wikipédia
wikipédia
zhongguo zhongguo
5973
BLOG

SYMBOLIKA OWOCÓW w CHINACH

zhongguo zhongguo Chiny Obserwuj temat Obserwuj notkę 10


W Chinach owoce, podobnie jak cyfry  i kolory mają również znaczenie symboliczne w chińskiej kulturze i  w życiu codziennym.


Gdy jesteście w Chinach bądźcie ostrożni, jeśli zdecydujecie się ofiarować owoce jako prezent.


Brzoskwinia image   jest owocem bardzo bogatym w symbolikę. 

W dawnych Chinach, gałęzie brzoskwiniowego drzewa były używane do odpędzania demonów. Z tamtej epoki pochodzą amulety i stemple wykonane z brzoskwiniowego drzewa. Nowożeńcom ofiarowuje się brzoskwinie, które powinny przynosić szczęście, powodzenie i płodność. Kwiaty drzewa brzoskwiniowego są często porównywane do panny młodej o delikatnej i jasnej cerze.

  Brzoskwinia w Chinach jest najbardziej znana ze wszystkich owoców symbolizujących nieśmiertelność i jest stałym elementem chińskich legend. Najstarsza wzmianka nawiązuje do poety Zhang Hua z III wieku.

Brzoskwinia daje temu kto ją spożywa wieczną młodość i nieśmiertelność. Jej kwiat zakwita co 3000 lat i jest przedmiotem pożądania zwykłych śmiertelników.

Jedna z najbardziej znanych legend opowiada, że Król Małp nie został zaproszony na ucztę do Królowej Matki. Obrażony wtargnął do ogrodu w górach Kun Lun i wyjadł wszystkie niebiańskie brzoskwinie z drzewa życia.

Mimo wkroczenia na nowoczesną drogę stylu życia dzielenie się owocami brzoskwini wśród gości należy nadal do tradycji. Szacunek dla tradycyjnych wartości wciąż ma głębokie znaczenie w Chinach. Szkoda, że dzisiaj brzoskwiniowe sady występujące w dzikim stanie prawie wyginęły i nie można zerwać w nich brzoskwiniowych gałązek. Dlatego Chińczycy zastępują je papierowymi.

Długowieczność oznacza również nieśmiertelność. Często znajduje się owoc brzoskwini w statuetkach rozmieszczonych w domu zgodnie z zasadami Fengshui. Ukazują one "moc" i tym samym zapewniają zdrowie. Kwiat brzoskwini porównywany jest do cery młodych dziewcząt, ale także stanowi synonim kobiecego piękna.

Stary Mistrz Laozi jest przedstawiany z owocem brzoskwini w ręku.

                                                    image


Pomarańcza  image   jest podarowywana bliskim lub składana w ofierze;  reprezentuje szczęście, dlatego też jest najczęstszym darem. Często jest jedzona drugiego dnia chińskiego Nowego Roku, a nie pierwszego, ponieważ w przeszłości cesarz rozdawał ją w tym dniu.


Mandarynka  image       

Mandarynki i inne owoce cytrusowe mają ciekawą rolę. Na przykład, po ślubie, szwagier i szwagierka dają pannie młodej dwie mandarynki. Młoda żona wieczorem po ślubie powinna obrać mandarynkę i podzielić się nią z mężem. Jest to symbol, że współmałżonkowie wspólnie spędzają długie szczęśliwe życie. W języku kantońskim nazwa mandarynki oznacza również "złoto", co dodaje pierwszemu znaczeniu nadzieję na dostatnie życie.

Podczas Chińskiego Nowego Roku zaleca się porozrzucać dużo mandarynek zwłaszcza w liczbach parzystych po całym domu. Gdy są w domu wraz ze swymi liśćmi przynoszą szczęście w nadchodzącym nowym roku. Słowo mandarynka w języku chińskim wymawia się "jü" i jest zblizone do "ji", co oznacza szczęście.

  Mawia się, że jeśli otrzymamy cztery mandarynki, powinniśmy ofiarować dwie.

Drzewo mandarynkowe było bardzo popularnym drzewem w starożytnych Chinach. Było zarezerwowany dla dygnitarzy (mandarynów) ... Jego owoc jest symbolem długowieczności, szlachetności.


Melon      image          i pomelo  imagestanowią jedność rodziny. 

Podobnie jak księżyc są okrągłe i duże. Są symbolem obfitości, dobrobytu oraz posiadania dzieci

Rodziny lubią się dzielić i jeść wspólnie te dwa owoce. 


 Owoc granatu jest symbolem płodności i licznego potomstwa. image

Jest to owoc przynoszący szczęście. Obraz przedstawiający rozcięty owoc jest synonimem składania sobie życzeń.

Owoc granatu nie bez przyczyny nazywany jest "drzewem życia" albo "rajskim owocem"; jest on bowiem jednym z najstarszych owoców leczniczych jakie zna człowiek.

Granat jest również symbolem płodności, ponieważ jest pełen nasion. Mówi się, że owoc ma sto nasion (zi). Wymowa chińskiego słowa "zi", również oznacza "syn".


image Banany są składane w ofiarze w świątyniach.

Wierni proszą o dobre wykształcenie i sukcesy w szkole lub pracy.


image 

Winogrona są symbolem bogactwa, obfitości i harmonii rodzinnej.

 

Ananas to symbol bogactwa i szczęścia w grach.

                                                                image


Jabłka mają również ważne znaczenie. Są symbolem pokoju, ponieważ po chińsku "jabłko" zwie się "ping". Słowo to jest homonimem "pokoju". Kwiat jabłek słynie z piękna. Jeśli zobaczysz go na obrazie lub fotografii z magnolią, oznacza to, że Twój dom jest uhonorowany i pełny piękna.


                                                               image


image Morela reprezentuje piękno. Jej delikatna skórka porównywana jest do urody kobiecej.


Gruszka ma mniej pozytywne znaczenie niż jakikolwiek inny owoc. Jest błędem postawić na stole kosz z gruszkami przy podpisywaniu umowy.  

                                             image

Dla przykładu, kochankowie nigdy nie powinni dzielić się gruszką. W języku chińskim wymowa słowa "gruszka" jest zbliżona do słowa"separacja".  Gruszka nigdy nie jest dzielona z mężem, kochankiem lub przyjacielem. Ponadto nigdy nie powinno ofiarowywać gruszek jako prezentów, zwłaszcza w piętnastym dniu siódmego miesiąca księżycowego. Jest to równoznaczne z rozstaniem.


I na zakończenie tych kilku informacji o symbolice owoców:


                Ręka Buddy             image


Owoce mogą być składane jako ofiara w buddyjskich świątyniach, szczególnie podczas świąt chińskiego Nowego Roku. Zgodnie z tradycją, Budda woli, aby „palce owoców” wyglądały jak zamknięta ręka, która symbolizuje akt modlenia się.

zhongguo
O mnie zhongguo

CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia. JĘZYK, HISTORIA, KULTURA, TRADYCJA ... wszystko mnie interesuje. Wśród moich podróży po Chinach losy wiodą mnie tam gdzie jest zawsze coś do odkrycia </&lt NAGRODA ''za systematyczną prezentację kultury chińskiej i budowanie mostów pomiędzy narodem chińskim i polskim'' (2012 rok)"

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka