Blog
Ameryka Łacińska
Compay
Compay Damian Mazgaj - latynoamerykanista, dziennikarz, historyk idei. Mieszkam w Meksyku.
0 obserwujących 5 notek 3930 odsłon
Compay, 8 sierpnia 2014 r.

Rosja zamiast z UE i USA kupi więcej mięsa z Brazylii

źródło wikipedia, lic. creative commons
źródło wikipedia, lic. creative commons

Tuż po ogłoszeniu embarga na żywność m.in. z Unii Europejskiej i USA, Kreml dał 89 nowym brazylijskim firmom pozwolenie na sprzedaż mięsa i mleka w Rosji. 

Przedstawiciel brazylijskiego Stowarzyszenia Handlu Zagranicznego spodziewa się, że zakupy tych produktów z Rosji zwiększą się o 500 milionów dolarów. To ok. 40% wartości eksportu tych produktów do Rosji w 2013 roku. Jak podaje latynoamerykańska edycja El Pais, Brazylia będzie gotowa podołać nowym zamówieniom na kurczaki za 45 dni. Chów świn zajmie natomiast producentom z tego kraju od 8 do 10 miesięcy. Obecnie eksport mięsa wieprzowego do Rosji to 36% wartości całej sprzedaży tego towaru zagranicę. El Pais nie podaje informacji nt. gotowości brazylijskich firm do sprzedaży większej ilości mięsa wołowego, z którego słynie południowa część kraju.

Sytuacja nieco przypomina tę z czasów II wojny światowej, kiedy Argentyna, Brazylia i Urugwaj żywiły pogrążoną w walkach Europę. Prowadzona przez Putina dywersyfikacja dostaw żywności to kolejny akcent podziału świata na bloki, o którym pisałemTUTAJ. O ile jednak Chinom, Indiom, Brazylii i RPA zależy raczej na uniezależnieniu się od zarządzanego przez USA-UE systemu finansowego, to przynależność Rosji do klubu daje jej w perspektywie kilku lat szersze pole do prowadzenia działań wojennych. 

Tak na marginesie, Rosja do klubu BRICS pasuje bardziej terytorialnie niż ekonomicznie. Jej gospodarka wcale nie jest technologicznie "wschodząca" i dalej bazuje na surowcach. Podobnie sprawy mają się z demografią.

 

 

 

 

 

 

 

Opublikowano: 08.08.2014 18:07.
Autor: Compay
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Studiowałem w Centrum Studiów Latynoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego i Instituto de Iberoamerica Uniwersytetu w Salamance (Hiszpania). Przez 4 lata pracowałem dla TVN CNBC: najpierw jako redaktor, a następnie jako producent działu zagranicznego. Wcześniej byłem związany m.in. z Gazetą Krakowską. Interesuje mnie przede wszystkim myśl latynoamerykańska, która nierozerwalnie wiąże się z historią, polityką i gospodarką Subkontynentu.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • @ALEXANDERHAMILTON Czytałem List o Tolerancji do Limborcha Amsterdamczyka. To jakieś 70 stron.
  • @OBŁOK Ja metodystycznym i mam podobnie. Ale może to kwestia lektury Johna Locke'a ;)
  • @DRIT a jak inaczej w 45 dni? ;) Nawet tego nie kryją

Tematy w dziale