Zdjęcie własne - skansen Ryga
Zdjęcie własne - skansen Ryga
barbie barbie
1293
BLOG

PiS i wybory na wsi

barbie barbie Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 53
Powszechna wieść gminna głosi, że PiS wygrywa na wsiach. Warto jednak sprawdzić na jakich? Okazuje się, że nie decyduje jedynie położenie "na Ścianie Wschodniej" a raczej struktura wsi i możliwa do osiągnięcia opłacalność produkcji rolnej.

Na portalu PPR dostępne są oficjalne wyniki badania „Polska wieś i rolnictwo 2023”. Wyniki tego badania nie nastrajają optymistycznie – jedynie 19,5% rolników uważa, że polskie rolnictwo zmierza w dobrym kierunku. Rolnicy uważają, że opłacalność produkcji w okresie 2019-2023 dramatycznie spadła oraz bardzo zwiększyły się trudności ze sprzedażą produktów. Coraz trudniej utrzymać się wyłącznie z produkcji rolnej. Jedynie ok. 50% rolników jest w stanie się utrzymać prowadząc gospodarstwo o średniej wielkości (11,4 ha gruntów rolnych).

Zestawiłem dane z tego badania z wynikami ostatnich wyborów samorządowych. W województwach, w których wygrała KO średnie powierzchnie gospodarstwa rolnego są następujące:

Zachodniopomorskie 32,99 ha

Warmińsko-mazurskie 23,88 ha

Lubuskie 23,18 ha

Pomorskie 20,35 ha

Opolskie 19,86 ha

Dolnośląskie 18,60 ha

Kujawsko-pomorskie 17,29 ha

Wielkopolskie 14,51 ha

Mazowieckie 8,94 ha

Śląskie 8.49 ha

Województwa mazowieckie i śląskie znajdują się w strefie oddziaływania wielkich aglomeracji miejskich co niewątpliwie wpływa na średnią wielkość gospodarstw rolnych oraz miało znaczenie w wyborach samorządowych.   

Dla województw, w których wygrało PiS takie zestawienie wygląda następująco:

Podlaskie 12,82 ha

Lubelskie 8,22 ha

Łódzkie 8,17 ha

Świętokrzyskie 6,05 ha

Podkarpackie 5,14 ha

Małopolskie 4,31 ha

Województwo podlaskie graniczy bezpośrednio z warmińsko-mazurskim i posiada podobną strukturę gospodarstw rolnych.

    Rzuca się w oczy, że PiS wygrało wybory samorządowe w województwach, w których średnia powierzchnia gospodarstw rolnych nie przekracza 10 ha, co według badania „Polska wieś i rolnictwo 2023” umożliwia utrzymanie się wyłącznie z produkcji rolnej prowadzącym ok. 43% takich gospodarstw. Z prowadzenia gospodarstwa o powierzchni gruntów 5 ha według tego badania może się utrzymać jedynie 25% rolników.

    Należy więc mniemać, że w województwach, w których średnia wielkość gospodarstw rolnych jest mała osoby je prowadzące dysponują dodatkowymi źródłami dochodów (praca w znajdującej się w pobliżu wielkiej aglomeracji lub działalność turystyczna). PiS więc wygrywa na wsi rozdrobnionej, a przegrywa w regionach intensywnej produkcji rolnej.


 

barbie
O mnie barbie

Nazywam się Tomasz Barbaszewski. Na Świat przyszedłem 76 lat temu wraz z nadejściem wiosny - była to wtedy niedziela. Potem było 25 lat z fizyką (doktorat z teoretycznej), a później drugie tyle z Xeniksem,  Uniksem i Linuksem. Dziś jestem emerytem oraz bardzo dużym wdowcem! Nigdy nie korzystałem z MS Windows (tylko popróbowałem) - poważnie! Poza tym - czwórka dzieci, piątka wnucząt, dwa koty (schroniskowe dachowce), mnóstwo wspaniałych wspomnień i dużo czasu na czytanie i myślenie.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka