Mieszkanie na wynajem - jedna z form pomnażania kapitału. Fot. Pixabay
Mieszkanie na wynajem - jedna z form pomnażania kapitału. Fot. Pixabay
Finanse osobiste Finanse osobiste
2295
BLOG

Jak zacząć inwestowanie w nieruchomości?

Finanse osobiste Finanse osobiste Finanse Obserwuj temat Obserwuj notkę 21

Inwestycja w nieruchomości daje relatywnie duże zyski i jest bezpieczniejsza niż gra na giełdzie. Wymaga jednak zaangażowania dużego kapitału. Warto więc najpierw wnikliwie przeanalizować sprawę, aby nie ponieść straty.

Badanie Intencji Inwestorów w Sektorze Nieruchomości pokazało, że Polska jest bardzo atrakcyjnym krajem pod kątem wynajmu lokali w celach inwestycyjnych. W badaniu z 2017 r. Polska zajęła siódme miejsce wśród europejskich rynków nieruchomości. Inwestorzy chętnie lokują kapitał w naszym kraju ze względu na dużą aktywność najemców, szeroką ofertę biur na wynajem oraz wysoką dostępność produktów inwestycyjnych z tego obszaru.

Nie bez przyczyny coraz więcej drobnych inwestorów decyduje się wejść ze swoim kapitałem na rynek nieruchomości. Jeśli rozważamy taką decyzję, warto dowiedzieć się, czym jest inwestycja w domy, mieszkania czy lokale oraz jak ją rozpocząć, by osiągnąć oczekiwane zyski.

Zobacz też: Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

Rodzaje inwestycji w nieruchomości

Istnieje naprawdę wiele sposobów na to, aby kupno nieruchomości przyniosło inwestorowi zyski. Posiadacz kapitału, w zależności od swoich możliwości i strategii, może zdecydować się na:

  • mieszkanie na wynajem (dla osób prywatnych)
  • lokal mogący spełnić funkcję powierzchni biurowej, handlowej lub usługowej (dla firm)
  • działkę budowlaną
  • budynek mieszkalny (apartamentowiec czy zabytkowa kamienica)
  • grunty rolne z przeznaczeniem pod uprawę
  • pokoje hotelowe w apartamentowcach pod wynajem krótkookresowy
  • budynki historyczne dla celów turystycznych, takich jak zwiedzanie czy nocleg (zabytkowe dworki, wille, pałace, zamki)

Podczas spisywania umowy z osobą lub firmą, która ma korzystać z naszej nieruchomości, warto pamiętać, by dokładnie zaznaczyć, czy umowa dotyczy najmu czy dzierżawy. Różnica polega na tym, że najemca może tylko korzystać z konkretnego lokalu dla własnych potrzeb, a dzierżawca może dodatkowo czerpać z tego korzyści finansowe, czyli np. prowadzić firmę.

Inwestowanie w mieszkania – wady i zalety

Zanim podejmiemy decyzję o zainwestowaniu kapitału w nieruchomości, warto zapoznać się z jej wadami i zaletami. Trzeba jednak pamiętać, że jedna cecha może być zarówno wadą, jak i zaletą przy różnych rodzajach tej inwestycji.

Przykładowo, zaletą zainwestowania w mieszkanie na wynajem jest fakt, że jest na nie bardzo wysoki popyt, więc szansa, że znajdziemy najemcę jest naprawdę duża. Jednak w przypadku specjalnych obiektów (np. luksusowe apartamenty czy wille) znalezienie najemcy może być trudniejsze.

Podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o to, czy do takich inwestycji potrzeba fachowej wiedzy. Jeśli wynajmujemy kawalerkę, to oczywiście nie, ale jeśli angażujemy swoje środki w zabytkową kamienicę, to już absolutnie tak.

Niezależnie od rodzaju inwestycji, jej plusem jest to, że wiąże się ona z relatywnie niskim ryzykiem. Rynek nieruchomości jest względnie stabilny, więc nie musimy się martwić o to, że w ciągu godziny (tak, jak dzieje się to np. na giełdzie) stracimy cały majątek. Dlatego także kontrola inwestycji nie zabiera zbyt dużo czasu. 

Spośród wad inwestycji w nieruchomości można wymienić to, że trzeba wnieść naprawdę duży kapitał, zaczynając od kilkuset tysięcy złotych. Minusem jest także fakt, że czasem trudno jest pozbyć się posiadanej nieruchomości i sprzedać ją z zyskiem. Trzeba także pamiętać, że wybór odpowiedniego lokalu czy budynku zajmuje naprawdę dużo czasu. Jeśli go nie mamy, możemy przekazać ten proces pośrednikowi. 

Warto także wziąć pod uwagę, że w przypadku posiadania mieszkania na wynajem prywatny istnieje duża konkurencja na rynku wynajmujących oraz można trafić na problematycznych najemców.

Inwestycja w nieruchomości – ile kapitału potrzeba

Jak już wcześniej wspomniałem, początkowe zaangażowanie kapitałowe w przypadku inwestycji w nieruchomości jest naprawdę wysokie. Zanim więc zdecydujemy się ostatecznie, warto przekalkulować jaką kwotę posiadamy lub możemy mieć. Oczywiście najlepiej jest zrealizować ten cel ze środków własnych, ale niewiele osób może sobie na to pozwolić. Jeśli rozważamy zaciągnięcie kredytu, to warto pamiętać, że musimy posiadać wkład własny. Zanim więc wybierzemy nieruchomość, sprawdźmy, jaki kapitał rzeczywiście posiadamy i pod tym kątem dostosowujmy inwestycję.

Zobacz też: Pomysły na wkład własny

Inwestycje w nieruchomości – ryzyko

Następnym krokiem inwestycji w nieruchomości jest oszacowanie ryzyka. Oczywiście większe potencjalne zyski przyniesie chata w Zakopanem niż kawalerka we Wrocławiu, ale pierwsza opcja jest o wiele bardziej ryzykowna. Zanim więc zdecydujemy się na ostateczny krok, warto przejrzeć konkurencyjne oferty wynajmu na rynku, który nas interesuje. Analizując wysokość czynszu oraz zainteresowanie najemców w podobnej lokalizacji, powierzchni czy standardzie, możemy oszacować potencjalne zyski i ryzyko.

Wybór lokalu w celach inwestycyjnych

Kolejny etap to wybór odpowiedniej nieruchomości. W zależności od tego, ile kapitału posiadamy oraz jakie ryzyko jesteśmy gotowi ponieść, szukajmy odpowiedniego budynku czy lokalu. Jeżeli oczekujemy wysokich zysków, ale liczymy się także ze stratą, warto postawić na remont i późniejszy wynajem np. willi w Zakopanem. Jeśli jednak chcemy zainwestować nasze jedyne oszczędności i względnie szybko zacząć zarabiać, to bezpieczniej jest kupić małe mieszkanie w centrum miasta, gdzie bez problemu znajdziemy najemców.

Zobacz też: Ile można zarobić na wynajęciu mieszkania do reklamy lub filmu?

Jak inwestować w nieruchomości?

Jeśli mamy już wybrany lokal, warto zastanowić się, w jaki sposób ma dla nas zarabiać. Warto odpowiedzieć sobie na pytania, czy opłaca się teraz w nim zamieszkać, a później sprzedać z zyskiem? A jeśli kupiliśmy mieszkanie w centrum Warszawy, to czy korzystniej jest wynająć je osobom prywatnym czy wydzierżawić firmie? Czy ponieść koszty związane z remontem, by móc naliczyć większy czynsz czy jednak wynająć od razu, biorąc pod uwagę niższe zyski z inwestycji? Warto to sobie przekalkulować, by obrać odpowiednią strategię inwestycyjną, która pozwoli nam wynieść więcej niż ulokowaliśmy.

Niestety, w nieruchomości nie da się inwestować „na próbę” i jeśli nie wyjdzie, to potem się wycofać. Niektórzy inwestują oszczędności swojego życia, mając nadzieję, że taki krok szybko się opłaci. Aby zminimalizować ryzyko niepowodzenia, warto zapisać sobie wszystkie wady i zalety konkretnej inwestycji, policzyć, kiedy nam się zwróci oraz jakie potencjalne zagrożenia za sobą niesie. Tylko przemyślana decyzja i działania realizowane krok po kroku dają szansę na sukces. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z doradcą inwestycyjnym lub specjalistą w agencji nieruchomości.


Zobacz też: Jak NIE inwestować? Najczęstsze błędy inwestycyjne


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Blog o finansach osobistych prowadzony przez zespół Salon24. Tematyka: finanse osobiste, budżet domowy, oszczędzanie, podatki, emerytura. Zapraszamy też na stronę tematu Oszczędzanie na przyszłość.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka