191 obserwujących
228 notek
833k odsłony
3434 odsłony

Żonglowanie złudzeniami

Wykop Skomentuj156

Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, którego oburzył mój komentarz w "Super Ekspressie" na temat jego działalności ws. reparacji od Niemiec zadał mi pośrednio na Twitterze następujące pytanie:

"Może @se_pl i @sjastrzebowski zapyta prof. Antoniego Dudka co zrobił wraz z @ipngovpl, którym zarządzał przez 6 lat z tylnego siedzenia w sprawie szacowania strat Rzeczypospolitej po IIWŚ i problematyki reparacji".

Nie używam Twittera, zatem odpowiem Panu Posłowi tutaj:

Jako członek Rady IPN przez pięć lat nie zarządzałem Instytutem z "tylnego siedzenia", bo takie rzeczy udają się tylko w partii w której Pan Poseł działa. Natomiast wspierałem wówczas rzetelne badania m.in. nad okresem II wojny światowej. W tym czasie - wbrew Pana wcześniejszym absurdalnym twierdzeniom - IPN wydał szereg publikacji na temat okupacji niemieckiej w Polsce i jej skutków. Równocześnie i wtedy, i obecnie przeciwstawiałem się budowaniu w społeczeństwie polskim złudzeń, że Niemcy wypłacą Polakom liczone w miliardach, a nawet bilionach euro reparacje. Złudzeń, które służą wewnętrznej grze politycznej w Polsce oraz psuciu naszych relacji z Niemcami. Nie mam nic przeciwko oszacowaniu strat materialnych, jakie Polska poniosła wskutek agresji i okupacji ze strony III Rzeszy, ale jako historyk mam świadomość jak kosztowne, żmudne i długotrwałe jest to przedsięwzięcie. Dlatego publiczne deklaracje posła Mularczyka, że już niedługo poznamy rzetelne ustalenia na ten temat uważam za wprowadzanie opinii publicznej w błąd. A zapowiedzi, że po ich sporządzeniu Niemcy zapłacą nam bodaj część tej kwoty za obiecywanie naiwniejszej części Polaków przysłowiowych Niderlandów.
Na koniec zadam Panu Posłowi pytanie utrzymane w jego intelektualnej narracji: Co Pan, siedząc nieprzerwanie w Sejmie od 2005 roku, zrobił dla oszacowania strat jakie Polacy ponieśli za sprawą Związku Sowieckiego?
Wykop Skomentuj156
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka