Serce Turcji
Informacje prosto z Serca Turcji
4 obserwujących
26 notek
12k odsłon
  162   0

Nowa Partia Zielonych w Turcji: "jest to ostatnie wyjście przed wyginięciem"

Muzeum Altınköy, Altındağ/Ankara, Beata Siewierska Uluad
Muzeum Altınköy, Altındağ/Ankara, Beata Siewierska Uluad

Ekonomide Yeşil Yeni Düzen! - Nowy Zielony Porządek w ekonomii! - rozwój, u podstawy którego leży nielimitowana konsumpcja i zużycie zasobów naturalnych, nie jest trwały. Obecny model nie oferuje niczego poza ciągłym bogaceniem się. Musimy zbudować model zapewniający rozwój obszarów społecznych, wyeliminować nierówny dochód oraz budować pokój, nie konflikt. Chcemy systemu rządzonego przez społeczeństwo, nie technologię, firmy i rynek. Projekty wydobywcze niszczące środowisko powinny zostać zatrzymane, zwłaszcza kopalnie złota. Jednym z naszych priorytetów jest walka z megaprojektami, ze względu na ich destruktywny wpływ na przyrodę oraz przestrzeń. Rozwój ekonomiczny, który jest determinowany przez czynniki jak dochód narodowy, PKB, nie uwzględnia dobrobytu oraz wpływu na środowisko, jest kłamstwem. Stworzymy infrastrukturę eliminującą użycie paliw kopalnianych, wprowadzimy innowacyjny i przyjazny dla środowiska przemysł, udoskonalimy edukację zwracając uwagę na niezbędne transformacje.

Herkes için sosyal adalet! - Sprawiedliwość społeczna dla wszystkich! - jako Zieloni tworzymy politykę społeczną dbającą o indywidualizm i równość, zwłaszcza płciową. Wsparcie społeczne będące prawem, nie łaską, powinno być wolne od nepotyzmu. Pracownicy powinni być najważniejszą częścią procesu decyzyjnego w sprawach bezpieczeństwa pracy czy godnego wynagrodzenia. Powinna być zagwarantowana równa płaca na tych samych stanowiskach. Udoskonalimy balans między pracą, a życiem i stworzymy dodatkowe możliwości pracy poprzez zmniejszenie tygodniowych godzin pracy bez zmniejszenia praw i wynagrodzenia. Dobra materialne tworzone przez społeczeństwo nie powinny należeć tylko do przedsiębiorców i pracowników, każdy powinien mieć dostęp do bogactwa społecznego. W przyszłości, kiedy ze względu na rozwój nowych technologii możliwość zatrudnienia zmaleje, opieka zdrowotna powinna stać się całkowicie publiczna*. Powinny zostać zapewnione prawa do profesjonalnej opieki zdrowotnej oraz do niezależnych badań, tak, by udoskonalić jakość świadczonych usług.

* w oparciu o swoje własne doświadczenie mogę śmiało stwierdzić, że prywatna jak i publiczna opieka zdrowia w Turcji jest na wysokim poziomie. Rząd ciągle buduje szpitale w całym kraju, wiele uniwersytetów posiada swoje własne szpitale, istnieje także bardzo duża liczba szpitali prywatnych.

Cinsiyet ve cinsellik: Hak, eşitlik ve özgürlük alanı! - Płeć i seksualność: Miejsce dla praw, równości i wolności! - wymaga się od nas bycia heteroseksualnym mężczyzną czy heteroseksualną kobietą. Takie podejście jest typowe dla nacjonalizmu. Sprzeciwiamy się promęskiemu spojrzeniu na świat, które opresjonuje kobiety czy osoby o innej orienacji seksualnej. Jesteśmy otwarci na współpracę z osobami o różnej tożsamości płciowej by wspólnie tworzyć politykę przeciwko męskiej dominacji. Uważamy, że relacje płciowe i seksualne powinny być wobec siebie równe i wolne. System patriarchalny komplikuje życie kobiet, LGBTQI+, osób o odmiennej orientacji seksualnej i tożsamości płciowej, a także dzieci. Zależność ekonomiczna sprawia, że kobiety są bardziej narażone na przemoc ze strony mężczyzn: dręczenie, gwałty a także morderstwa*. By się temu sprzeciwić, kobiety połączyły swe siły. Temat Konwencji Stambulskiej słusznie został nagłośniony: walka z nierównością, otwarcie centrów wsparcia kobiet oraz centrów ofiar przemocy czynnych 24/7**, wprowadzenie kursów równości płciowej na każdym etapie edukacji, ochrona kobiet przed przemocą a także zbieranie statystyk i danych, utworzenie Społecznego Ministerstwa Płci (tur.Toplumsal Cinsiyet Bakanlığı, gdzie cinsiyet oznacza płeć). Jako Zieloni zapewnimy stabilne zmiany na każdej płaszczyźnie by zmienić męską mentalność i uwolnić kobiety, mężczyzn, LGBTQI+ oraz każdą indywidualną jednostkę tak, by wszyscy byli równymi obywatelami. Wyeliminujemy dyskryminację płciową w edukacji a także typowo męskie, nacjonalistyczne i militarystyczne spojrzenie na świat. Wprowadzimy zmiany w pomocy społecznej tak, by zredukować liczbę gospodyń domowych, aby było to możliwe chcemy wprowadzić darmowe 24-godzinne centra powiatowe zapewniające opiekę dla osób chorych i starszych. Uważamy, że i kobiety, i mężczyźni mają równe prawa do korzystania ze wsparcia oferowanego przez instytucje publiczne oraz prywatne. Wierzymy, że każdy powinien walczyć z heteroseksualnym i homofobicznym podejściem do różnych aspektów życia. Podkreślamy, że zielona polityka dba o tematy dotyczące udziału kobiet i osób LGBTQI + w politycznych mechanizmach decyzyjnych.

*niestety, ale nawet obecnie kobiety w Turcji są mordowane. U podłoża znajdują się zwykle zazdrość, zdrada, radykalny Islam;

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka