Lodowcowe Pole
Nie czyńcie Prawdy groźną i złowrogą, Ani jej strójcie w hełmy i pancerze, Niech nie przeraża jej postać nikogo
57 obserwujących
424 notki
1018k odsłon
3037 odsłon

Na marginesie uroczystości 75 rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Wykop Skomentuj175

Niektóre przemówienia na uroczystościach w Auschwitz Birkenau pozostaną w mojej pamięci. Pierwsze, to przemówienie Pana Mariana Turskiego, błyskotliwa analiza prozaiczności zła.   

Zło, bowiem przyjmuje różne oblicza. Ono nigdy nie przedstawiało się, jako zło. O nie! Byłoby wtedy zbyt odpychające. Zawsze ubiera się w szaty dobra, niczym przysłowiowy wilk w owczą skórę. Albo przebiera się szaty banalnych zdarzeń.

Zadaniem ludzi dobrej woli jest zwracanie uwagi na te zagrożenia i przeciwstawianie się im.

Zło prawie zawsze jest tym, za czym idzie większość, ludzie walczący ze złem często są w mniejszości. Słyszą połajanki - co się stawiasz? Kijem Wisły nie zawrócisz. Idący za złem często usprawiedliwiają się – wszyscy tak myślą, z jakiego powodu mam stawać im na drodze?

Dyrektor muzeum Pan doktor Piotr Cywiński powiedział ważną rzecz – gorsza od zapomnienia jest taka pamięć, która nie wzbudza w nas moralnego niepokoju.

Tak zgoda, tylko z tego niepokoju może wyniknąć nasz sprzeciw i nasze działanie. Od dawna tu piszę, że jak coś nas "trafia" to nie wolno tego bagatelizować i wypierać, niech uwiera nasze serca i niech budzi je do działania.

W zasadzie tylko z tego powodu piszę bloga, by nie milczeć wobec nowych narastających objawów zła, jakie zaczyna nas otaczać. A to zło znowu stroi się w szaty dobra i znowu o coś walczy, w imię dobra oczywiście. I to mnie niepokoi. 

Wracając do uroczystości.

Ważne były też słowa Pani Bat-Shevy Dagan, aby nie koncentrować się tylko na złu opisując Zagładę. Aby pokazać i uwypuklić postawy wynikające z wyboru dobra. Tu spotkały się dwie mowy Pani Bat-Shevy i doktora Cywińskiego. Dodam, że tego dobra bez lajków i protest songów, o jakim wspominał Dyrektor Muzeum Auschwitz. Dobra w czynach i konkretnych postawach - a to wymaga nie lada odwagi.

Z kolei przemawiająca Elza Backer zwróciła uwagę na to, że należy przeciwstawiać się wszelkim formom eugeniki. Eugeniki, która była podstawą niemieckiego planu budowy rasy panów. Dziś eugenika pod innym szyldem zawitała znowu na najlepsze uczelnie i rzekomi etycy debatują o tym, do którego roku życia możliwe by było zabijanie nawet narodzonych już dzieci! Tak - to też pokłosie Auschwitz odradzające się na całym świecie, podobnie jak bierność naukowego świata wobec tych bandziorów udających naukowców, siedzących na katedrach etyki i biologii, rozprawiających o eugenicznym doborze materiału genetycznego, a nawet aborcji i eutanazji, jako prawach człowieka – bo do tego też potrafią się już posunąć.

Co z tych wszystkich słów wyniknie? Jestem pesymistą. Świat jest zdaje się szalony i poważnie chory, jak przed niemal wiekiem.

Zwrócił na to uwagę Ronald Lauder szef fundacji „Filary Pamięci” wspierającej Muzeum Auschwitz. Podał prosty przykład z praktyki ONZ. Na 222 rezolucje potępiające działania państw w historii powojennego ONZ, aż 163 wydano przeciw Izraelowi! Chyba łaskawie pominął sprawę obowiązkowego znakowania niektórych produktów izraelskich na półkach europejskich sklepów, o czym i na tym blogu pisałem. http://alpejski.salon24.pl/679331,eu-nakazuje-oznakowanie-produktow-pochodzacych-z-izraela Pominął też sprawę stosunku UNESCO do Jerozolimy  https://www.salon24.pl/u/alpejski/733151,ponury-zart-unesco

Chciałbym być pozytywnie zaskoczony tym, że po obchodach 75 lecia wyzwolenia Auschwitz pozostanie coś więcej niż wyschnięta sól z łez wzruszenia pod oczami zaproszonych elit...


Wykop Skomentuj175
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka