18 obserwujących
366 notek
353k odsłony
3376 odsłon

Dlaczego Prezes nie wykończył Ziobry?

Wykop Skomentuj72

Dobiega końca spazm, który od paru tygodni targa bytem zwanym Zjednoczoną Prawicą. Mimo różnych fajerwerków, puszczanych przez polityków PiS i ich media, wszystko wskazuje na to, że Prezes tym razem nie zabił politycznie Zbigniewa Ziobry. W sytuacji kiedy układany jest kształt sceny politycznej 3RP na czasy po Kaczyńskim może się to wydać dziwne i niezrozumiałe ale tym bardziej zachęca to aby się przyjrzeć sprawie.


Są trzy powody dla których JK mógł postąpić jak postąpił:
1 Prezes uznał, że jest na tyle silny, że może politycznie zabić Ziobrę kiedy chce a najlepsza okazji trafi  się przy najbliższych wyborach parlamentarnych.
2 Kaczyński okazał się już za słaby na Ziobrę
3 Plan emerytowanego zbawcy narodu zakłada wiele więcej niż tylko ustawienie swojego dziecka, czyli PiS, obejmuje horyzont w którym mieszczą się główne byty systemu partyjnego 3RP i jest w nim miejsce dla Ziobry.

Problemem Kaczyńskiego jest jego wiek 71 lat, choroba i sytuacji rodzinna na które nakłada się zużycie władzą. Trudno szacować ale wydaje się, że najbliższe wybory są już ostatnimi w których może aktywnie grać pierwsze skrzypce. Tym samym odpowiedź na pytanie o sukcesję, postawione już dawno temu, staje na porządku dziennym co, wg. wielu komentatorów, determinowało mijający kryzys. Rywalizacja na linii Morawiecki – Ziobro, za sprawą „ustawy o kotkach”, oficjalnie już wyszła z ram podziału PiS - SolPol. Ujawniono pęknięcie wewnątrz partii Jarosław Kaczyńskiego, podział dotyczący tego jak widzą swoją przyszłość ludzie partii lub mówiąc kolokwialnie kto przy kim się widzi. Głosowanie „ustawy o kotkach”, dla niektórych posłów tej formacji, było deklaracją w powyższej sprawie choć może sami nie mają tego świadomości. Wynik wskazuje jasno, że Morawiecki jeśli przejmie PiS to nie w kształcie, składzie, takim jak obecnie.

I tu pojawia się problem drugi Jarosława Kaczyńskiego, chciałby pozostawić po sobie jak najwięcej ale … Margines jego działania wewnątrz partii zależy od tego co może dać swoim szeregom, bez władzy w 3RP to resztki w porównaniu z rządowym stołem. Wygranie wyborów w 2023 będzie zaś wymagało ruchów, które mogą okazać się nieakceptowalne dla części partii, co daje pole do działań różnych w tym i dla … Zbigniewa Ziobro. Wraca więc pytanie o to dlaczego Kaczyński nie wykończył rywala MM?

Wygląda na to, że Kaczyński nie rozwiązał tej kwadratury koła. Zostawiając Ziobrę, którego egzekucja wiązałaby się z dużym kosztem, dał sobie czas na wykonanie ostatecznego manewru. Posunięcie rozsądne i w ramach przyjętych schematów tylko czy tym razem nie przeszacował swoich sił?

Niezależnie, warto kupić zapas popcornu bo przez lata jeszcze będziemy oglądać polityczny serial, w którym, pod różnymi pozorami i szczytnymi  hasłami, toczyć się będzie walka o schedę po Jarosławie Kaczyńskim.

Wykop Skomentuj72
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka