Prezes Zarządu Prezes Zarządu
199
BLOG

W obronie kopalni przed zatopieniem

Prezes Zarządu Prezes Zarządu Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Węgiel był tym produktem, który pozwolił odbudować Polskę po zniszczeniach II wojny światowej. Dzięki eksportowi węgla poza granice Polski mogliśmy uzyskać wiele deficytowych wtedy dóbr. Poza tym węgiel nasz krajowy pozwalał na wyprodukowanie gazu świetlnego - niezbędnego do korzystania z kuchni gazowych w mieszkaniach.

Ten gaz świetlny miał zastosowanie także w oświetleniu ulicznym - które jeszcze tak funkcjonowało.  Własną gazownię posiadało każde większe miasto a rodzimy węgiel miał cenę pozwalającą na odpowiednio niski koszt produkcji innych dóbr przemysłowych. Dopiero wprowadzenie gazu ziemnego ze Związku Radzieckiego zmieniło mapę gospodarczą Polski a węgiel... powoli został porzucony, chociaż ciągle jest to bardzo ważny surowiec - nie tylko energetyczny.

Tu wspomnę tylko, że na bazie węgla kamiennego oddziały wojsk niemieckich miały zapasy benzyny syntetycznej niezbędnej na zaatakowanie ZSRR w latach 40. XX w. w czasie II wojny światowej.

Węgiel kamienny ciągle jeszcze nie ujawnił nam swojego potencjału i być może - podobnie jak i krzem [Si] - ciągle posiada swoje tajemnice. Niewykluczone, że naukowcy odkryli jedną z nich - a mianowicie możliwość kumulowania energii słonecznej i uwolnienia jej w czasie późniejszym... Gdyby to zjawisko można opanować technologicznie - to moglibyśmy skumulować energię słoneczną okresów letnich i korzystać z niej w czasie, kiedy tego słońca będzie już mniej  - albo w porze nocnej, a może i kilka miesięcy później - w zależności od zapotrzebowania.

I tu pojawia się pytanie - co zrobimy w sytuacji, gdy złoża polskiego węgla zostaną zablokowane w sposób już nieodwracalny ?


Naukowcy z Uniwersytetu Lancaster w Wielkiej Brytanii dodali do struktury cząsteczki pochłaniającego światło związku zwanego azobenzenem. Gotowy materiał kompozytowy był w stanie magazynować energię pozyskaną ze światła ultrafioletowego przez co najmniej cztery miesiące w temperaturze pokojowej, a następnie uwolnić ją ponownie.

 image

https://nt.interia.pl/technauka/news-opracowano-innowacyjny-material-przechowujacy-energie-slonec,nId,4924536#iwa_source=worthsee
nauczyciel zawodu i praktyk

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka