Blog
Twoje pieniądze
Karol Górniak
Karol Górniak Blog o finansach
2 obserwujących 129 notek 117027 odsłon
Karol Górniak, 4 sierpnia 2017 r.

Jak dostać kredyt przy złej historii w BIK?

300 0 0 A A A
Zanim wystąpimy do banku o pożyczkę, warto sprawdzić naszą historię w BIK. Fot. Pixabay
Zanim wystąpimy do banku o pożyczkę, warto sprawdzić naszą historię w BIK. Fot. Pixabay

Zła historia w BIK to jeden z głównych powodów odmowy przyznania kredytu. W niektórych przypadkach mamy szansę otrzymać pożyczkę, mimo negatywnych wpisów w rejestrze.

Biuro Informacji Kredytowej gromadzi dane o wszystkich naszych kredytach zaciągniętych w bankach i firmach pożyczkowych (które współpracują z BIK). W rejestrze są informacje o kredytach spłacanych terminowo, jak i o tych, w których wystąpiły opóźnienia w spłacie. Banki przed udzieleniem kredytu są zobowiązane sprawdzać naszą historię kredytową.

Nieterminowe regulowanie wcześniejszych kredytów nie przekreśla naszych szans na otrzymanie nowej pożyczki. Wszystko zależy od tego, jak duża była zaległość, ile dni mieliśmy opóźnienia oraz jak dawno temu miało ono miejsce. Istotne są również wewnętrzne regulacje banku, w którym staramy się o kredyt.

Monitoring danych w BIK

Jeśli mieliśmy problemy ze spłatą wcześniejszego kredytu, to w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić naszą historię w BIK. W tym celu możemy bezpłatnie pobrać tzw. informację ustawową, która da nam podstawowe informacje lub wybrać bardziej szczegółowy odpłatny raport. Możemy to zrobić za pośrednictwem strony internetowej bik.pl.

W przypadku kredytów, w których opóźnienie w spłacie wynosiło ponad 60 dni, dane w BIK są przechowywane przez okres 5 lat. Biuro Informacji Kredytowej ma do tego prawo nawet bez naszej zgody. Po tym okresie możemy wystąpić za pośrednictwem banku, w którym mieliśmy kredyt, o usunięcie naszych danych z rejestru. Możemy to zrobić osobiście i bezpłatnie, bez korzystania z usług firm pośredniczących, które za tego typu usługi pobierają wysokie opłaty.

Zobacz też: Jak monitorować własne zobowiązania?

Opóźnienia w spłacie kredytu

W przypadku opóźnień krótszych niż 60 dni i jeśli kwota zaległości nie była wysoka, negatywne informacje w BIK nie muszą stanowić dla banku przeszkody w przyznaniu nam kredytu. Może się jednak okazać, że oferta którą otrzymamy, będzie droższa od standardowej. Udzielenie kredytu potencjalnie nierzetelnemu klientowi wiąże się dla banku z dodatkowym ryzykiem.

Pożyczka pozabankowa

W przypadku długich opóźnień, wysokiej kwoty zaległości lub sytuacji, w której bank wypowiedział nam umowę kredytową i przekazał zobowiązanie do windykacji, szanse na otrzymanie kredytu bankowego są niewielkie. Jeśli pożyczka jest dla nas niezbędna, to pozostaje nam rozważyć ofertę firm działających na rynku pozabankowym. Trzeba przy tym pamiętać, że obecnie spora część największych firm pożyczkowych sprawdza swoich klientów zarówno w rejestrze BIK, jak i np. w BIG (Biuro Informacji Gospodarczej). Nie mamy więc gwarancji, że decyzja będzie inna niż w banku.

Mniejsze firmy, które nie przeprowadzają weryfikacji swoich klientów w rejestrach, mogą nam zaoferować pieniądze, ale na niezbyt korzystnych dla nas warunkach. Zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie, powinniśmy szczegółowo zapoznać się warunkami umowy oraz ze wszystkimi opłatami związanymi z uruchomieniem i obsługą pożyczki.

Zobacz też: Czy pożyczki pozabankowe są bezpieczne?

 

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Blog edukacyjny poświęcony tematyce finansów osobistych.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Bardzo dziękuję:)
  • Kredyty indeksowane i denominowane do CHF były kredytami zaciągniętymi i wypłaconymi w PLN....
  • Tak, słusznie, użyłem zbyt dużego skrótu. Chodziło o argumentację, która przekonała...

Tematy w dziale Gospodarka