Blog
Twoje pieniądze
Karol Górniak
Karol Górniak Blog o finansach
0 obserwujących 40 notek 20761 odsłon
Karol Górniak, 8 czerwca 2017 r.

Czy i kiedy leasing się opłaca?

917 0 0 A A A
Leasing to popularna metoda finansowania zakupu pojazdów firmowych. Fot. Pixabay
Leasing to popularna metoda finansowania zakupu pojazdów firmowych. Fot. Pixabay

Leasing to popularna wśród przedsiębiorców metoda finansowania pojazdów, maszyn i sprzętu. Jest łatwym sposobem na pozyskanie narzędzi niezbędnych do właściwego funkcjonowania firmy i jednocześnie daje przedsiębiorcy możliwość obniżenia płaconego podatku. 

Leasing to rodzaj długoterminowego najmu. Przedmiot leasingu, który przedsiębiorca dostaje w użytkowanie, pozostaje własnością firmy leasingowej. Po zakończeniu umowy przedsiębiorca ma najczęściej możliwość wykupienia leasingowanej rzeczy za określoną z góry cześć jej wartości. Za pomocą leasingu przede wszystkim są finansowane pojazdy, ale można go przeznaczyć również na maszyny, urządzenia, sprzęt komputerowy, a także nieruchomości.

Leasing operacyjny a leasing finansowy

Najpopularniejszą formą jest leasing operacyjny. W tym przypadku całość raty leasingowej stanowi dla przedsiębiorcy koszt uzyskania przychodu. Przedmiot leasingu nie jest jednak amortyzowany przez leasingobiorcę. 

Druga, ciesząca się zainteresowaniem przedsiębiorców forma to leasing finansowy. W tym przypadku firma korzystająca z leasingu zalicza do kosztów uzyskania przychodu jedynie część odsetkową raty (podobnie jak w przypadku kredytu). Przedsiębiorca zwiększa jednak majątek swojej firmy i może amortyzować przedmiot leasingu. 

Korzyści wynikające z leasingu

Korzystanie z leasingu ma dla przedsiębiorcy kilka istotnych zalet. Dzięki temu rozwiązanie to często  jest bardziej opłacalne od kredytu bankowego.

  • Leasing jest łatwiej dostępny niż kredyt. W przeciwieństwie do większości ofert kredytów o leasing mogą się starać firmy nawet z krótkim stażem. Leasing można dostać praktycznie od pierwszych dni prowadzenia firmy (warto mieć jednak na uwadze, że im dłużej leasingobiorca działa na rynku, tym lepsze warunki dostanie). 
  • Można go otrzymać, spełniając minimum formalności. Często wystarczą tylko dane z Księgi Przychodów i Rozchodów lub wyciągi z konta. Decyzja o przyznaniu leasingu jest bardzo szybka i w kilka dni można zakończyć cały proces. 
  • Jest tańszy od kredytu bankowego i wymaga zaangażowania minimalnych środków własnych. Koszty łatwo sprawdzimy korzystając z kalkulatorów leasingu, dostępnych w internecie.

Biorąc auto w leasing otrzymujemy zarejestrowane i ubezpieczone auto, gotowe do jazdy.

Korzyści podatkowe

Nie można zapomnieć o zaletach tarczy podatkowej. Dzięki niej leasingobiorca może wyraźnie obniżyć swoje podatki. Przedsiębiorca korzystający z leasingu operacyjnego może odliczyć podatek VAT od:

  • każdej raty leasingowej, 
  • wszystkich opłat związanych z leasingiem (w tym wpłaty inicjującej),
  • kwoty, za którą pojazd jest wykupywany po zakończeniu umowy.

W przypadku Leasingu finansowego VAT jest odliczany jednorazowo od całości wartości przedmiotu leasingu. 

W przypadku leasingu operacyjnego nie obowiązuje limit amortyzacji pojazdu, dzięki czemu staje się on dogodną formą finansowania drogich samochodów.

Dodatkowo po zakończeniu leasingu możemy zdecydować, czy wykupujemy samochód na firmę, czy prywatnie. Decydując się na tę drugą opcję, to wystarczy, że odczekamy 6 miesięcy i będziemy mogli go sprzedać bez konieczności płacenia podatku dochodowego oraz podatku VAT.


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Blog edukacyjny poświęcony tematyce finansów osobistych. Partnerem sekcji "Finanse osobiste" w Salon24.pl jest firma GetBack S.A.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Tematy w dziale Gospodarka