Układ otwarty
Ucz się tak, jakbyś miał żyć wiecznie, żyj tak jakbyś miał umrzeć jutro" Życie jest religią.
185 obserwujących
1434 notki
3412k odsłon
1397 odsłon

Zwłoki Rodriguesa

Wykop Skomentuj60

No tak, wyszła znów mała zwłoka. Co się wreszcie uporałem z moją książką, posłałem do wydawcy, to i owo poprawiłem znów posłałem, to przyszła praca do recenzji. Akurat mi pasowała, bo wiąże się z przestrzenią Minkowskiego i z grupą Lorentza, a o tym w mojej książce sporo.

Przejrzałem. Dwóch Turków. Kombinują, kombinują, brzydkie to aż strach bierze. Najpierw chciałem podejść bardzo krytycznie, bo powołują się na jakąś formułę Rodriguesa, a z Rodriguesem mam na pieńku. Okazało się jednak, że idzie o innego Rodriguesa, mianowicie z roku 1884. No, z tym raczej na pieńku nie mam. Więc się zaciekawiłem.

I tak od trzech dni siedzę i rachuję. No i wyrachowałem całkiem elegancko. Mam piękną formułę Eulera-Rodriguesa, tyle że dla przestrzeni Minkowskiego a nie tylko dla przestrzeni trójwymiarowej.

Ot taka zabawa z wartościami własnymi, macierzami, rzeczywistymi i zespolonymi, oraz z dziwnym a niezrozumiałym związkiem pomiędzy tensorem pola elektromagnetycznego a generatorami grupy Lorentza.

Rachunki w zasadzie skończyłem, muszę teraz to ładnie spisać, trzy razy sprawdzić, czy nie ma byka, no i posłać turkom – niech się ucieszą. Przypuszczam, że swoją pracę po tym wycofają.

A ja tam Turków lubię! Turek co prawda Turkowi nierówny. Tak jak i Polak Polakowi.

 

Rodrigues' Rotation Formula

Wykop Skomentuj60
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie