49 obserwujących
840 notek
1500k odsłon
1831 odsłon

Dlaczego Jarosław Kaczyński nie jest Kawalerem Orderu Orła Białego?

Wykop Skomentuj45

Zanim odpowiem na tytułowe pytanie, najpierw sprawdźmy, którzy ze znanych (i mniej znanych) polityków dostąpili tego zaszczytu po 1997 roku. Należą do nich m.in.: Karol Modzelewski (1998), Jerzy Kłoczowski (2004), Leszek Balcerowicz (2005), Andrzej Gwiazda (2006), Henryk Samsonowicz (2010), Jan Krzysztof Bielecki (2010), Aleksander Hal (2010), Adam Michnik (2010), Andrzej Wielowieyski (2011), Jerzy Buzek (2011), Adam Strzembosz (2012), Hanna Suchocka (2014) oraz wielu innych. 

Absolutnie nie chcę oceniać, ani tym bardziej dezawuować niczyich zasług, a tym samym podważać zasadność nadania najwyższego polskiego odznaczenia państwowego wymienionym osobom. Jednakowoż nie ulega dla mnie najmniejszej wątpliwości, że - patrząc choćby na powyższe nazwiska - Jarosław Kaczyński również powinien znaleźć się wśród Kawalerów Orderu Orła Białego. Dlaczego tak nie jest? Moim zdaniem odpowiedź na to pytanie jest banalna. Jarosław Kaczyński po prostu sobie tego nie życzy. Dlaczego? Bo nie tylko jest nader skromnym człowiekiem, lecz także wie, jakie byłyby skutki polityczne takiej decyzji. Kiedy zresztą miało to nastąpić? W latach 2005-2010 komentarze byłyby mniej więcej tej treści: "brat nadał bratu order", a obecnie: "naczelnik zażyczył sobie najwyższego odznaczenia państwowego". Natomiast w latach prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego czy Bronisława Komorowskiego po prostu nie było to do pomyślenia. 

I tu dochodzimy do sedna. W moim przekonaniu poza Jarosławem Kaczyńskim w PiS-ie nie ma nikogo, kto dobrze rozumiałby polskie społeczeństwo i związane z jego oczekiwaniami wymogi polityczne. Owszem, także Jarosławowi Kaczyńskiemu zdarzają się głupie wpadki, jak ta z 2008 roku (związana z 300 zł tytułem nienależnej diety) bądź ostatnia, dotycząca podwyżek uposażeń dla posłów. Zaletą Jarosława Kaczyńskiego jest jednak to, że - znowu w przeciwieństwie do polityków swojej formacji - nie brnie w ślepą uliczkę, tylko potrafi się z niej wycofać, przy okazji minimalizując straty wizerunkowe. Do niedawna myślałem, że podobny charakter ma Antoni Macierewicz. Niestety, myliłem się. Być może upojony swoimi, pełnymi etosu przemówieniami, minister ON uwierzył we własną nieomylność względnie uznał, iż jego nie dotyczą te same reguły gry, co np. polityków PO. 

W mojej ostatniej notce słusznie przewidywałem, że rozmowa Beaty Szydło z Antonim Macierewiczem w sprawie Bartłomieja Misiewicza została zainspirowana przez wściekłego Jarosława Kaczyńskiego. Niestety, wygląda na to, że Antoni Macierewicz nadal niewiele rozumie z powagi sytuacji. Rola Jarosława Kaczyńskiego nie jest przeto łatwa. Nie jest bowiem w stanie zapanować nad wszystkimi decyzjami polityków PiS, wygłodniałych przez lata posuchy i przez to żądnych stanowisk nie tylko dla siebie, lecz także dla najbliższych i znajomych. Zwłaszcza w sytuacji, gdy najbliżsi mu politycy nie rozumieją powagi chwili. Ruch z CBA w 66 przedsiębiorstwach jest dobry, ale szkoda, że został wywołany działaniami opozycji, głównie Nowoczesnej. 

Najbliższe tygodnie zadecydują przeto, czy i w jakim stopniu PiS odzyska wiarygodność, czy też partia ta będzie powoli dryfowała w stronę późnej Platformy i czekała na łaskawy wyrok społeczeństwa. W interesie ogółu byłoby lepiej, gdyby w PiS-ie pojawiło się więcej polityków, którzy nie tylko mówią, ale też praktycznie wdrażają pomysły Jarosława Kaczyńskiego. Nb. cały czas brakuje mi w PiS polityków nietuzinkowych, którzy idą do studia telewizyjnego i zaskakują przeciwników swoim dobrym przygotowaniem, nie zaś powtarzaniem partyjnych sloganów. Dziś niemile zaskoczył mnie Paweł Szafernaker, który w TVP Info wypadł blado w starciu z rzecznikiem PO Janem Grabcem. 

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Order_Or%C5%82a_Bia%C5%82ego

http://www.tygodnikprzeglad.pl/prawi-honorowi-za-300-zl/

http://beem.deep.salon24.pl/728147,z-kim-przegra-pis

http://wpolityce.pl/polityka/308594-prof-kik-o-kontroli-panstwowych-spolek-to-bardzo-dobry-sygnal-wskazujeze-nie-bedzie-bezkarnosci-za-naduzycia-i-przestepstwa-nasz-wywiad

http://newsroom.salon24.pl/728488,zawieszenie-misiewicza-zbyt-pozne-pis-ma-problem-z-wiarygodnoscia

Wykop Skomentuj45
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale