dzieci grają główne role. Ale są też ich rodzice.Zdjęcie: A.W Otwarcie Szopki Bożonarodzeniowej jest uroczystym świętem. Zdjęcie: A.W Wszyscy wierzący i niewierzący zawsze świetnie się bawili i radowali. Zdjęcie: A.W Szopki buduje sią w centralnym miejscu. Tu szopka na samym szczycie miejskiego wzgórza typowego miasta obronnego w Prowansji. Zdjęcie: A.W Oczywiście jest też św. Mikołaj i jego stajnia pluszowych reniferów w naturalnej wielkości! Zdjęcie A.W Stajnia reniferów. Zdjęcie: A.W Sztab św. Mikołaja. Zdjęcie: A.W +2 zdjęcia +3 zdjęcia
Wykop Skomentuj102
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo