Prezes Zarządu Prezes Zarządu
169
BLOG

Wynagrodzenie dla pracownika

Prezes Zarządu Prezes Zarządu Polityka Obserwuj notkę 10

Pracownik to osoba, która oferuje swoją pracę i w zamian otrzymuje wynagrodzenie. Wynagrodzenie pracownika to źródło finansowania potrzeb nie tylko pracownika, ale wszystkich członków jego rodziny.

Zazwyczaj w rodzinie pracowął tylko jeden członek. I jego rpaca zaspokajała potrzeby całej rodziny. W dużych majątkach ziemskich do zarządzania interesem gospodarstwa powoływano zarządcę. Czasem była to osoba umiejąca prowadzić działalnosć produkcyjną, głóœnie dotyczyło to produkcji rolniczej. Z czasem, kiedy pojawiły się przedsiębiorstwa przemysłowe, właściciel kapitału z reguły zatrudniał zarząd firmy i płącił członkom tego zespołu wynagrodzenie, sam nie zawsze zajmował się pracą swego przedsiębiorstwa.

Duży odpływ siły roboczej ze wsi do obsługi przedsiębiorstw wyrastajacych jak grzyby po deszczu był tak duży, że wielu właścicieli ziemskich coraz częściej zajmowała się osobiście zarządzaniem gospodarstwem rodzinnym, albo je sukcesywnie wyprzedawała.

Dzisiaj praktycznie właścicieli ziemskich w rozumieniu posiadaczy nieruchomości rodowych już nie ma. Owszem, są gospodarstwa rolne, sa gospodarstwa przemysłowem są przedsiębiorstwa - ale ich status jest tak różny, jak różne mogą być potrzeby ludzi.

Wszystkie te różnice mają wspólny mianownik. Jest to wynagrodzenie za pracę. Bardzo niedoskonały system rozliczania za wykonaną pracę ostatecznie doprowadził do niezrozumienia idei konkurencji rynkowej. Wypaczona rywalizacja prowadzi do "wycinania" potencjalnych kandydatóœ do udziału w zyskach. Tylko że mało kto rozumie, że tak być nie może. Każde środowisko ma swoje zasady, swoje normy i uwarunkowania, kt©óe wpływają na poziom konsumpcji oraz gradację potrzeb. Tym lokalnym spoęłcznosciom wcale nie jest potrzebny produkt "tani" i z innego rynku - to jest nieporozumienie. ALe też faktem jest, że każda lokalna społeczność potrzebuje pewną ilość produktów, których sama nie jest w stanie wytworzyć.

Produkt ten uzupełnia potrzeby społecznosci, któ©a nie posiada możliwości nabycia innej, aniżeli importu z innego rynku. Jednak każda lokalna spoęłczność musi mieć system obrony swojego rynku przed napływem produktu możliwego do wytworzenia własnym sumptem.

W tym miejscu należy zastanowić się nad wartością pracy włożonej i ekwiwalentem wynagrodzenia godziwego za ten wkład pracy -

 

Czytaj dalej: http://d-z.cba.pl/2016/04/01/wynagrodzenie-a-stawka-godziwa/

 

 

 

 

 

nauczyciel zawodu i praktyk

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (10)

Inne tematy w dziale Polityka