Bernard Bernard
9643
BLOG

Krótkie porównanie Faktów TVN i Wiadomości TVP wyemitowanych 6.02.2019

Bernard Bernard Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 100

Jest to krótkie porównanie tematów poruszanych przez te stacje, nie prowadziłem analizy merytorycznej poszczególnych materiałów. Czy i na ile są obiektywne, każdy może ocenić sam wedle własnych upodobań i preferencji politycznych. Ale chciałbym zwrócić uwagę na dobór tematów programów informacyjnych, a szczególnie na pomijanie ważnych wydarzeń przez Fakty TVN.

Fakty TVN

1). 2:40 - Zbrodnia i dwa dożywocia

2). 3:50 Taśmy z nagrania Kazimierza Kujdy i Geralda Birgfellnera, sondaż z pytaniami o Jarosława Kaczyńskiego, wezwania przedsądowe. Dla TVN komentowali: Marcin Horała, Jarosław Kurski, Ryszard Czarnecki, Marcin Kierwiński, pokazano wypowiedzi: premiera Mateusza Morawieckiego i Ryszarda Terleckiego

3). 30 sec. Zarzuty dla Piotra R. (demonstracja „w Oświęcimiu”).

4). 36 sec. Młodzi Gdańszczanie, których było „mnóstwo” demonstrują przeciw nienawiści i agresji.

5). 3:21 Okrągły stół i „jasna strona mocy” Dla TVN komentowali: Leszek Miller, Janusz Onyszkiewicz, Zbigniew Bujak, Lech Wałęsa

6). 2:36 Orędzie prezydenta Donalda Trumpa.

7). 1:36 Rolnicy przed Pałacem Prezydenckim. Wypowiedzi ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego, Michała Kołodziejczaka, Barbary Fedyszak-Radziejowskiej

8. 3:03 Zdegradowana major Magdalena E. z kontrwywiadu - rozprawa przed Sądem Administracyjnym (sprawa cofnięta do ponownego rozpatrzenia). Dla TVNu komentowali: Magdalena E, Marek Biernacki, gen. Roman Polko.

9). 3:02 Czad zabija

10). 2:43 Szkoleniowe fantomy w sztucznych szpitalach

11). 2:19 – W trakcie konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego, min. Elżbiety Rafalskiej i min. Anny Zalewskiej godło na jednej mównicy przekręciło się. Komentarze w „satyrycznej” końcówce faktów były następujące: „orzeł się przekręcił”, „wywinąć orła”, „orzeł nie odwalił kity, albo ogona”, „fiknął koziołka”, „coś się odlepiło temu orłu”, „orzeł wylądował”. A wszystko to na „konferencji o posiłku”. Dla TVNu komentowali: Jan Maria Jackowski, Cezary Tomczyk, Marcin Kierwiński, Jakub Stefaniak, Rafał Łapiński (fotograf przyrody), Anna Szmajter (ZOO w Poznaniu – o leniwcach). W trakcie materiału sześciokrotnie pokazano sekundową scenę z opadającym godłem.

UWAGI:

Pkt. 2. Zarówno 6.02, jak i 5.02 Fakty nie podały informacji o korupcyjnej propozycji Birgfellnera i stanowczej odmowie Kujdy.

Pkt 3. Nie pada słowo obóz koncentracyjny, nie pada słowo Auschwitz, nie pada słowo niemiecki.

Pkt. 4. Demonstracja w Gdańsku - kadry z dołu, skrócone, żeby nie pokazać ile osób brało udział w manifestacji. Nie podano liczby uczestników zadowalając się słowem „mnóstwo”.

Pkt. 11. Z materiału nie można się dowiedzieć czego dotyczyła konferencja prasowa, nie podano informacji o programie dla ubogich osób za 2 mld zł na obiady dla dzieci i osób samotnych w domach, oraz 200 mln na remont stołówek. Użyto zwrotu „konferencja o posiłku”. 5.02, w dniu konferencji w Faktach TVN nie padło na ten temat żadne słowo.

Ponadto w Faktach nie było informacji o przesłuchaniu przed komisją ds. wyłudzeń VAT wiceministra finansów w rządzie Platformy Obywatelskiej Andrzeja Parafianowicza. 5.02 Komisja również przesłuchiwała świadków, a Fakty również nie zamieściły żadnej informacji na ten temat. Zabrakło oświadczenia pomawianych przez Roberta Nowaczyka szefów służb oraz informacji o kolejnych zatrzymaniach w aferze reprywatyzacyjnej w Warszawie. Nie było też informacji o Budziku dla dorosłych Ewy Błaszczyk, ani o mieszkaniu komunalnym dyrektora ECS, ani informacji o wizycie min. Czaputowicza w USA.

Wiadomości TVP

1). 3:20 Komisja ds. VAT – zeznaje wiceminister finansów i dyr. UKS w czasach rządów Platformy Obywatelskiej Andrzej Parafianowicz. Zamieszczono wypowiedzi Marcina Horały, Andrzeja Parafianowicza, Błażeja Pardy. Dla Wiadomości komentował prof. Witold Modzelewski.

2). 2:57 Protest rolników, ale też o polskiej wołowinie i analogicznych sytuacjach w Niemczech i Francji. Zamieszczono wypowiedzi Jana Krzysztofa Ardanowskiego, Michała Kołodziejczaka, Haliny Szymańskiej, Wiktora Szmulewicza z KRIR, premiera Mateusza Morawieckiego. Dla Wiadomości komentował Cezary Gmyz.

3). 3:50 Zatrzymanie 5 osób w aferze reprywatyzacyjnej w Warszawie, oświadczenie szefów służb w związku z zeznaniami Roberta Nowaczyka. Dla Wiadomości komentowali: Temistokles Brodowski (rzecznik CBA), Zbigniew Ziobro, Stanisław Żaryn (rzecznik min. koordynatora służb specjalnych), Sebastian Kaleta, Wojciech Biedroń, Patryk Jaki. Zamieszczono również wypowiedzi Roberta Nowaczyka.

4). 35 sec. Zarzuty dla Piotra R. i jeszcze jednego uczestnika demonstracji (Niemiecki Nazistowski Obóz Auschwitz-Birkenau)

5). 2:02 Budzik dla dorosłych i 37 mln z Funduszu Sprawiedliwości. Dla Wiadomości komentowali dr Paweł Grabarczyk. Zamieszczono wypowiedzi Ewy Błaszczyk, Zbigniewa Ziobro, Tomasza Jastrzębskiego.

6). 2:27 Polska bliska zniesienia wiz do USA. Komentowali Adrian Kubicki LOT, prof. Zbigniew Lewicki, zamieszczono wypowiedź min. Jacek Czaputowicza.

7). 1:01 Spotkanie globalnej koalicji przeciw Państwu Islamskiemu w Waszyngtonie, komentarz do zbliżającej się konferencji bliskowschodniej w Warszawie. Komentowała Zuzanna Faltzman.

8). 2:02 Orędzie prez. Donalda Trumpa. Komentowali: Angela Carrr i Mateusz Piotrowski.

9). 2:25 Kontrowersje wokół mieszkania komunalnego używanego przez szefa ECS, oraz konfliktu ECS z MKiDN. Dla Wiadomości komentowali: Piotr Filipczak (wPolityce), Jarosław Sellin, Adam Borowski. Zamieszczono wypowiedzi Kacpra Płażyńskiego, Władysława Frasyniuka, Bogdana Lisa

10). 3:57 Okrągły Stół - pokazano archiwalne zdjęcia z obrad Okrągłego Stołu, również z Magdalenki, wspomniano zbrodnie Stanu Wojennego, oraz pokazano młodzież, która uczestniczyła w spotkaniu przy Okrągłym Stole z prezydentem Andrzejem Dudą. Dla Wiadomości komentowali: Filip Musiał, dr Piotr Gontarczyk, dr Robert Derewenda, Marian Król (Solidarność Lublin), zamieszczono wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy oraz archiwalne Stanisława Cioska, Lecha Wałęsy i Jarosława Kaczyńskiego.

11). 1:59 Wisła Kraków w ekstraklasie. Komentowali: Michał Maciuszek (kibic), Jarosław Królewski (pożyczkodawca), Kamil Wiśniewski (kibic Widzewa), Marcin Tarociński, Joanna Kotek (psycholog sportowy)

12). 2:01 Gość Wiadomości Zbigniew Ziobro - o rekcji na ataki na dziennikarzy TVP i wypowiedzi Donalda Tuska rozgrzeszającego te ataki.

UWAGI:

Wiadomości TVP pominęły marsz młodzieży w Gdańsku, aczkolwiek biorąc pod uwagę niską frekwencję (według organizatorów 1500 osób, co i tak jest liczbą zawyżoną) to trudno mieć pretensje.

Można jeszcze zwrócić uwagę na łącznie różnych tematów (choć wiążących się ze sobą) w jednym materiale - jeden temat przedstawia sytuację, a drugi tłumaczy świat - np. mieszkanie komunalne szefa ECS i konflikt ECS z MKiDN, Okrągły Stół i ofiary Stanu Wojennego, oświadczenie szefów służb i aresztowanie kolejnych 5 osób w aferze reprywatyzacyjnej w Warszawie.

Podsumowując, jeśli chodzi rzetelność w doborze ważnych tematów Wiadomości TVP górują nad Faktami TVN. Fakty TVN pomijają a nawet manipulują doborem tematów. Jeśli chodzi o treść, to każdy może sam dokonać analizy, ale żeby cokolwiek ocenić, trzeba wiedzeć, że się wydarzyło. Widzowie TVNu szansę na to mają zdecydowanie mniejszą.

https://blogpress.pl/node/25594

Bernard
O mnie Bernard

Niezośna lekkość wolności słowa rezerwowa: http://www.wolnoscslowa.blogspot.com/

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura