Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
1427
BLOG

Zwłoki Rodriguesa

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 60

No tak, wyszła znów mała zwłoka. Co się wreszcie uporałem z moją książką, posłałem do wydawcy, to i owo poprawiłem znów posłałem, to przyszła praca do recenzji. Akurat mi pasowała, bo wiąże się z przestrzenią Minkowskiego i z grupą Lorentza, a o tym w mojej książce sporo.

Przejrzałem. Dwóch Turków. Kombinują, kombinują, brzydkie to aż strach bierze. Najpierw chciałem podejść bardzo krytycznie, bo powołują się na jakąś formułę Rodriguesa, a z Rodriguesem mam na pieńku. Okazało się jednak, że idzie o innego Rodriguesa, mianowicie z roku 1884. No, z tym raczej na pieńku nie mam. Więc się zaciekawiłem.

I tak od trzech dni siedzę i rachuję. No i wyrachowałem całkiem elegancko. Mam piękną formułę Eulera-Rodriguesa, tyle że dla przestrzeni Minkowskiego a nie tylko dla przestrzeni trójwymiarowej.

Ot taka zabawa z wartościami własnymi, macierzami, rzeczywistymi i zespolonymi, oraz z dziwnym a niezrozumiałym związkiem pomiędzy tensorem pola elektromagnetycznego a generatorami grupy Lorentza.

Rachunki w zasadzie skończyłem, muszę teraz to ładnie spisać, trzy razy sprawdzić, czy nie ma byka, no i posłać turkom – niech się ucieszą. Przypuszczam, że swoją pracę po tym wycofają.

A ja tam Turków lubię! Turek co prawda Turkowi nierówny. Tak jak i Polak Polakowi.

 

Rodrigues' Rotation Formula

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie