Obowiązkowe konto bankowe dla emeryta od tego roku.
Obowiązkowe konto bankowe dla emeryta od tego roku.
Finanse osobiste Finanse osobiste
2666
BLOG

Emerycie, musisz mieć konto bankowe. Zmiany w emeryturach w 2021

Finanse osobiste Finanse osobiste Emerytury Obserwuj temat Obserwuj notkę 136

Przyznawane w czerwcu emerytury będą wyższe. Nowe świadczenia mają być przekazywane wyłącznie na konto. Nie będzie też listów z ZUS. Rząd chce zmian w emeryturach.

Projekt ustawy nowelizującej przepisy ustawy o ubezpieczeniach społecznych powstał w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Obecnie trwają jego konsultacje.

Oto najważniejsze zmiany, jakie czekają emerytów w 2021:

Obowiązkowe konto bankowe dla emeryta

W projekcie nowelizacji znalazł się zapis zakładający, że jedyną możliwością wypłat świadczeń emerytalnych przyznanych po 1 stycznia 2022 r. będzie przelewanie na konta bankowe. Tym samym, jeśli przepisy wejdą w życie w obecnym kształcie, każdy przechodzący na emeryturę będzie musiał posiadać rachunek bankowy.

Jedynie w wyjątkowych sytuacjach ZUS będzie mógł odstąpić od tej zasady.

Koniec "czerwcowych" emerytur

Kolejną zmianą zawartą w projekcie jest likwidacja sytuacji, w której przechodzenie na emeryturę w konkretnym miesiącu roku, jest mniej korzystne aniżeli w pozostałych. Obecnie bowiem złożenie wniosku o przejście na emeryturę w czerwcu pozbawia przyszłych emerytów jednej waloryzacji zgromadzonych składek i kapitału. Po przyjęciu nowelizacji na stałe pozostaną przepisy wprowadzone w związku z epidemią.

Mniej papieru

Projekt ustawy zakłada znaczące ograniczenie zużycia papieru przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Znosi bowiem obowiązek każdorazowego listowanego informowania emerytów i rencistów o wysokości waloryzacji, przyznania "trzynastki", a także innych zmianach, które wynikają ze zmian wskaźników. Emeryci nadal będą dostawać listy w indywidualnych sprawach, ale już nie w sprawach dotyczących wszystkich - w końcu każdemu z mocy prawa przysługuje taka sama "trzynastka". Podobnie jest z waloryzacją.

Przyjęcie projektu byłoby kolejnym krokiem ograniczającym zużycie papieru w ZUS. W 2020 r. ustawa o walce z COVID-19 zniosła obowiązek informowania wszystkich ubezpieczonych o wysokości ich oszczędności emerytalnych. Każdy, kto chce sprawdzić te dane, może zrobić to online lub poprosić ZUS o przesłanie listu.


Polecamy

Zasady waloryzacji rent i emerytur w 2021

O ile wzrosną emerytury i renty w 2021

PUE - Twoje konto w ZUS online


KJ


Blog o finansach osobistych prowadzony przez zespół Salon24. Tematyka: finanse osobiste, budżet domowy, oszczędzanie, podatki, emerytura. Zapraszamy też na stronę tematu Oszczędzanie na przyszłość.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo