Układ otwarty
Ucz się tak, jakbyś miał żyć wiecznie, żyj tak jakbyś miał umrzeć jutro" Życie jest religią.
185 obserwujących
1418 notek
3393k odsłony
9320 odsłon

Czarna dziura na horyzoncie

Wykop Skomentuj147

Czarne dziury to ciemna plama na honorze Przyrody. Jak mogła ona stworzyć takie monstra co połykają wszystko co popadnie i być może trochę tylko przy tym promieniują kwantowym potem? Połykają i co się  z tym co połknęły dzieje? Całkowita dezintegracja? A co potem?

image

Gdzieś te zdezintegrowane fragmenty muszą być wypluwane i zapewne przetwarzane na coś użytecznego. Szczegóły tego procesu są dla dzisiejszej fizyki zagadką. Chciałbym móc ją rozwiązać. A Wy?

Ale co mają wspólnego czarne dziury i ich krwiożerczość z zasadą równoważności Alberta Einsteina i ruchem jednostajnie przyśpieszonym? Wszak o tych to zagadnieniach pisałem w ostatnich trzech notkach, a to:

Obroty i wiatr Minkowskiego
Albert Einstein w beczce śmierci
Einsteina zasada równoważności?

Wspólne jest to, że za czarne dziury, za ich tworzenie, odpowiedzialna jest grawitacja. Mechanika kwantowa jest odpowiedzialna za  czarnych dziur “parowanie” . Parowanie to małe piwo. Czarny potwór się trochę spoci, ale za to ile pochłonie?!

Pojedziemy powolutku dalej. Ale powolutku. Nie śpiesząc się.

W książce V. Frolova i Andrei Zelnikova “Introduction to Black Hole Physics”

image

jest cały drugi rozdział poświęcony jest fizyce w układzie poruszającym się ruchem jednostajnie przyśpieszonym – czyli tym czym się teraz zajmujemy. Nawet nie podejrzewaliśmy, że stąd, od tej naszej niewinnej dziecięcej zabawy, do paskudnych czarnych dziur tak niedaleko! Zacznę od przytoczenia, w tłumaczeniu na polski,  początku tego rozdziału, bo zawiera kilka ważnych stwierdzeń. Angielski oryginał można znaleźć w GoogleBooks.

“W rozdziale tym będziemy studiować efekty fizyczne w układach jednostajnie przyśpieszanych. Ważne jest to z dwóch powodów. Przede wszystkim, zgodnie z zasadą równowążności prawa fizyki w jednostajnie przyśpieszanym układzie są lokalnie identyczne z prawami fizyki w jednorodnym polu grawitacyjnym”

Komentarz AJ: Mamy tu jedno ze sformułowań “zasady równoważności”, na której brak dla mnie zrozumiałego sformułowania narzekałem w poprzedniej notce.  Gdyby nie ten dodatek “lokalnie” rozumiałbym o co mniej więcej tu idzie. Ale co to takiego “lokalnie”? Co to ma w tym przypadku znaczyć?  Przed czym ta wstawka ma chronic?

“Zasada ta jest kamieniem węgielnym fizyki grawitacji. Zatem studiowanie fizyki w układzie jednostajnie przyśpieszanym jest naturalnym pierwszym krokiem ku fizyce grawitacji. Po drugie zaś, przypadek jednorodnego pola grawitacyjnego jest szczególnym przypadkiem granicznym geometrii fizyki czarnej dziury w pobliżu horyzontu, gdy masa M zmierza do nieskończoności."

Komentarz AJ: O co chodzi z tym horyzontem, tego jeszcze nie wiemy, ale z biegiem czasu trochę się dowiemy. Gdy chodziłem do podstawówki zaczytywałem się w tygodniku “Horyzonty Techniki”. Te horyzonty czarnodziurowe dopiero jednak czekają na techniczne zastosowania.

image

W granicy tej krzywizna czasoprzestrzeni będąca rzędu 1/rs2 znika, zaś obserwator ulokowany w skończonej odległości od horyzontu czarnej dziury staje się oserwatorem Rindlera, to znaczy, że jest jednostajnie przyśpieszany.

Komentarz AJ: Brzmi to niewątpliwie trochę jak czarna magia. Jednak niejaki “Rindler” pojawił się na moim biurku w nagłówku poprzedniej notki. Kot czytający Rindlera był jednak koloru brązowego, nie ubabrał się jeszcze czarną sadzą buszującą w tornado za horyzontem.

Jak zobaczymy, wiele ważnych właśności czarnych dziur staje się łatwiej zrozumiałymi gdy zrozumiemy lepiej własności płaskiej czasoprzestrzeni  w jednostajnie przyśpieszanym układzie.

I tyle na dziś. Formułki matematyczne pojawią się w następnej notce.

Wykop Skomentuj147
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie