Układ zamknięty
Ucz się tak, jakbyś miał żyć wiecznie, żyj tak jakbyś miał umrzeć jutro" Życie jest religią.
195 obserwujących
1508 notek
3585k odsłon
  1403   0

Zwłoki Rodriguesa

No tak, wyszła znów mała zwłoka. Co się wreszcie uporałem z moją książką, posłałem do wydawcy, to i owo poprawiłem znów posłałem, to przyszła praca do recenzji. Akurat mi pasowała, bo wiąże się z przestrzenią Minkowskiego i z grupą Lorentza, a o tym w mojej książce sporo.

Przejrzałem. Dwóch Turków. Kombinują, kombinują, brzydkie to aż strach bierze. Najpierw chciałem podejść bardzo krytycznie, bo powołują się na jakąś formułę Rodriguesa, a z Rodriguesem mam na pieńku. Okazało się jednak, że idzie o innego Rodriguesa, mianowicie z roku 1884. No, z tym raczej na pieńku nie mam. Więc się zaciekawiłem.

I tak od trzech dni siedzę i rachuję. No i wyrachowałem całkiem elegancko. Mam piękną formułę Eulera-Rodriguesa, tyle że dla przestrzeni Minkowskiego a nie tylko dla przestrzeni trójwymiarowej.

Ot taka zabawa z wartościami własnymi, macierzami, rzeczywistymi i zespolonymi, oraz z dziwnym a niezrozumiałym związkiem pomiędzy tensorem pola elektromagnetycznego a generatorami grupy Lorentza.

Rachunki w zasadzie skończyłem, muszę teraz to ładnie spisać, trzy razy sprawdzić, czy nie ma byka, no i posłać turkom – niech się ucieszą. Przypuszczam, że swoją pracę po tym wycofają.

A ja tam Turków lubię! Turek co prawda Turkowi nierówny. Tak jak i Polak Polakowi.

 

Rodrigues' Rotation Formula

Lubię to! Skomentuj60 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie