manama1 manama1
523
BLOG

PiS zaczyna wreszcie mówić w sprawie Via Baltica?

manama1 manama1 Gospodarka Obserwuj notkę 2

W końcu PiS zaczęło zajmować stanowisko?  (w formie materiału wyborczego artykułu sponsorowanego w kampanii przedwyborczej w Białymstoku) w sprawie niezgodnego z zapisami Traktatu Akcesyjnego oraz wskazaniami Zielonej Księgi TEN-T zablokowania budowy Via Baltica na Podlasiu po śladzie S 8.

W lokalnym „Kurierze Porannym” z 28 pażdziernika/ 8 listopada 2010 roku czytamy m.in. w artykule sponsorowanym Komitetu wyborczego PiS pt.

"Dziękujemy już PO” - za Via Balticę omijającą Białystok"

por. http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/99999999/BIALYSTOK/381341679

„W październiku 2009 roku, jedna z lokalnych gazet krzyczała ze swoich łamów tytułem: Hurra! Via Baltica z Warszawy przez Łomżę. Tymczasem to, co wprawiło pana redaktora w taką euforię, zmroziło mieszkańców Białegostoku./.../

To bardzo zła informacja dla stolicy województwa, która w ten została odsunięta nie tylko od głównych szlaków europejskich, ale również od krajowych.Przypomnijmy, że w traktacie akcesyjnym przebieg Paneuropejskiego Korytarza Transportowego nr 1 (TEN-T) został wyznaczony śladem krajowej "ósemki”, a więc również przez Białystok, który miał być istotnym przystankiem na tym szlaku. Droga łącząca Finlandię i kraje bałtyckie z Europą Zachodnią, na odcinku przez Polskę północno-wschodnią miała stanowić rzeczywisty kręgosłup komunikacyjny woj. podlaskiego. Tymczasem rząd Platformy Obywatelskiej pod naciskiem ekologów arbitralnie przesunął przebieg Via Baltici na zachód i tym samym znacznie ograniczył możliwości rozwojowe drugiego pod względem wielkości miasta na wschód od Wisły."

Abstrahując od bieżących rozgrywek politycznych, którymi nie chcemy się tu zajmować; mozna  postawić pytanie:

 dlaczego na problem zwrócono uwagę dopiero teraz?

Bardzo istotne jest tu pozyskanie wiedzy czy PiS widzi niezbędność zwrócenia uwagi/ zajęcia się  kwestią realnej implementacji  zapisów w rzeczonej kwestii Traktatu Akcesyjnego, jak też wskazań Zielonej Księgi TEN-T?



manama1
O mnie manama1

poważny i niepoważny, z dystensem i bez, patriota i pseudoeuropejczyk, myślacy z własnej skromnej perspektywy, motto: \"wiele lat analizy dla dnia syntezy\" niestety

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Gospodarka