Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas
97
BLOG

Konstytucja, Trybunał, prawo...

Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas Społeczeństwo Obserwuj notkę 12

W świetle obowiązującej Konstytucji TK nie miał innej możliwości niż orzeczenie wskazanej treści: państwo jest obowiązane chronić życie od poczęcia do naturalnej śmierci.


Jednak mam pewne zastrzeżenia dotyczące interpretacji skutków tego orzeczenia. Realizacja w postaci zabronienia aborcji dzieci z nieodwracalnymi wadami genetycznymi  uniemożliwiające funkcjonowanie w społeczeństwie - wydaje się nadinterpretacją w odniesieniu do zasad funkcjonowania Rzeczypospolitej, a przecież Polska jest Rzeczpospolitą.


Konstrukcja zasad współżycia w Rzeczypospolitej polega na akceptacji istniejących norm obyczajowych. Prawo w takim przypadku odnosi się do tej instytucji, która tę normę ustanawia. Zatem, ponieważ to instytucje państwa polskiego ustanowiły nakaz ochrony życia poczętego - to ten nakaz dotyczy wszystkich instytucji państwowych. Jednak obywatel nie jest "własnością" państwa, a partnerem tegoż państwa. Z partnerem trzeba się ugodzić, a nie można mu jakichś zasad narzucać - bo przestałby być partnerem, a to z kolei byłoby sprzeczne z ideę Rzeczypospolitej.


Wniosek jest dość oczywisty: państwo powinno robić wszystko, aby chronić życie poczęte i tworzyć warunki umożliwiające funkcjonowanie rodzin z dziećmi  mającymi wady genetyczne. Jednak nie może mieć wpływu na kobietę, co do jej decyzji tyczącej urodzenia dziecka z wadami.

W zasadzie już sama decyzja kobiety o usunięciu ciąży jest decyzją "aborcyjną", gdyż narusza naturalny bieg rzeczy. Sam zabieg aborcyjny jest tylko dopełnieniem.


Co zatem?  Umożliwianie aborcji dziecka poczętego, w świetle zasad Rzeczypospolitej, powinno być niedopuszczalne w instytucjach państwowych. Czyli szpitale państwowe powinny mieć zakaz wykonywania tego typu zabiegów.

Pozostaje kwestia decyzji kobiety (a może razem - mężczyzny i kobiety). Tyle, że to nie może mieć miejsca w szpitalach państwowych.


Czy wskazane rozumowanie może być przydatne przy rozwiązywaniu zaistniałej sytuacji?

członek SKPB, instruktor PZN, sternik jachtowy. 3 dzieci - dorośli. "Zaliczyłem" samotnie wycieczkę przez Kazachstan, Kirgizję, Chiny (prowincje Sinkiang, Tybet _ Kailash Kora, Quinghai, Gansu). Ostatnio, czyli od kilkudziesięciu już lat, zajmuję się porównaniami systemów filozoficznych kształtujących cywilizacje. Bazą jest myśl Konecznego, ale znacznie odbiegam od tamtych zasad. Tej tematyce, ale z naciskiem na podstawy rzeczypospolitej tworzę portal www.poczetRP.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo