22 obserwujących
445 notek
342k odsłony
2318 odsłon

Piekło deportacji z Kresów. 10 lutego 1940 r.

Wykop Skomentuj99

Osiemdziesiąt lat temu moja rodzina mieszkająca na Kresach II RP została aresztowana i wywieziona do łagru w ZSRR. Relacja świadka wywózki ze Stołpców.

„Wagony wypełniają się, przywożą coraz więcej „wrogów ludu”, często starych i chorych, kilka kobiet tuż po urodzeniu dziecka z niemowlętami skazanymi na śmierć w wagonie.

Przeżywamy straszne rzeczy. Jemy zmarznięty chleb i płatki zmarzniętych indyków. Długo żuję i przerabiam w ustach na ciepłą papkę to jedzenie, by później włożyć ją do ust dziecku. Nie ma żadnego płynu. Na małym piecyku można trochę podgrzać wody, ale o zagotowaniu nie ma mowy. Jest nas około czterdzieści osób w wagonie. Wyjść nie możemy, bo ciężką zasuwą zamknięci jesteśmy na zewnątrz. Długi pociąg obstawiony jest z obu stron żołnierzami.

Najgorsza sprawa to załatwianie fizjologicznych potrzeb. Okazuje się, że ta drewniana rura pośrodku wagonu to ubikacja. Ludzie jeszcze nie stracili człowieczeństwa, krępują się w dzień korzystać z tej rury. Czekają więc do wieczora, aż będzie ciemno. Bolą nas pęcherze i brzuchy. Mój synek wciąż ma mokre majtki, nie ma gdzie wysuszyć pieluszki czy majtek. Zaczyna chorować, dostaje gorączki, jestem bezsilna”.

*

To fragment wspomnień mojej krewnej Julii Szymanowskiej, którą wraz z rodziną aresztowano w nocy 10 lutego 1940 r. w folwarku nad Niemnem i uwięziono w wagonie towarowym na stacji kolejowej w Stołpcach. Rodzina polskiego oficera walczącego w wojnie polsko-bolszewickiej z 1920 r. stała się „wrogiem ludu”.

Po kilku dniach Julii udało się wydostać z pociągu z 2-letnim synkiem. Pozostali członkowie rodziny trafili do obozu pracy w republice Komi. Spędzili tam prawie dwa lata, pracując przy wyrębie lasu. Ojciec Julii, chory na raka, zmarł po kilku miesiącach.

Matka, siostra i brat opuścili ZSRR w 1942 r. z Armią Andersa.

Wspomnienia Julii Szymanowskiej były do tej pory znane tylko w mojej rodzinie. Publikuję jej wstrząsającą relację z przekonaniem, że to świadectwo uzupełni powszechną wiedzę o tamtych tragicznych wydarzeniach. Pełną treść wspomnień można przeczytać tutaj:

Stołpce, 10 lutego 1940. Deportacja Polaków z Kresów

Zapraszam do lektury.


Wykop Skomentuj99
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura