20 obserwujących
873 notki
1384k odsłony
900 odsłon

Eksplozja przestępczości we Francji i aberracja służb, a Unia ślepa i głucha.

Wykop Skomentuj16

image

MSW Francji opublikowało statystyki, według których w 2019 roku nastąpił w tym kraju wyraźny wzrost przestępczości. Resort podkreśla, że szczególnie niepokoi wzrost przestępstw z użyciem przemocy i większa liczba zabójstw. Oceniający te statystyki komentatorzy mówią o "eksplozji" przestępczości we Francji. Z tego powodu - jak zaznaczają - resort spraw wewnętrznych opublikował dane "dyskretnie", poprzez swój serwis statystyczny (SSMI), w przeciwieństwie do lat poprzednich, gdy w tej sprawie organizował konferencje prasowe.


Eksperci zauważają, że szczególnie niepokojący jest wzrost o 8 proc. przestępstw z użyciem przemocy oraz zabójstw. Natomiast większa liczba przestępstw na tle seksualnym tłumaczona jest przerwaniem milczenia przez kobiety. Przypomina się, że już w 2018 roku liczba tych przestępstw wzrosła o prawie 20 proc., a w zeszłym roku zwiększyła się o kolejne 12 proc. Według statystyk po raz pierwszy od dwóch lat zwiększyła się liczba zabójstw, których ofiarami padło w 2019 roku we Francji 970 osób. Dodać do tego trzeba to, co SSMI nazywa "inną niebezpieczną tendencją" - wzrost liczby usiłowań zabójstw.

"To najgorszy bilans od lat" - powiedział cytowany przez dziennik "Le Figaro" prof. Alain Bauer, kryminolog i szef Krajowego Obserwatorium Przestępczości i Reakcji Kryminalnych. Rok 2019 był też rokiem często gwałtownych i brutalnie tłumionych demonstracji ruchu "żółte kamizelki". Służby sobie nie radzą. W roku 2012 wykryto prawie jedną trzecią sprawców przestępstw, a w 2018 wykrywalność spadła do jednej czwartej. "Ta sytuacja rodzi stały niepokój" - powiedział w wywiadzie radiowym socjolog Julien Noble i zacytował niedawne badanie, według którego 31 proc. mieszkańców regionu paryskiego, jadąc metrem lub pociągiem RER, boi się kradzieży lub napaści.

Tymczasem Unia Europejska z uporem maniaka uchyla się, aby pomóc Francuzom i zająć się tym drażliwym tematem  i woli zamiast tego zajmować się wyimaginowanymi problemami związanymi z praworządnością w Polsce i na Węgrzech. Czy naprawdę mamy tu do czynienia wyłącznie z troską o naszą praworządność i nasze bezpieczeństwo? Wierzy ktoś w to jeszcze?Wykop Skomentuj16
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka