CHIŃSKI KALEJDOSKOP
"CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia"
76 obserwujących
567 notek
632k odsłony
  714   0

"Czerwona turystyka"

Dom rodzinny Mao Zedonga
Dom rodzinny Mao Zedonga

        Miejsce urodzenia Mao Zedonga (毛泽东故居; Máo Zédōng Gùjū) znajduje się około 100 km od Changsha, w Shaoshan w północno-zachodniej części dzielnicy Xiangtan w prowincji Hunan.


            image Staw przed dawną rezydencją

     Mao Zedong urodził się tu w 1893 roku i mieszkał tu przez około 17 lat, zanim wyjechał na studia. Wrócił do domu w 1912 roku, aby zmobilizować swoich krewnych i przyłączyć się do rewolucji.

Ten dom jest główną atrakcją Shaoshan (韶山) i jest ważną wizytą podczas czerwonych wycieczek turystycznych.

     Dom został zbudowany przez jego ojca, chłopa z zamożnej rodziny w Shaoshan.Ten dom jest główną atrakcją Shaoshan (韶山) i jest ważną wizytą podczas wycieczek „czerwonej turystyki”.

imageW 1929 roku dawna rezydencja Mao Zedonga została skonfiskowana przez rząd Kuomintangu i zniszczona. Do pierwotnego wyglądu została przywrócona w 1950 roku, stopniowo stała się popularną nowością w chińskim sektorze turystycznym.

Klasyczne „czerwone” szlaki turystyczne i miejsca docelowe pozwalają turystom doświadczyć zarówno malowniczych krajobrazów jak i rewolucyjnej historii KPCh.

Przez prawie dwie dekady Chiny zachęcały do „czerwonej turystyki”, działalności patriotycznej i edukacyjnej, która odnosi się do wizyt w miejscach historycznych związanych z rewolucyjną działalnością Komunistycznej Partii Chin (KPCh). Te czerwone miejsca razem tworzą opowieść o historii Chin XX wieku, z której usunięto wszelkie mroczne wydarzenia. Przemieniają się, aby na nowo odkryć maoistowską przeszłość.

Wyrażenie „czerwona turystyka” (Hóngsè lǚyóu; 红色旅游) pojawiło się w 2004 roku i po raz pierwszy zostało użyte w oficjalnym dokumencie Narodowego Planu Rozwoju na lata 2004-2010 opublikowanym przez Centralne Biuro KPCh.

 Oficjalnym celem promowania czerwonej turystyki jest przypomnienie Chińczykom, zwłaszcza młodszym pokoleniom, głównych linii walki Komunistycznej Partii Chin (KPCh) z kapitalizmem, feudalizmem i imperializmem.

Tak więc czerwona turystyka pozwala odwiedzać pierwotne miejsca związane przede wszystkim z Mao Zedongiem i jego rewolucyjną podróżą, jak również z walką KPCh o władzę w Chinach. Możemy zatem odwiedzić rodzinną wioskę Wielkiego Sternika (Hunan), miejsce, w którym w 1921 roku powstała PPC (Szanghaj); czerwona baza w Yan'an (Shanxi), mieście, w którym komuniści mieszkali podczas wojny z Japonią i skąd w 1946 r. rozpoczęli podbój Chin.


image Dom jest zbudowany z cegieł z dachem krytym strzechą. Jego powierzchnia 472,9 m2. Jest dużą rezydencją, co przypomina ówczesną rangę społeczną rodziny Mao Zedonga.

image Spichlerz


imagePamiątkowa tablica Mao Zedonga przy wejściu do domu rodzinnego podarowana przez rząd prowincji Hunan.

Została odsłonięta 4/03/1961

imageDziedziniec


Znajdują się tam naczynia i meble z epoki, a także zdjęcia rodziny Mao.

Można tam zobaczyć rodzinne meble. imageimageimageimageimageimage Sypialnia Mao Zedonga.image

imageMłodszy brat Mao Zémín (毛泽民) potajemnie stracony przez 盛世才; Sheng Shìcái; (watażka) w Xinjiangu w środku nocy 27 września 1943 w wieku 47 lat.


 imageRodzice Mao Zedonga Wén sùqín (文素勤) i Mao yíchāng (毛贻昌)

imageGrób rodziców Mao Zedonga na wzgórzu za domem

imageNagrobek rodziców Mao Zedonga

image Podczas wolnych dni park znajdujący się w okolicy domu jest licznie odwiedzany


imageMonumentalna 6-metrowa statua Mao Zedonga z brązu w Shaoshan wzniesiona w 1993 roku

imageDawna szkoła uczęszczana przez Mao Zedonga - (南岸私塾; Nán'àn sīshú), gdzie rozpoczął naukę


Kilka innych miejsc "czerwonej turystyki":

   • Guang'an (广安) – w prowincji Sichuan, miejsce narodzin Deng Xiaopinga

                                             image


        • Yan'an (延安) leżące w w prowincji Shaanxi. W latach 1935–1948 było siedzibą Komunistycznej Partii Chin, której bojownicy przedostali się do Yan’anu w czasie Długiego Marszu. Chińscy komuniści uważają miasto za kolebkę rewolucji, która doprowadziła w 1949 roku do powstania Chińskiej Republiki Ludowej.image


image • Popularnymi celami podróży do Pekinu stały się Park Zhongshan, Chińskie Muzeum Wojskowe, Pomnik Tysiąclecia Chin i dawna rezydencja Song Qingling - pani Sun Yat-sen (1893 – 1981). Była drugą żoną ‘’ojca Chin współczesnych’’, mądra i ładna. Po śmierci Sun Yat Sena wielka entuzjastyczna propagantorka jego idei o rewolucji chińskiej. Zwana ‘’matką Chin współczesnych’’. Towarzyszka ludu w jego najbardziej tragicznych godzinach. Na dwa tygodnie przed śmiercią staje się honorową przewodniczącą Chińskiej Republiki Ludowej.


    • W Szanghaju turystów przyciągają również zabytki, takie jak dawne miejsce pierwszego Kongresu Narodowego KPCh, obrona magazynu Sihang i Muzeum Lu Xuna. Pisarz ten jest uznawany za najwybitniejszego chińskiego autora XX wieku.

                                       image


Jinggangshan (井冈山) – kolebka armii rewolucyjnej z muzeum rewolucji

   • Ruijin (瑞金) - w listopadzie 1931 roku w mieście leżącym w prowincji Jiangxi odbył się zjazd rad delegatów z regionów opanowanych przez komunistów, na którym ogłoszono utworzenie nowego państwa komunistycznego – Chińskiej Republiki Rad. Ruijin pełniło funkcję stolicy aż do likwidacji republiki w październiku 1934 roku.

                                        image


   • Zunyi (遵义) w prowincji Guizhou - W 1935 roku w mieście odbyło się posiedzenie Biura Politycznego, na którym uznano Mao Zedonga za przywódcę Komunistycznej Partii Chin.

imageMuzeum Pamięci w Zunyi, w którym znajdują się artefakty z epoki i odtworzone hologramy z kluczowego spotkania, na którym Mao ustanowił swój autorytet. 
Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura