23 obserwujących
206 notek
179k odsłon
214 odsłon

Wielki Tydzień - z Rotmistrzem Pileckim

Wykop Skomentuj6


Wielki Piątek
Zdradzony – trafił do więzienia UB. Przeżył proces sądowy i został skazany na śmierć. Wyrok wykonano.
W jaki sposób próbowano Go złamać? Jak go torturowano?
Po aresztowaniu przez UB  Rotmistrz przeszedł niezwykle ciężkie śledztwo. Był bity, kopany, funkcjonariusze UB użyli wobec niego chyba wszystkich znanych sobie metod tortur, z miażdżeniem jąder włącznie. Najdelikatniejszą torturą było zrywanie paznokci, jemu zerwali je z rąk i z nóg. O tym, co przeszedł w kazamatach UB, może świadczyć kilka słów, które po kryjomu powiedział podczas procesu: „Oświęcim to była igraszka”. Jeżeli „piekło na ziemi” było igraszką, to czym było więzienie UB?
O torturach stosowanych wobec Rotmistrza opowiadali również sądzeni z nim żołnierze stworzonej przez niego siatki wywiadowczej: Tadeusz Płużański, Maria Szelągowska i inni. Byli dla niego pełni podziwu. Tadeusz Płużański, sądzony wspólnie z Rotmistrzem i również skazany na karę śmierci, zamienioną przez Bolesława Bieruta (agenta NKWD mianowanego przez Stalina prezydentem Rzeczypospolitej) na dożywotnie więzienie, opowiadając o Witoldzie Pileckim, zawsze mówił o nim: „Święty polskiego patriotyzmu”. Cóż może być piękniejszego od tych słów wypowiedzianych przez współoskarżonego? Znamienne jest też świadectwo ks. Czajkowskiego, który stwierdził, że żyje tylko dlatego, iż Witold Pilecki nie chciał przeciw niemu świadczyć .
Rotmistrz napisał w więzieniu list do płk Różańskiego:

„Dlatego więc piszę niniejszą petycję,
By sumą kar wszystkich – mnie tylko karano,
Bo choćby mi przyszło postradać me życie –
Tak wolę – niż żyć wciąż, a w sercu mieć ranę. „


Powszechnie już znane jest także świadectwo kryminalisty, który w więzieniu na ul. Rakowieckiej roznosił jedzenie innym więźniom. Po latach spotkał syna Rotmistrza Andrzeja Pileckiego: „Opowiadał mi, że kiedy przynosił do celi posiłek rotmistrzowi, ten był zatopiony w tak głębokiej modlitwie, iż nawet tego nie zauważał. Postawa religijna mojego ojca tak mocno wpłynęła na tego kryminalistę, że po wyjściu z więzienia porzucił on dotychczasowy sposób życia, stał się człowiekiem wierzącym i postanowił pomagać innym”.
Na ścianie celi więziennej Witold Pilecki wyrył słowa z tej książki: „Starałem się żyć tak, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć, niż lękać”Jest to cytat z dzieła „O naśladowaniu Chrystusa” , które pozostawił swojej rodzinie jako testament.

Śmierć.
"Czekaliśmy w napięciu na ten moment. Gdy usłyszałem szept: <>, zbliżyłem sie do okna razem z dwoma współwięźniami, którzy znali Witolda Pileckiego. Nie zapomnę tego widoku. Prowadzono dwóch skazanych. Pierwszy pojawił się Witold Pilecki. Miał usta zawiązane białą opaską. Prowadziło go pod ręce dwóch strażników. Ledwie dotykał stopami ziemi. I nie wiem, czy był wtedy przytomny. Sprawiał wrażenie zupełnie omdlałego....A potem salwa." (ks. prof. Jan Stępień, kapelan AK). 25 maja 1948r.godz.21.30
 
 
Dziś  Wielki Piątek. Oto stajemy na Golgocie u stóp krzyża, obok  Najświętszej Matki i wraz z Nią rozważając  bolesną mękę dostrzegamy w niej wszystkie cierpienia człowieka: udręczenie, wzgardę, opuszczenie, niezrozumienie, poniżenie, ból, samotność. Oczami duszy widzę naszych Bohaterów,  Żołnierzy Wyklętych, Rotmistrza Pileckiego - tak - oni dzielnie stawali na Polskiej Drodze Krzyżowej i swoje życie oddali za nas.
W Tobie Jezu Chryste uświęcony został każdy ludzki ból i ten fizyczny i ten duchowy. Dlatego dzisiaj w sposób szczególny przy Twoim Krzyżu z wielką pokorą i ufnością składamy różnorakie nasze trudy i cierpienia a w naszą modlitwę chcemy włączyć wszystkich niepełnosprawnych, chorych, cierpiących, samotnych, opuszczonych, naszą ukochaną Ojczyznę i Bohaterów, którzy nie mają swoich grobów, a także nasze osobiste intencje. Także pokorną prośbę o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Rotmistrza.
Wszystkich, których poruszyło świadectwo życia Rotmistrza Witolda Pileckiego zapraszam do udziału w ankiecie na tt na stronie Kalendarium Akcji społecznej Przypomnijmy o Rotmistrzu: Czy Rotmistrz Pilecki zasługuje na beatyfikację ? https://twitter.com/AkcjiO/status/1117358361853530112

Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo