Sprawdź, jak nie zrujnować domowego budżetu świątecznymi prezentami. Fot. Pixabay
Sprawdź, jak nie zrujnować domowego budżetu świątecznymi prezentami. Fot. Pixabay
Finanse osobiste Finanse osobiste
525
BLOG

Jak zaoszczędzić na świątecznych prezentach ?

Finanse osobiste Finanse osobiste Finanse Obserwuj temat Obserwuj notkę 8

Samodzielnie wykonane upominki, zakupy z wyprzedzeniem, losowanie wśród najbliższych - to proste sposoby, aby na świąteczne prezenty nie wydać za dużo pieniędzy.

Kupno tanich prezentów świątecznych to nie lada wyzwanie. Jak wynika z badania Barometr przeprowadzonego na zlecenie Providenta, mężczyźni najchętniej wskazywali, że chcieliby dostać urządzenia elektroniczne (20 proc. badanych), ubranie (17 proc.) oraz alkohol lub pieniądze w gotówce (po 14 proc.). Panie natomiast upodobały sobie kosmetyki (27 proc. respondentek), ubrania (20 proc.) oraz biżuterię lub pieniądze (po 15 proc.). Jak widać, wymarzone prezenty Polaków nie należą do najtańszych. Mimo to chcielibyśmy podarować swoim bliskim na Boże Narodzenie coś, co szczególnie im się spodoba. Jak więc zaoszczędzić na prezentach?

Loteria prezentów świątecznych

Dobrym sposobem na zaoszczędzenie na upominkach świątecznych jest zorganizowanie loterii. Najpierw trzeba przygotować losy, a na każdym napisać imię członka rodziny. Następnie musimy spotkać się całą rodziną i przeprowadzić losowanie. Każda osoba kupuje prezent świąteczny tylko temu krewnemu, którego wylosowała. Dzięki temu każdy dostaje jeden prezent. Ma to również taką zaletę, że na jeden podarunek można przeznaczyć więcej pieniędzy, więc jest on bardziej wartościowy. Lepiej kupić porządną rzecz, o której marzy obdarowany, niż sprezentować bezwartościowe drobiazgi całej rodzinie.

Upominki tylko dla dzieci

Aby uporać się z odwiecznym problemem, co kupić teściowej czy dawno niewidzianemu wujkowi, można umówić się, że prezenty dajemy tylko dzieciom. Najmłodsi nie wyobrażają sobie Świąt bez podarunków pod choinką, natomiast starsi rozumieją, że od drogich upominków ważniejszy jest czas spędzony razem z rodziną. Obdarowując tylko dzieci, pozbywamy się konieczności kupienia kolejnej filiżanki czy zestawu pościeli. Możemy zapytać rodziców, o czym marzy ich pociecha i kupić naprawdę trafiony prezent, z którego dziecko będzie miało wiele radości albo taki, który będzie służył mu przez lata.

Prezenty składkowe – czym są?

Kolejnym sposobem na tanie prezenty świąteczne są podarunki składkowe. Często nie możemy sprezentować danej osobie tego, o czym marzy, ponieważ musimy obdarować jeszcze innych bliskich i zwyczajnie zabraknie nam pieniędzy. Warto więc umówić się z innymi członkami rodziny i złożyć się na wymarzony rower, kurs prawa jazdy czy złotą biżuterię. Dzięki temu każdy obdarowany będzie zadowolony z prezentu i uniknie problemów, co zrobić z kolejnym niepotrzebnym bibelotem.

Wspólny czas – wymarzony prezent na Święta

W codziennym zabieganiu trudno znaleźć czas, by spędzić choć chwilę z bliskimi. Może nadchodzące Boże Narodzenie będzie dobrą okazją, aby to nadrobić? Może zamiast kupować żonie kolejną złotą bransoletkę, warto wybrać się z nią na spacer i do kina? Dzieci z pewnością będą zadowolone, gdy pod choinką zamiast kolejnej zabawki znajdą voucher na gokarty albo lekcje nauki jazdy na nartach, na które będą mogły wybrać się razem z rodzicami. Prawdopodobnie, wywołamy ogromny uśmiech na twarzy seniorów, gdy podarujemy im bilet do kina na interesujący ich film, pójdziemy tam z nimi, a po seansie napijemy się herbaty i będziemy skłonni wysłuchać opowieści z młodości. Takie prezenty nie są drogie, ale my dajemy coś bezcennego – wspólne chwile.

Prezenty DIY – pomysły

Dobrym sposobem na tanie świąteczne prezenty jest przygotowanie ich samodzielnie. Własnoręcznie przygotowane upominki będą nas kosztowały tylko tyle, ile materiały potrzebne do ich wykonania, a z pewnością część z nich znajdziemy w domu. Możemy wywołać rodzinne zdjęcia, wkleić je do albumu, opatrzyć zabawnym komentarzem i podarować mamie. Możemy upiec, udekorować korzenne pierniczki i wręczyć je największemu rodzinnemu łasuchowi. Prezentem dla siostry może być własnoręcznie zrobiony peeling cukrowy z dodatkiem oliwki dla dzieci i olejku różanego. Jeśli mamy w rodzinie małe dziewczynki oraz odrobinę talentu do prac ręcznych, to możemy własnoręcznie zbudować zabawkowy sklep albo domek dla lalek. Najmłodszym z pewnością spodoba się zrobiony z kilku kawałków tkanin i trzech drewnianych listewek namiot do postawienia w pokoju.

Jak trafić z prezentem?

Jeśli chcemy zaoszczędzić na bożonarodzeniowych upominkach, to podarujmy coś, czego naprawdę chce i potrzebuje bliska nam osoba. Jeśli prezent zaraz po Świętach wyląduje na dnie szafy, to wydane na niego pieniądze zostaną wyrzucone w błoto. Zanim więc wybierzemy się na zakupy, spytajmy dyskretnie rodzica lub partnera osoby, którą obdarowujemy, czego by sobie życzyła. Jeśli nie ma takiej możliwości, to poobserwujmy, czy może ulubione kosmetyki nie kończą jej się w łazience albo czy wciąż opowiada nam o nowym ulubionym zespole, którego płyty jeszcze nie ma. Czasami warto jednak zapytać wprost niż kupić coś nietrafionego.

Jak kupować na wyprzedażach?

Co prawda wyprzedaże zaczną się dopiero po Bożym Narodzeniu, ale przed Świętami również można trafić na korzystne okazje. Często sklepy internetowe oferują darmową przesyłkę, a te stacjonarne np. drugi produkt z danej kategorii za połowę ceny. Warto więc przygotować sobie listę prezentów i regularnie śledzić ofertę sklepów, w których planujemy zrobić zakupy. Aby sobie to ułatwić, możemy zapisać się do konkretnych newsletterów albo regularnie odwiedzać strony, skupujące gazetki promocyjne z różnych marketów. Warto także sprawdzić, ile punktów udało nam się zebrać w danych programach lojalnościowych. Może uda się nam je wymienić na interesujące podarunki? Dzięki temu wybrane prezenty kupimy o wiele taniej niż standardowo. 

Czy można zwrócić prezenty świąteczne?

Bardzo ważną radą jest także to, aby nie wyrzucać paragonów z zakupu prezentów. Jeśli nie trafimy z rozmiarem koszuli czy kolorem krawata, albo okaże się, że obdarowany już ma rzecz, którą mu sprezentowaliśmy, podarunek będzie można łatwo oddać. Jeśli robiliśmy zakupy w sklepie internetowym, to po odesłaniu produktu i wypełnieniu formularza zwrotu w określonym terminie, sprzedawca ma obowiązek oddać nam pieniądze. Jeżeli wybraliśmy się do sklepu stacjonarnego, to zwrot może zostać naliczony na przykład na kartę podarunkową. Gdy nie trafimy z prezentem, to bliska nam osoba będzie mogła po prostu coś sobie wybrać z oferty danego sklepu.

Warto zdawać sobie sprawę, że w sklepach przed Świętami panuje wielkie marketingowe szaleństwo, a sprzedawcy chcą podnieść swoje wyniki sprzedażowe na koniec roku. Dlatego zdarza się, że pod przykrywką świątecznej muzyki i choinki, starają się skłonić nas do kupna zupełnie niepotrzebnych artykułów lub w cenie droższej niż standardowo. Zanim wybierzemy się na zakupy, warto o tym pamiętać.


© Wszelkie prawa zastrzeżone.



image




Blog o finansach osobistych prowadzony przez zespół Salon24. Tematyka: finanse osobiste, budżet domowy, oszczędzanie, podatki, emerytura. Zapraszamy też na stronę tematu Oszczędzanie na przyszłość.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka