8 obserwujących
19 notek
233k odsłony
  97231   2

Darmowe audiobooki w internecie. Strony wyśmienite, dobre i przyzwoite

Dzięki rozwojowi technologii z tradycyjną książką coraz bardziej na rynku czytelniczym konkurują ebooki i audiobooki. O ile samemu nie jestem zwolennikiem czytania ebooków, to korzystanie z audiobooków bardzo mnie odpręża. Zwłaszcza kiedy lektor czytający audiobook umie odpowiednio oddać klimat opowieści, wtedy słuchanie takiego „Ślepnąc od świateł”, staje się emocjonalnym misterium. Zresztą powieści, które sporo zyskują w formie czytanego audiobooka, jest zdecydowanie więcej. Dla wielu jednak odstraszająco działa ich cena, która często przewyższa koszt normalnej książki. Dlatego w artykule tym przedstawię zestaw audiobook'owych stron — gdzie wartościowe książki można posłuchać za darmo. Liczba zawartych na nich audiobooków nie jest może oszałamiająca, ale ich tytuły i poziom czytających je lektorów jest najwyższej klasy. Trzymając się zasady „liczy się jakość, a nie ilość” zapraszam do zapoznania z poniższą listą.

Audioteka

Wylęgarnią” darmowych audiobooków w polskim internecie jest YouTube. Wprawdzie nie ma tam wszystkich książek świata, ale każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Najważniejszym youtubowym kanałem z audiobookami jest Audioteka, mająca 58 tysięcy subskrypcji. Można na niej posłuchać za darmo ponad 400 książek po polsku. Pośród nich można znaleźć m.in. współczesne powieści, ciekawe biografie i klasykę z kraju i ze świata. Poziom tych audiobooków od strony lektorskiej trzyma naprawdę wysoki poziomie, a ich różnorodność gatunkowa czyni ten kanał godnym polecenia dla każdego audiobook-maniaka.

Słuchaj za darmo

Fani słuchania książek nie mogą pominąć na YouTube sygnowanego przez Audiotekę — Słuchaj za darmo. Kanał ten ma 27 tysięcy subskrypcji i można bezpłatnie wysłuchać na nim 82 audiobooków w języku ojczystym. Wśród nich jest dużo współczesnych polskich i światowych tytułów. Są one świetnie czytane przez znanych lektorów, dzięki czemu słuchanie ich jest największą przyjemnością. W polskim internecie jest to jedna z lepszych ofert z darmowymi audibookami, zwłaszcza dla tych, co chcą być na czasie z premierami książkowymi.

Darmowe Audiobooki Lektury

Kolejnym ważnym skupiskiem audiobooków na YouTube jest kanał Darmowe Audiobooki Lektura. Jak sama nazwa wskazuję, można znaleźć na nim audiobook'owe wersje znanych lektur. Jest on więc nie ladą gratką na uczących się, którzy wolą słuchać książki, zamiast je czytać. Chociaż jego oferta liczbowo nie poraża, kanał ten posiada klasyki polskiej i światowej literatury, których znajomość potrzebna jest w szkole średniej. Dlatego też przyszli maturzyści alternatywnie mogą go subskrybować.

studiomaxxaudio

Dzieci i młodzież na YouTube powinna zainteresować oferta kanału — studiomaxxaudio. Pośród setki darmowych audiobooków znajdą one na nim znane bajki, baśnie i kołysanki. Prawie 37 tysięcy substrykcji, świadczy o tym, że kanał cieszy się sporą popularnością wśród najmłodszych. Na a w końcu „czym skorupka za młodu nasiąknie” tym w życiu dorosłym „trąci”.

Co po za tym?

Jeżeli chodzi o „poza-youtube'owe” propozycje darmowych audiobooków „liczbowo” na plan pierwszy wysuwa się oferta Spotify. W serwisie znajdziemy bezpłatnie kilka tysięcy audiobooków. W ofercie tej głównie są poradniki, ale i fani powieści znajdą coś dla siebie. Są to jednak w 90% pozycję angielskojęzyczne. 

Polskojęzyczni pasjonaci lektur i światowej literatury klasycznej mogą się natomiast zapoznać z ofertą serwisu Wolne Lektury. Audiobooki są opublikowane tam w całości i pogrupowano je według autorów. Niestety za darmo można wysłuchać tylko fragmentów zawartych tam audibooków. Za to „za free” w całości można posłuchać polskich poradników związanych z rozwojem osobistym na stronie Złote Myśli.

Na okrasę dodam, iż fani anglojęzycznych audiobooków na OpenCulture znajdą ok. 1000 tysiąca angielskich książek uszeregowanych alfabetycznie, które bezpłatnie można wysłuchać na iTunes. Książki te są uszeregowane pomiędzy 90 kategorii i każdy interesujący się literaturą, filozofią, technologia czy ekonomią — znajdzie coś tam dla siebie.

Résumé 

Wychodzę z założenia, że słuchanie książek jest bardzo dobrym „zamiennikiem” tradycyjnego ich czytania. Wynika to z tego, iż kontakt z dobrze czytanym audiobookiem niesie za sobą lawinę niezapomnianych emocji oraz ma wiele praktycznych zalet. Audiobook nie męczy oczu, jak gapienie się w czytnik ebooka i podczas jego słuchania można wykonywać różne czynności. Nośnik ten jest też mobilnym środkiem przekazu i można go słuchać w zaciszu domowych, jak i podczas podróży — w ambitny sposób przy tym umilając sobie czas. Korzystanie z audiobooków ma więc wiele zalet — a w tej liście zawarłem kilka tysięcy wartościowych pozycji, które można odsłuchać po polsku i angielsku całkowicie ZA DARMO.

Zobacz galerię zdjęć:

Słuchaj za darmo
Słuchaj za darmo Audioteka Darmowe Audiobooki Lektury studiomaxxaudio Wolne Lektury Złote Myśli OpenCulture Spotify +3 zdjęcia +4 zdjęcia
Audiobookteka
Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura