Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas
174
BLOG

Cywilizacja Polska a pytania referendalne PAD

Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas Prezydent Obserwuj temat Obserwuj notkę 15

Poproszono mnie o określenie stosunku do pytań referendalnych przedstawionych przez prezydenta Dudę w świetle idei cywilizacyjnej – Cywilizacji Polskiej, co prowadzi do nadania kształtu organizacyjnego Rzeczypospolitej.

Konieczne jest tu zaznaczenie rozróżnienia: Cywilizacja Polska to idea, która nie może mieć niespójności; musi być „krystaliczna” o ile chodzi powiązania wzajemnych zależności.

Rzeczpospolita to twór organizacyjny dostosowujący oczekiwania i możliwości członków tworzących wspólnotę do otaczających okoliczności; mogą tu występować rozwiązania (niekiedy czasowe) o charakterze dostosowującym. Ważne, aby nie były to rozwiązania sprzeczne, a co najwyżej neutralne względem idei i jedynie wprowadzane w ograniczeniu czasu i okoliczności.

Sam fakt, że mówimy o Rzeczypospolitej – jednoznacznie wskazuje na typ państwowości: jest to dobrowolne stowarzyszenie społeczne, którego celem jest nadanie form organizacyjnych współżyciu równoprawnych obywateli – czyli personalizm. Poszczególni obywatele mogą pełnić różne role społeczne, ale ich status wynika z umowy wzajemnej i nie może być im narzucony. To jednoznacznie wskazuje, że regulacje prawne mogą powstać tylko na bazie konsensusu społecznego.

Prawo Rzeczypospolitej jest jedynym obowiązującym na jej terenie – można to określić albo terytorialnie, albo poprzez akceptację zasad.

Zmiana umowy społecznej powołującej Rzeczpospolitą wymaga wypowiedzi wszystkich ją tworzących i to w perspektywie nie tylko teraźniejszej, ale również z punktu widzenia przeszłości jak i przyszłości.

(Ta kwestia wymaga odrębnej dyskusji i ustaleń).

Przechodząc do pytań referendalnych PAD.

1.Czy jest Pani/Pan za uchwaleniem a) nowej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej? b) zmian w obowiązującej Konstytucji RP?

2.Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego, zatwierdzającego zmiany Konstytucji?

3.Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego w sprawach o istotnym znaczeniu dla Państwa i Narodu, jeśli z takim żądaniem wystąpi co najmniej 1.000.000 obywateli?

4.Czy jest Pani/Pan za odwołaniem się w preambule Konstytucji RP do ponadtysiącletniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy jako ważnego źródła naszej tradycji, kultury i narodowej tożsamości?

5.Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnego wsparcia dla rodziny, polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych (takich jak świadczenia "500+")?

6.Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony prawa do emerytury dla kobiet od 60 roku życia, a dla mężczyzn od 65 roku życia?

7.Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej?

8.Czy jest Pani/Pan za zapisaniem w Konstytucji RP gwarancji suwerenności Polski w Unii Europejskiej oraz zasady wyższości Konstytucji nad prawem międzynarodowym i europejskim?

9.Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w NATO (Sojuszu Północnoatlantyckim)?

10. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?

11.Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem w Konstytucji RP pozycji rodziny, z uwzględnieniem ochrony obok macierzyństwa także ojcostwa?

12.Czy jest Pani/Pan za konstytucyjną ochroną pracy, jako fundamentu społecznej gospodarki rynkowej?

13.Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem kompetencji wybieranego przez Naród Prezydenta w sferze polityki zagranicznej i zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej?

14.Czy jest Pani/Pan za przyznaniem w Konstytucji RP gwarancji szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku?

15.Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa?

Ze wstępu wynika, że zmiany mogą dotyczyć wyłącznie bieżących uregulowań i nie mogą naruszać podstaw istnienia Rzeczypospolitej.

1. 1. Pytanie bez sensu. Sprawa jest oczywista.

2. 2.To pytanie przywraca równowagę; warto tylko zaznaczyć, że pytania takie mogą dotyczyć bieżących regulacji, a nie odnosić się do podstaw ustrojowych.

3. 3.Sprawa oczywista, że tak.

4. 4.Niepotrzebne.

5. 5. Niepotrzebne.

6. 6. Niepotrzebne.

7. 7. Szkodliwe.

8. 8.Niepotrzebne; fakt, że jest to Rzeczpospolita – powinien jednoznacznie być rozumiany jako stan, gdzie regulacje prawne RP mają charakter nadrzędny.

9. 9.Nigdy takie uregulowanie nie powinno być stawiane.

10. 10. W zasadzie – kwestia bezpieczeństwa (także żywnościowego) wynika z zasady Rzeczypospolitej; w obecnych warunkach może być rodzajem wskazania, aby tych kwestii nie pomijać także w działaniach bieżących.

11. 11. Podobnie jak 10; także, wobec nacisków ideowo obcych – ten element może być podkreślony.

12. 12.Jak 10 i 11.

13. 13. Rola Prezydenta, o szerokich kompetencjach w dziedzinie obronności zarówno zewnętrznej jak i wewnętrznej, także nadzór nad polityką zagraniczną, powinna być osobno określona. Ważne jest zaznaczenie, że Prezydent nie może prowadzić polityki sprzecznej z Racją Stanu Rzeczypospolitej, czyli naruszającej podstawę ustrojową. Nadanie kompetencji większych niż obecnie – tak jest w pytaniu referendalnym – bez wskazanego ograniczenia, jest (byłoby) błędem.

14. 14.Być może, ale jako pomocy ustalanej każdorazowo w budżecie rocznym zależnie od okoliczności; pomoc nie może być oderwana od okoliczności społecznych.

15. 15. Absurdalne. Podział organizacyjny wynikać powinien z istniejących (powstających) powiązań o charakterze zarówno ekonomicznym jak i kulturowym (odrębności regionalne).

członek SKPB, instruktor PZN, sternik jachtowy. 3 dzieci - dorośli. "Zaliczyłem" samotnie wycieczkę przez Kazachstan, Kirgizję, Chiny (prowincje Sinkiang, Tybet _ Kailash Kora, Quinghai, Gansu). Ostatnio, czyli od kilkudziesięciu już lat, zajmuję się porównaniami systemów filozoficznych kształtujących cywilizacje. Bazą jest myśl Konecznego, ale znacznie odbiegam od tamtych zasad. Tej tematyce, ale z naciskiem na podstawy rzeczypospolitej tworzę portal www.poczetRP.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka