Blog
CHIŃSKI KALEJDOSKOP
zhongguo
zhongguo Sinolog
49 obserwujących 417 notek 390253 odsłony
zhongguo, 3 lipca 2017 r.

MIJA 96 LAT…

120 3 1 A A A
96 lat KPCh
96 lat KPCh

Komunistyczna Partia Chin (中国共产党 Zhōngguó Gòngchǎndǎng) została założona1 lipca 1921 roku.

W Shanghai’u pod n° 76, Xingye Lu w dawnej koncesji francuskiej w dniu 23 lipca 1921 roku odbyło się pierwsze tajne zebranie KPCH.  

 

       image       

 

   Współzałożycielem i pierwszym przywódcą partii był Chen Duxiu, który podczas kolejnych kadencji (1921-1922, 1925-1928) był jej pierwszym sekretarzem.

 

                                                                image

    Jest to najliczniejsza istniejąca partia polityczna na świecie. Obecnie jej członkowie stanowią 5-6% społeczeństwa ChRL. Gdy  powstała w 1921 roku, KPCh miała 50 członków. W 1949 roku, gdy Mao Zedong proklamował Chińską Republikę Ludową, liczba członków partyjnych wynosiła prawie 4,5 mln. W 2016 roku partia liczyła sobie 89.447 milionów członków. Czyni ją to największą na świecie partią polityczną. Liczba członków jest większa niż liczba ludności Niemiec.

  Członkowie partii pochodzą z różnych środowisk. Robotnicy i rolnicy stanowią większość, 36.95% wszystkich członków. Po nich znajduje się wykwalifikowany personel z 25.21%. Reszta to menedżerowie, studenci i emeryci. Są oni pogrupowani w ponad 4,5 milionach komórek, a  każda z nich  ma średnio 20 członków.

   Zgodnie ze statusem partyjnym, komórki są tworzone wszędzie tam, gdzie istnieje więcej niż trzech członków partii. Komórki te skupiają się na terenach wszystkich obszarów miejskich, we wszystkich społecznościach i wszystkich małych lokalizacjach. Około 91,3% przedsiębiorstw publicznych są domeną komórek partii, które nadzorują codzienną działalnością i udziałem w podejmowaniu decyzji. Komórki są również obecne w 67,9% firm prywatnych i 58,9% organizacji społecznych.


  Partia ma swój symbol i flagę.

                                    imagesymbolem jest sierp i młot

 


                            image

                                              flaga - na czerwonym tle złoty symbol partii

 

Organizacje partyjne na wszystkich szczeblach i wszyscy członkowie partii muszą zachować świętość godła i flagi partii.

Najwyższym organem władzy jest obradujący co 5 lat Komitet Centralny.


                                       image

                            

   Pierwszym celem partii jest stworzenie Chin o średnio zamożnym społeczeństwie we wszystkich dziedzinach,  z korzyściami, które muszą być odczuwane przez ponad miliard ludzi. Cel ten przewiduje się zrealizować na stulecie KPCH (2021).

  Drugą koncepcją jest zwiększenie PKB na mieszkańca Chin na poziomie krajów rozwiniętych i umiarkowane zrealizowanie modernizacji kraju. Założenie to powinno być osiągnięte na stulecie CHRL (2049).

   Partia odgrywa istotna rolę w przedsiębiorstwach publicznych, organizacja podstawowa Partii działa jako jądro polityczne i współpracuje w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa, w ramach poprawionej i przyjętej w 2007 roku Konstytucji KPCH.

W niepublicznej strukturze gospodarczej podstawowa organizacja partii kieruje się zasadami polityki partii, doradza i nadzoruje firmę przy jednoczesnym poszanowaniu praw i przepisów państwa, prowadzi kierownictwo związku organizacji komunistycznej młodzieży i innych organizacji masowych, skupia robotników i pracowników biurowych, chroni praw i interesów wszystkich środowisk i zachęca do prawidłowego rozwoju przedsiębiorstwa.

 

 

 


 


Opublikowano: 03.07.2017 13:05. Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 21:54.
Autor: zhongguo
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Upload images CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia. JĘZYK, HISTORIA, KULTURA, TRADYCJA ... wszystko mnie interesuje. Wśród moich podróży po Chinach losy wiodą mnie tam gdzie jest zawsze coś do odkrycia Flag Counter</&lt NAGRODA ''za systematyczną prezentację kultury chińskiej i budowanie mostów pomiędzy narodem chińskim i polskim'' (2012 rok)Hébergement photos

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Gdy Festiwal się wznowi to sobie wtedy pofolgujemy nowymi publikacjami !!! Prawda? Hou Yifan...
  • „Jak wiadomo”, sake jest japońskim alkoholem, a nie chińskim. Więc chińskie poeta nim...
  • Przed wieczorem wpadnę do Ciebie na lampkę wina. Tymczasem życzę miłego dnia! ;)

Tematy w dziale Polityka