7 obserwujących
178 notek
460k odsłon
  1119   0

Wyższa emerytura z ZUS - mija termin składania wniosków. Zobacz, czy Ci się należy

Wyższa emerytura z ZUS - komu się należy?
Wyższa emerytura z ZUS - komu się należy?

Tylko do 11 stycznia osoby urodzone w 1953 r. i pobierające wcześniejszą emeryturę, mają czas na złożenie wniosku o wyższą emeryturę – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Możliwość uzyskania emerytury na korzystniejszych zasadach dotyczy osób urodzonych w 1953 r., które przeszły na wcześniejszą emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed 2013 r. Wynika to ze zmiany sposobu obliczania nowej emerytury po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego. Czas na złożenie wniosku mija w poniedziałek 11 stycznia. 


- Dotychczas podstawa obliczenia emerytury powszechnej była pomniejszana o już pobrane emerytury wcześniejsze. Dla tych, których objęła zmiana przepisów, takiego pomniejszania teraz nie ma. To otwiera furtkę do wyższego świadczenia – powiedział rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski.

Dodał, że osoba nadal pobierająca wcześniejszą emeryturę i niemająca jeszcze przyznanej emerytury powszechnej może złożyć o nią wniosek do ZUS-u. - Jeśli zrobi to najpóźniej do 11 stycznia 2021 r., to Zakład wyliczy świadczenie na korzystniejszych zasadach – poinformował rzecznik.

Ustawę w tej sprawie Sejm uchwalił w połowie ubiegłego roku. Według rządowych wyliczeń na zmianach skorzysta ok. 74 tys. osób z rocznika 1953. W większości przypadków średnia miesięczna podwyżka emerytur osiągnie poziom 202 zł, a wyrównanie zaniżonej emerytury - średnio 12 786 zł.

Z informacji ZUS wynika, że do złożenia wniosku służy standardowy formularz o symbolu EMP. Emerytura w nowej wysokości będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.


 Do złożenia wniosku służy standardowy formularz o symbolu EMP.

Z kolei osoba, która już ma przyznaną emeryturę powszechną w wysokości pomniejszonej o pobrane emerytury wcześniejsze, nie musi nic robić. ZUS przeliczy jej świadczenie z urzędu po 11 stycznia 2021 r. i poinformuje o nowej wysokości emerytury. Emerytura w nowej wysokości będzie przysługiwać od dnia, od którego ZUS podjął wypłatę emerytury powszechnej.

Jeśli wypłata tej emerytury była zawieszona, to świadczenie w nowej wysokości będzie przysługiwać od dnia, od którego mogłaby być podjęta jego wypłata. Jeśli przeliczone świadczenie okaże się wyższe od dotychczasowego, to ZUS wypłaci też wyrównanie.

Umów wizytę w urzędzie skarbowym

KJ

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo