O tym, ze kryzys bankowy jest przed nami, nie trzeba nikogo przekonywać. Problem polega na tym, że banki źle zainwestowały. Zainwestowały w polityków rezygnując z finansowania gospodarki. Efekt jest prosty. Politycy wprowadzili takie prawo, które zlikwidowało dziesiatki miejsc pracy.
Może niektóre międzynarodowe korporacje na tym zyskały, ale straciły miliony istnień ludzkich. Wiele rodzin utraciło zdolność kredytową i wstrzymało spłatę swych zobowiązań...
Polityka stałą się sługą pieniądza a powinno być odwrotnie - pieniadz miał być miernikiem pracy włożonej w produkt społecznie potrzebny. Idea podziału świata na tych, którzy posiadają środki pracy i tych, ktorzy gotowi są wykonać pracę nie zdaje egzaminu. Pracę muszą mieć wszyscy, bo zasady społeczne są proste - każdy członek lokalnej społeczności ma prawo korzystać z produktu wytworzonego z pracy tej społecznosci, ale każdy z członków tej społeczności obowiązany jest wnosić swój wkład w społeczny podział pracy.
Ta zasada byłaby prosta, gdyby nie było granic i gdyby społeczność lokalna była tylko jedna. Tak nie jest i nawet próby stworzenia umownego obszaru jednego władztwa nie zdają egzaminu.
O ile rewolucyjny patent pieniądza jako miernika włożonej wartości pracy zdał egzamin w lokalnej społeczności, to już nie jest w stanie sprostać wyzwaniom rozliczenia na obszarze różnych warunków produkcji. Takimi istotnymi różnicami jest na przykład położenie geograficzne. poszczególnych społeczności. Produkcja żywności może być różna w różnych strefach klimatycznych. Może trwać cały rok, a może wymagać przechowywania na okres trudny do przetrwania nie tylko ludzi, ale w ogóle przetrwania z powodu warunków zimy. Oznacza to, że nakłąd pracy włożonej w produkt społecznie potrzebny będzie krańcowo inny w tych obu obszarach.
Teoretycznie można wykazać wartość pracy niezbędnej dla każdego z nich, ale przy eksporcie żywności moze zaistnieć problem produktu tańszego, który wyprze pracę droższą likwidując tam również możliwość wytwarzania wartości dodatkowej...
Czytaj dalej:
http://d-z.cba.pl/2016/03/28/w-niewoli-pieniadza/
Inne tematy w dziale Polityka