CHIŃSKI KALEJDOSKOP
"CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia"
75 obserwujących
549 notek
620k odsłon
  20747   0

Dlaczego Państwo Środka?

 

  Oto pytanie warte odpowiedzi. Często będąc w Chinach zastanawiam się nad słuszną odpowiedzią jaką można by dać na to pytanie. W kraju ponad miliarda mieszkańców miliony myśli przychodzą do głowy...

 Nazwa powstała przed okresem odkryć geograficznych, kiedy uważano, że Chiny położone są centralnie w stosunku do "czterech mórz".

 Patrząc na etymologię terminu中国 (zhōng guó), w języku ogólnym zwanym również mandaryńskim tłumaczy się właśnie przez Państwo Środka. Słowo pochodzi z antycznych Chin, kiedy to podczas dynastii Zhou obszar geograficzny dzisiejszej prowincji He Nan tak został nazwany. Dawni przedstawiciele lokalni sami się uznawali za centalną władzę w odróżnieniu od swych wrogów zamieszkałych na peryferiach.

  Należy dodać, że w tradycyjnym chińskim języku (guó) pisze się i przedstawia terytorium () otoczne murami, w środku którego znajduje się broń () przeznaczona do obrony. Odnajdujemy tutaj ideę terytorium z granicami, a więc kraj.

Termin środek jest również istotny w myśli chińskiej, gdzie cesarz czyli syn nieba sprawuje rządy pod niebem. „Pod niebem” oznacza też słowo dane przez Chińczyków Chinom cesarskim. Chińczycy widzieli świat jako następujące po sobie koła, w środku których znajdowały się Chiny i przede wszystkim ich Cesarz – władca tego wszystkiego co znajdowało się pod niebem.

Inna nazwa przypisywana Chinom to中华 (zhōng huá), którą można przetłumaczyć jako „harmonia centrum”, zresztą nazwa中华人民共和国 (Zhōng huá rén mín gòng hé guó) jest oficjalną nazwą Chińskiej Republki Ludowej.

 

Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura