Beret w akcji Beret w akcji
2259
BLOG

Szczepienia przeciw Covid-19 w DPSach - grupa wiekowa 80+ i 90+

Beret w akcji Beret w akcji Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 309

Od dawna interesują mnie szczegóły planowanych szczepień przeciwko Covid-19 dla pensjonariuszy DPSów. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji na ten temat. Ani odpowiedzi na konkretne pytania.

Te pytania nie padają również w przestrzeni publicznej. Nie stawiają ich dziennikarze, nie mówią o tym politycy. Czyżby nikogo to nie interesowało?

1. Pytanie do Pfizera i innych firm farmaceutycznych: Jaki był udział osób 80+ i 90+ wśród testowanych osób? Jaki był udział osób 80+ i 90+ z ciężkimi schorzeniami - nowotwory, niewydolność krążenia, POCHP,  częściowa niewydolność układu oddechowego, moczowego itd.? Na ilu osobach z tej konkretnej grupy wiekowej została przetestowana szczepionka?


Z informacji, dostępnych w necie, wynika, że szczepionka była testowana na grupie wiekowej 18-55. Czy to prawda?

2. Akcja szczepień pensjonariuszy DPS ma być przeprowadzona w Polsce zaraz po zaszczepieniu medyków. W innych krajach szczepienia mają rozpoczynać się od DPS-ów. Na jakiej podstawie zakłada się, że działanie szczepionki będzie identyczne w przypadku grupy 80+ i 90+, jak w przypadku grupy wiekowej 18-55 lat, bez ciężkich chorób?


3. Szczepienia mają być dobrowolne. DPSy mają tę specyfikę, że jest w nich duży odsetek osób z zaburzoną świadomością lub bez świadomości, bez kontaktu - choroba Alzheimera, demencja, inne tego typu schorzenia. Te osoby nie będą mogły same podjąć żadnej decyzji, gdyż często nie poznają najbliższych, nie wiedzą, jak się nazywają i utraciły kontakt ze światem rzeczywistym. Kto będzie decydował za te osoby?


a) w przypadku osób samotnych - czy będzie to opiekun prawny - kierownik placówki opiekuńczej, czy lekarz, czy rząd na mocy odnośnego Rozporządzenia, ktoś inny - kto?

b) w przypadku osób, mających rodzinę - czy będzie decydować rodzina?

c) czy jeśli będzie decydować rodzina(?), to czy w przypadku odmowy szczepienia będzie musiała zabrać pensjonariusza z placówki opiekuńczej?

d) czy może zaszczepieni zostaną po prostu wszyscy pensjonariusze - bez pytania?


Jak wyglądało to przy masowych szczepieniach w domach starców w innych krajach?

Jak wyglądało to w Bergamo, gdzie pensjonariusze DPSów zostali w styczniu 2020 r. masowo zaszczepieni przeciw grypie?

Jak wygląda to w Belgii?

Jak wygląda to w Wielkiej Brytanii?

Czy będzie monitorowana śmiertelność w DPSach w najbliższych miesiącach?

------------------------------------------------------------------------------------------------

Nie trzeba być specjalistą, by wiedzieć, że stary  organizm różni się istotnie od młodego. Choćby ryzyko powikłań jest u seniorów najwyższe. Śmiertelność na Covid-19 wynosi w młodszych grupach wiekowych 0,2-0,5% - a w tej najwyższj 25%.

Każdy dorosły człowiek - a i niejedno dziecko - wie, że stary człowiek różni się od młodego: gorzej widzi, słyszy, porusza się, ma słabsze mięśnie, kości, wszystkie układy i ogólnie gorzej funkcjonuje. Ma również obniżoną odporność. Dla starego, schorowanego człowieka każde zaziębienie czy każde potknięcie się mogą być niebezpieczne.

Zupełnie nie rozumiem, dlaczego zakłada się, że ryzyko komplikacji, powikłań i zagrożeń poszczepiennych jest w  grupie 80+ i 90+ identyczne, jak u młodych.

Nie rozumiem również, dlaczego pytania te nie padają w przestrzeni publicznej.



Lubię ludzi - wierzących, ateistów, prawicę, lewicę i centrum, Niemców, Rosjan i Żydów.Nie lubię, gdy ludzie gardzą ludźmi. Marzy mi się tygodnik "Polityka inaczej".

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości