CHIŃSKI KALEJDOSKOP
"CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia"
76 obserwujących
567 notek
632k odsłony
  789   1

ZABAWKI NA CESARSKIM DWORZE

Obraz olejny „Sen” Jiang Guofanga, znanego chińskiego współczesnego malarza
Obraz olejny „Sen” Jiang Guofanga, znanego chińskiego współczesnego malarza

Na dworze dynastii Qing cesarzowa i cesarskie konkubiny przygotowywały wiele zabawek podczas uczt dla małych książąt i księżniczek.

 Pod koniec panowania dynastii Qing, na cesarskim dworze zabawek było mnóstwo. Przyszły cesarz Tongzhi miał zaledwie 6 lat i mały cesarz Guangxu miał 4 lata, kiedy zostali intronizowani.

Ostatni cesarz dynastii Pu Yi wstąpił na tron w wieku 3 lat. Będąc suwerenem kraju, był tylko dzieckiem. Tak więc zabawki były używane do rozrywki małego cesarza.

                             image


W Zakazanym Mieście istniała szeroka gama tradycyjnych zabawek ludowych, takich jak gliniane figurki i tygrysy z tkaniny, po importowane zachodnie urządzenia, takie jak pozytywki i zegary. 

Zabawki te w pełni odzwierciedlają integrację stylu ludowego, stylu królewskiego i stylu egzotycznego zarówno w społeczeństwie z okresu Qing jak i w póżniejszym okresie Republiki Chińskiej.

Obecnie niektóre z tych zabawek są przechowywane w Muzeum Pałacowym Zakazanego Miasta.


    image Lampion w drucianej oprawie, z przyklejonym na niej namalowanym papierze.

Po obu stronach namalowany jest wzór dwóch chłopców trzymających złotą rybkę, która jest symbolem obfitość. Ryba jest symbolem życia, płodności i męskości oraz bogactwa.

Umiejętność pływania „pod prąd” (tak jak ryby) jest również symbolem odwagi i wytrwałości. Chińska nazwa jest homonimem słowa „obfitości”. Często wizerunek ryb towarzyszy życzeniom bogactwa i obfitości. Złota rybka to też symbol bogactwa i złota.

Po bokach znajdują się motywy nietoperza zwiastujące pomyślność, szczęście i dobrobyt.

Nietoperz po chińsku jest homonimem słowa fu oznaczającego szczęście. Nietoperz jest również symbolem długowieczności. W ikonografii pięć nietoperzy oznacza szczęście, długowieczność, bogactwo, radość i godność.

Niniejszy lampion został wykonany zgodnie ze zwyczajem podziwiania świątecznych lampionów podczas Święta Latarni, które przypada 15 dnia pierwszego miesiąca księżycowego.


image Tygrys z dużą głową i długim ogonem jest pomalowany w pręgowaną dekorację.


Ideogram 王(Wáng) znajdujący się na czubku tygrysiej głowy oznacza króla. Tygrys może służyć jako zabawka w dzień i jako poduszka w nocy. Tygrys jest uważany za symbol egzorcyzmów, zapobiegania katastrofom, spokoju i szczęścia , a także może chronić fortunę.

 W Święto Smoczych Łodzi, przypadające piątego dnia piątego miesiąca księżycowego, bardzo popularne jest wytwarzanie tygrysów z tkaniny dla dzieci, zgodnie z cechami tygrysa, symbolizującymi zdrowie, siłę i odwagę.


image Ta para lwów jest opleciona miedzianymi monetami i ozdobiona metalowymi koralikami.

 Samiec nosi czerwony pompon. Czerwony, to kolor przynoszący szczęście, dlatego też jest kolorem małżeńskim, wszystkie dekoracje ślubne przed i w domu są czerwone. Na ważne uroczystości rodzinne ofiarowuje się tzw ‘’czerwone koperty’’ (hong bao), do których wkłada się pieniądze.

Kolor ten pomaga w utrzymaniu dobrego zdrowia i przynosi sławę. Osoba urodzona pod jednym ze znaków zwierzęcych w kalendarzu chińskim w odpowiednim roku dla swego znaku, winna nosić przez cały rok coś przy sobie lub coś z ubrania w czerwonym kolorze.

     W starożytnych Chinach czerwony był kolorem negatywnym, kolorem krwi. Dlatego jest związany z małżeństwem, gdyż widok krwi powodował strach i właśnie dlatego miał odstraszać złe duchy na nowej drodze życia. Później zapomniano o negatywnym pochodzeniu tego symbolu. Choć, choć... niektórzy wierzą jeszcze w jego negatywne wartości, z którymi wiąże się śmierć, nagły wypadek, niebezpieczeństwo, przemoc, szpital.

Jednym z kolorów stroju cesarskiego był intensywny czerwony, a więc kolor purpurowy.

Nowonarodzonemu dziecku płci męskiej ofiarowuje się ubrako czerwone.


image Wańka-wstańka – zabawka, która poruszona kolebie się na boki, lecz nigdy się nie przewraca. Zabawka ta jest popularna w Chinach od wieków.

Została ona opracowana na wzór pewnego rodzaju naczynia do picia używanego w czasach dynastii Tang (618 - 907).

Tradycyjne chińskie „wańki-wstańki” są wykonane z naturalnych materiałów, takich jak glina i papier.

Niektóre z tych zabawek w póżniejszym okresie dynastii Qing są wykonane z celuloidu.


image Największy statek w środku o tradycyjnym stylu jest ozdobiony mitycznym zwierzęciem z mitologii chińskiej, zwanym qilin (chiński jednorożec) i wzorami chmur.

Mityczne zwierzę podobne do jednorożca pojawia się tylko w okresach wielkiego dobrobytu.


image   Złota pozytywka inkrustowana szlachetnymi kamieniem ze śpiewającym ptaszkiem została wyprodukowana we Francji.

Klatka dla ptaków z pozłacanej miedzi spoczywa na drewnianym cokole z rzeźbionymi motywami kwiatowymi.

Kilka małych ptaków z kolorowymi piórami usadowiło się na gałęzi drzewa.


Jest to cud techniki, z niezwykle złożonymi ruchami wewnętrznymi, które wytwarzają niewiarygodnie realistyczny dźwięk śpiewających ptaków, w połączeniu z ćwierkającymi i trzepoczącymi ruchami.

 Ptaszki są wykonane z prawdziwych piór. Gdy zaczynaja śpiewać, motyle trzepoczą skrzydłami, jakby chciały latać, i strumień wodny bełkoczy wśród skał.


image „Głos” zawsze był ważnym elementem przyciągania uwagi dzieci. Pozytywki i klatki dla ptaków były najmodniejszymi zabawkami dla królewskich dzieci w pałacu.


image Ta drewniana pozytywka w Zakazanym Mieście może odtwarzać osiem chińskich utworów. Została wykonana przez szwajcarskiego artystę.


image Drewniane organki


 image Malowany papierowy latawiec przedstawiający suma z dekoracjami fal morskich, pałacami i żurawiami oraz innymi wzorami.

Według legendy żuraw żyje 1000 lat. Jego wizerunek na tradycyjnych rycinach ofiarowuje się strarszym osobom. Dwa lecące żurawie są zwiastunami awansu społecznego. W tradycji taoistycznej żuraw jest środkiem transportu do świata nieśmiertelnych. Biel żurawia symbolizuje czystość, a jego czerwone upierzenie na łbie jest symbolem żywotności.


image Papierowy smok. Chińczycy to Dzieci Smoka – wyświęceni i czczeni przez naturę.

Wśród znaków chińskiego zodiaku smok jest jedynym nierzeczywistym stworzeniem, które nie ma odpowiednika w świecie zwierząt.

Smok to istota silna, dość niepokojąca, ucieleśnienie strumienia życia.

W Chinach mówi się:


„smok ma dziewięciu synów, każdy z nich ma talent i własny charakter”.


image Diabolo to popularna zabawka zręcznościowa wymyślona ok. 2000 roku p.n.e. w Chinach, polegająca na obracaniu za pomocą dwóch kijków połączonych ze sobą cienką linką, zabawki w kształcie klepsydry, zwanej właśnie diabolo. Były one wykonane z bambusa i drewna.


 


Lubię to! Skomentuj16 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka