CHIŃSKI KALEJDOSKOP
"CHINY - to pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia"
73 obserwujących
508 notek
594k odsłony
  783   0

4 MAJA

Wydarzenia 4 maja
Wydarzenia 4 maja

U nas 4 maja, a w Chinach "święto Młodzieży" znane jako ruch 4 maja sprzeciwiający się pertraktacjom traktatu wersalskiego i skierowany przeciwko pretensjom Cesarstwa Japonii,  właśnie w tym dniu mającym swą genezę.

 

                                                                                     * * *

                       Kilka słów wyjaśnienia:

   W 1917 roku młoda Republika Chińska wypowiada wojnę Niemcom licząc na umocnienie swej pozycji w randze międzynarodowej. W 1918 roku rząd w Pekinie, kontrolujący północna część Chin  (południowa część jest pod kontrolą Kuomintangu) podpisuje tajną konwencję z Japonią dotyczacą prowincji Shandong. Prowincja ta będąca poprzednio pod kontrolą niemiecką, staje się japońska.  1919 rok to czas konferencji pokojowej w Paryżu prowadzącej do Traktatu Wersalskiego, który potwierdza przynalezność  prowincji Shandong Japonii.  Fakt ten, jeszcze przed konferencją pokojową,  powoduje natychmiastową reakcję w Chinach.

   4 maja 1919 roku przed Bramą Niebiańskiego Spokoju w Pekinie ponad 3000 studentów gromadzi się domagając oddania Shandongu Chinom i podania się do dymisji projapońskich reprezentantów rządu. Fala protestów studenckich zalewa inne prowincje i miasta, do mlodzieży przyłączają się robotnicy i kupcy bojkotujący japońskie towary. W Shanghaju odgłoszony  generalny strajk paraliżuje całą gospodarkę. 

   Ruch ten jest nadzorowany przez młodych intelektualistów, studenci krytykują również wielowiekową tradycję, silną i wpływową pozycję urzędników oraz opresję kobiet. Dla Zachodu ruch 4 maja nie ma jakichkolwiek konsekwencji, ale dla Chin staje się prototypem pojawienia  publicznej świadomości patriotycznej.

   Ruch 4 maja jest obchodzony corocznie w Chinach i na Tajwanie. Od 1949 roku w Chinach zwany jest Dniem Mlodzieży, a na Tajwanie Dniem Literatury i Sztuki.

 

Zobacz galerię zdjęć:

4 maja 1919r.
4 maja 1919r. Młoda dziewczyna z czerwoną kiążeczką
Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale