CHIŃSKI KALEJDOSKOP
"CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia"
75 obserwujących
549 notek
620k odsłon
  528   3

DRZEWO MŁODOŚCI

Ginkgo biloba, „drzewo tysiąca koron” lub drzewo młodości, istnieje od tysiącleci i jest najlepiej znane osobom zaznajomionym z tradycyjną medycyną chińską. I to nie bez powodu, ponieważ w chińskiej medycynie jest stosowane od ponad 4000 lat!

Miłorząb dwuklapowy, nazywany miłorzębem japońskim, jest jedną z najstarszych na świecie roślin nasiennych. Często jest nawet określany mianem żywej skamieliny. Roślina ta występuje w postaci drzewa. Pochodzi z Chin. Surowcem zielarskim wykorzystywanym w medycynie są liście miłorzębu.

Najstarszy zachowany okaz polski rośnie od lat 70. lub 80. XVIIIw. w ogrodzie przy pałacu w Łańcucie. W latach 80. XX w. mierzył 31 m wysokości, a poniżej 130 cm nad ziemią miał 352 cm obwodu. Inne okazy w Polsce pojawiały się kolejno: w 1808 – w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie, 1824 – w Ogrodzie Botanicznym w Warszawie, 1827 – w arboretum w Kórniku w PAN oraz w Ogrodzie Dendrologicznym w Przelewicach.

Ginkgo biloba to drzewo o niesamowitych właściwościach i osobliwościach. Ginkgo jest symbolem prefektury Tokio. W Japonii jest czczone jako drzewo długowieczności.

                                     image


Święte drzewo z Azji o właściwościach leczniczych słynie z cudownych zalet wykorzystywanych w ziołolecznictwie. Pomaga w prawidłowym krążeniu krwi, zapewnia dobrą pamięć i koncentrację. To nie przypadek, że jest to jedna z najczęściej używanych roślin leczniczych na całym świecie. Zanim zostało królem wśród roślin leczniczych, ginkgo biloba było jednym z najstarszych drzew. Istniało 300 milionów lat, na długo przed dinozaurami.

Jego chińska nazwa jest dość ciekawa. Można ją przetłumaczyć jako „srebrna morela”, stąd nazwa pochodząca od owoców o srebrzystych odcieniach. A nazwa „biloba” od dwupłatkowego (dwuklapowy) kształtu liści.


                     image


Ginkgo biloba może żyć ponad… 2000 lat!

Dla przykładu pierwszy miłorzęb dwuklapowy został zasadzony we Francji w ogrodzie botanicznym w Montpellier w 1778 roku. Drzewo to zostało rozmrożone wegetatywnie (sadzonka), aby wyhodować jedno w Ogrodzie Botanicznym w Paryżu. Oba drzewa nadal istnieją, potencjalnie Ginkgo jest nieśmiertelnym drzewem.

Według francuskiego botanika Francisa Hallé, który dobrze poznał powody długowieczności miłorzębu dwuklapowego, jest ono drzewem wytwarzającym raz na sto lat coś, co nazywamy „upodobaniem”. Jego narośla łączą się z ziemią. W ten sposób drzewo może tworzyć nowe korzenie, nowe pnie i nowe gałęzie.


                          image


Ginkgo jest bardzo odporne. Drzewo to nie jest prawie dotknięte chorobami ani szkodnikami, ani naturalnymi drapieżnikami. Podobnie jak wszystkie rośliny, obawia się zmian klimatycznych, trzęsień ziemi i wylesiania. Większość z tych drzew potrafi w razie potrzeby chłonąć wodę i jest w stanie oprzeć się ogniu, wytwarzając niezapalanny sok. Gatunek jest tak odporny, że większość drzew przetrwała wybuch bomby atomowej w Hiroszimie w 1945 roku!


                            image


Drzewo Młodości

Jeśli ta koncepcja może wywołać uśmiech, interesujące jest, że roślina jest w stanie spowolnić starzenie się ludzkich komórek. Dzieje się tak, ponieważ ginkgo składa się zasadniczo z flawonoidów, cząsteczek zdolnych do neutralizacji wolnych rodników, a tym samym silnych przeciwutleniaczy.

Jest idealnym środkiem przeciwko astmy i antidotum na trudności oddechowe. 

Jest to jedno z głównych zastosowań miłorzębu w tradycyjnej medycynie chińskiej. Jest używany od czasów starożytnych do zwalczania problemów z oddychaniem i astmy.

Chroni mózg i stymuluje pamięć

W podejściu profilaktycznym roślina służy do utrzymania równowagi psychicznej i ożywienia. Ginkgo jest szeroko stosowany w walce z chorobami zwyrodnieniowymi: choroba Alzheimera i różnych patologii mózgu, w tym demencji.

Ginkgo wspomaga krążeniu krwi

Inne zastosowanie medyczne dotyczy krążenia krwi. Specyficzne dla roślin pierwiastki, ginkgolidy i bilobalidy, zwiększają napięcie ścian żylnych oraz średnicę naczyń krwionośnych.

Ginkgo biloba może łagodzić objawy schizofrenii i może hamować rozwój chorób oczu.

Ekstrakt Ginkgo biloba może być skuteczny w profilaktyce wystąpienia choroby wysokogórskiej.

Ginkgo biloba może być stosowany zewnętrznie jako kosmetyk. Może on istotnie zwiększać nawilżenie skóry. U niektórych osób stosujących takich preparat zaobserwowano poprawę gładkości i redukcję szorstkości skóry.

Ginkgo biloba stosowany jest szeroko w medycynie chińskiej. Jego ekstrakt jest wykorzystywany w tradycyjnej medycynie chińskiej jako skuteczny środek w leczeniu m.in.:

• Zaburzeń krążenia

• Zawarotów głowy

• Szumu w uszach

• Astmy

• Zaburzeń funkcji poznawczych


Jak spożywać Ginkgo:

• w postaci kapsułek lub tabletek,

• w nalewkach macierzystych,

• w herbacie ziołowej lub naparze.


                                image


Najczęściej stosuje się trzytygodniowe kuracje ginkgo przez kilka miesięcy, z odstępem między tymi kuracjami o jeden tydzień. Efekty są zwykle odczuwalne po tygodniu lub dwóch. Najlepiej stosować kurację wieczorem ze względu na łagodne działanie uspokajające. Dawka dzienna od 150 do 300 mg miłorzębu, nie przekraczając 700 mg. Możliwe jest również rozłożenie jej na kilka razy w ciągu dnia.

Czasami na początku kuracji występują zaburzenia jelitowe lub nawet łagodna biegunka. Z drugiej strony, kto mówi, że naturalne, nie mówi, że jest wolny od wszelkiego niebezpieczeństwa.

Więc ginkgo jest odradzane:

• osobom zamierzającym poddać się operacji w najbliższych dniach;

• kobietom w ciąży;

• osobom podatnym na napady padaczkowe.

Ważne: nie spożywaj ginkgo, jeśli bierzesz leki rozrzedzające krew.


UZUPEŁNIENIE 


Takie oto ciekawostki znalezione w internecie:

image• Miłorząb dwuklapowy ‘Bolesław Chrobry’ – to jedna z Polskich odmian wyhodowana na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Wyróżnia się bardziej pogrubioną, postrzępioną i pofryzowaną blaszką liściową. Jesienią przebarwia się na różne odcienie koloru żółtego. Nie ma wielkich wymagań glebowych i siedliskowych.


image• Miłorząb dwuklapowy ‘Władysław Łokietek’ – kolejna odmiana pochodząca z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Charakteryzuje się bardzo wolnym wzrostem i drobnym ulistnieniem. Po 10 latach uprawy korona osiąga zaledwie 60cm średnicy. Odmiana najczęściej występuje w formie piennej. Doskonale nadaje się do niewielkich ogrodów przydomowych.


image• Miłorząb dwuklapowy 'Kazimierz Wielki' – kolejna polska odmiana z serii polskich królów. Wyróżnia się przewieszającymi pędami, kopulastą koroną i blaszkami liściowymi do 20cm. Odmiana należy do intensywnie i szybko rosnących. Wymagania podobne jak większości innych odmian.


image• Miłorząb dwuklapowy 'Przemysław II' – odmiana charakteryzuje się wąskim pokrojem i lekko przewieszającymi pędami. Liście jesienią przebarwiają się na intensywne odcienie koloru żółtego. Nie ma wielkich wymagań glebowych i siedliskowych.


image• Miłorząb dwuklapowy 'Variegata' – to bardzo wolno rosnąca, chińska odmiana powstała już pod koniec XIX wieku, jednak do Polski trafiła dopiero w 1995 roku. Obecnie najczęściej uprawiana jest w formie piennej, a jej wysokość uzależniona jest od miejsca szczepienia. Wyróżnia się białymi paskami lub plamami na ulistnieniu, które wykazuje bardzo dużą zmienność. Im więcej słońca tym bardziej korona jest pstra.


Lubię to! Skomentuj20 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości