Blog
Twoje pieniądze
Karol Górniak
Karol Górniak Blog o finansach
2 obserwujących 131 notek 144277 odsłon
Karol Górniak, 10 stycznia 2018 r.

Noworoczne postanowienia finansowe – co zrobić, by rok 2018 zakończyć na plusie?

337 1 1 A A A
Nowy rok to dobry moment na reorganizację domowego budżetu. Fot. Pixabay
Nowy rok to dobry moment na reorganizację domowego budżetu. Fot. Pixabay

Rozpoczynający się rok to dobra okazja, aby poprawić swoją sytuację finansową. Dobre nawyki pozwolą nam wreszcie przejąć kontrolę nad własnym budżetem. Jeśli teraz mamy kłopoty finansowe, to jakie noworoczne postanowienia powinniśmy wprowadzić, aby uporać się z długami lub więcej zaoszczędzić?

Styczeń to dla wielu z nas czas podsumowań. Jeśli nasze zadłużenie wciąż rośnie albo wciąż żyjemy od wypłaty do wypłaty bez żadnych oszczędności to znak, że teraz jest idealny moment, by coś zmienić. Plan poprawy domowego budżetu nie jest łatwym zadaniem do zrealizowania z dnia na dzień. W tym przypadku powinniśmy działać powoli, regularnie i krok po kroku. Dopiero taki plan pozwoli realnie i na długo poprawić naszą sytuację finansową.

Zobacz także: Jak zacząć oszczędzać?

Spisywanie wydatków – jak to robić skutecznie?

Szczególnie podczas przedświątecznych zakupów, łatwo wpaść w pułapkę niekontrolowanych wydatków. W końcu obiad na mieście czy nowy t-shirt z oferty promocyjne to wydatek tylko 20 zł. Jeśli jednak przemnożymy to w skali roku, to wyjdzie nam kilkaset lub kilka tysięcy złotych wyrzuconych w błoto. Warto więc od stycznia, skrupulatnie notować wszystko to, co kupujemy – od bułki z piekarni po nowy telewizor. 

Możemy robić to oczywiście na kartce lub we własnym arkuszu kalkulacyjnym. Jednak niezwykle pomocna będzie nam aplikacja banku. Jeśli za wszystko będziemy płacić kartą, to wydatki będą automatycznie przydzielane do kategorii. Dzięki temu na koniec miesiąca zobaczymy, ile wydaliśmy na konkretne cele i jakie mamy tendencje w wydatkach. Pewnie gdy zobaczymy skumulowane kwoty, to przed zakupem kolejnego batonika, dwa razy się zastanowimy.

Postanowienia noworoczne – jak zmienić nawyki?

Zapewne oprócz postanowień związanych z finansami, tworzymy także plany związane z innymi dziedzinami życia. Warto wykorzystać efekt synergii i umiejętnie połączyć postanowienia. Jak w nich wytrwać? Będzie to dużo łatwiejsze gdy będą nam przyświecać dwa cele równocześnie. Przykładowo, naszym celem na nowy rok jest utrata zbędnych kilogramów. Jeśli nie będziemy kupować słodyczy i niezdrowych przekąsek, to zarówno nasze ciało jak i portfel nam za to podziękują. Taki sam efekt osiągniemy, jeżeli zamiast spędzania czasu na kalorycznych obiadach w restauracjach, poświęcimy się zdrowemu gotowaniu w domu. W ten sposób upieczemy „dwie pieczenie na jednym ogniu” i zyskamy większą motywację. Dzięki jednemu działaniu, osiągniemy dwie korzyści.

Zobacz także: Jak obniżyć wydatki na jedzenie?

Jak więcej oszczędzać? Zautomatyzuj to!

Aby skutecznie wdrożyć nowy, dobry nawyk, najlepiej jest, jak najmniej o nim myśleć. Warto więc skorzystać z automatycznych opcji oszczędzania. Możemy ustawić zlecenie stałe przelewu z naszego konta osobistego na oszczędnościowe. Warto wybrać dzień zaraz po wypłacie, zanim pieniądze wydamy na bieżące wydatki. Inną opcją są tak zwane „savery”. W kilku bankach możemy złożyć dyspozycję, że podczas zakupów, opłacanych kartą do konta, kwota zaokrąglona do pewnej sumy będzie automatycznie przelewana na rachunek oszczędnościowy. Na przykład, jeśli zdefiniowaliśmy zaokrąglenie do pełnych 10 zł, a kwota zakupów wyniosła 8,50 zł, to 1,50 zł zostanie zapisane w poczet oszczędności. Dzięki takim rozwiązaniom, zbieramy środki właściwie bez wysiłku i nie musimy o tym pamiętać.

Jak powstrzymać się od spontanicznych zakupów?

Duże kwoty uciekają nam także podczas kompulsywnych zakupów, czyli takich, które nie są zaplanowane, ale wybieramy się na nie, by poprawić sobie nastrój, uczcić sukces czy spędzić wolny czas. Aby nad tym zapanować, warto stosować zasadę „dwóch dni”. Oznacza to, że jeśli coś nam się spodoba, to zaczekajmy z jego zakupem około 48 godzin. Jeśli dana rzecz naprawdę jest nam potrzebna, to po upływie tego czasu, wciąż będziemy o niej pamiętać. W większości przypadków są to jednak zwykłe zachcianki, o których zapominamy. W ten sposób oszczędzamy, a jednocześnie zyskujemy w domu więcej przestrzeni.

Kiedy coś sobie postanawiamy, często wyobrażamy sobie, że dotrzymamy słowa i osiągniemy sukces na konkretnym polu. Jednak kiedy opadnie euforia noworocznej motywacji i dopada nas szara rzeczywistość, to zapominamy o postanowieniach lub odkładamy je na niezdefiniowane „kiedyś”. Aby dotrzymać noworocznych postanowień, warto działać stopniowo i małymi krokami. Mamy nadzieję, że nasze pomysły będą w tym pomocne.

Zapisuj postanowienia, cele i osiągnięcia w kalendarzu

Zapisywanie postanowień i rozpisanie ich na mniejsze kroki zaplanowane w konkretnym czasie ułatwi ich osiągnięcie. Warto więc rozpisać w kalendarzu ile konkretnie chcemy zaoszczędzić lub zebrać na koncie oszczędnościowym w kolejnych miesiącach. Sprawdzajmy efekty co miesiąc lub kwartał. Rejestrujmy sukcesy – to zwiększy naszą motywację!


© Wszelkie prawa zastrzeżone.


Opublikowano: 10.01.2018 17:00. Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 17:01.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Blog edukacyjny poświęcony tematyce finansów osobistych.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Bardzo dziękuję:)
  • Kredyty indeksowane i denominowane do CHF były kredytami zaciągniętymi i wypłaconymi w PLN....
  • Tak, słusznie, użyłem zbyt dużego skrótu. Chodziło o argumentację, która przekonała...

Tematy w dziale Gospodarka