Sowiniec Sowiniec
899
BLOG

Szuchewycz poróżnił dwa miasta

Sowiniec Sowiniec Samorząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 24

    Po kilku miesiącach apeli Tarnów zawiesi współpracę z Tarnopolem - poinformowało Radio Kraków.
„Rada ukraińskiego miasta w marcu nazwało stadion imieniem Romana Szuchewycza, który był jednym z dowódców Ukraińskiego Armii Powstańczej odpowiedzialnej za rzeź na Wołyniu. Po tym akcie o zerwanie współpracy Tarnowa z Tarnopolem apelowali niektórzy radni, a także przedstawiciele Solidarnej Polski oraz Konfederacji. Ostatecznie po opinii Instytutu Pamięci Narodowej oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych, tarnowscy radni jednogłośnie zdecydowali o zawieszeniu trwającego od 17 lat porozumienia o współpracy z Tarnopolem. Jak zaznacza przewodniczący tarnowskiej Rady Miejskiej Jakub Kwaśny, w uchwale jednocześnie zapisano otwartość na dialog z Tarnopolem o trudnej historii narodu polskiego i ukraińskiego” - czytamy na stronie krakowskiej rozgłośni.
    - Jeżeli władze Tarnopola będą otwarte na taki dialog, to myślę, że warto się spotkać i być może zorganizować jakąś wspólną sesję historyczną gdzie te wątki byłyby poruszone. A zatem zawieszenie jest tak naprawdę również zaproszeniem do dialogu. Jeżeli strona ukraińska tego zaproszenia nie podejmie, to tak szczerze mówiąc w zasadzie do tej pory i tak porozumienie o współpracy było martwym porozumieniem. Jakichś wspólnych inicjatyw do tej pory nie było. Być może teraz to się zmieni -powiedział Kwaśny Radiu Kraków.
    Przeciwko zawieszaniu porozumienia był prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, który uważa, że trzeba wyrazić swoją stanowczą dezaprobatę dla gloryfikacji Szuchewycza przez tarnopolską Radę Miasta. Jego zdaniem zawieszenie współpracy "pogrzebie możliwości jakiejkolwiek rozmowy, nawet tej trudnej o krwawej historii, winie i odpowiedzialności".    

    Ostatecznie 18 tarnowskich radnych opowiedziało się za zawieszeniem porozumienia o współpracy z Tarnopolem, 2 się wstrzymało, a 5 nie wzięło udziału w głosowaniu.

    „Zachowanie prezydenta Tarnowa w tej sprawie krytykuje działacz Solidarnej Polski Dariusz Niemiec, który już w marcu apelował do prezydenta o zerwanie współpracy z Tarnopolem. " - napisano na stronie https://www.radiokrakow.pl.


Sowiniec
O mnie Sowiniec

filozof-fenomenolog, autor "Zarysu filozofii spotkania" i "Filozofów o godnym życiu", harcerz, publicysta prasy krajowej i polonijnej, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, były reprezentant prasowy pułkownika/generała Ryszarda Kuklińskiego w Polsce

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka