Blog
Sowiniec
Sowiniec
Sowiniec filozof, nauczyciel akademicki
278 obserwujących 3237 notek 4303035 odsłon
Sowiniec, 11 stycznia 2017 r.

Drzewa na cześć dzieci

278 27 0 A A A


            Stare powiedzenie głosi, że prawdziwy mężczyzna powinien spłodzić syna, wybudować dom i zasadzić drzewo.


            Prezydent Krakowa, profesor Jacek Majchrowski, postanowił twórczo zastosować je w rządzonym przez siebie mieście, podejmując inicjatywę ekologicznych aktywistów, którzy zaproponowali wyznaczenie miejsc, gdzie każdy obywatel dawnej stolicy Polski po urodzeniu dziecka będzie mógł posadzić drzewo i obserwować jak ono rośnie.


            Władze miasta wskazały już sześć lokalizacji, w których powstaną „parki krakowian”: przy ulicach Księcia Józefa (około 6,5 hektarów), Markowskiego obok Muzeum Lotnictwa Polskiego (ok. 3,8 ha), Ptaszyckiego (4,4 ha), Falistej na osiedlu Kostrze (ok. 9 ha), Puszkarskiej (ok. 3 ha) oraz Węgrzeckiej (8 ha). W sumie na ok. 35 ha zmieści się 7 tysięcy drzew. Jest to propozycja dla tych, którzy nie mają własnej działki, a chcieliby zasadzić drzewo po narodzinach dziecka (rocznie przybywa ich w Krakowie ok. 15 tys.).


            Prezydent powiedział na konferencji prasowej, że od początku roku obowiązują znowelizowane przepisy ustawy o ochronie przyrody i wycinka drzew na terenach prywatnych jest łatwiejsza, dlatego trzeba popierać nowe nasadzenia.


            - Wierzę, że drzew w parkach krakowskich będzie dość szybko przybywać, ale chcę też zaapelować do mieszkańców o rozsądne podejście do ich wycinki na własnych posesjach, aby nie dochodziło do masowej dewastacji zieleni - dodał (wszystkie cytaty za Polską Agencją Prasową).


            „Zastępca prezydenta Krakowa ds. rozwoju Elżbieta Koterba mówiła, że przy wyborze lokalizacji wzięto pod uwagę własność terenu, jego dostępność komunikacyjną i możliwość poszerzenia w przyszłości. W pierwszym etapie parki będą tworzone na terenach należących do gminy” - czytamy w depeszy PAP.


            Wielką radość wyraziła radna Platformy Obywatelskiej Anna Szybist, która formalnie zgłosiła ten pomysł:


            - Cieszę się, bo to inicjatywa oddolna, wymyślili to mieszkańcy. Nie każdy w Krakowie ma swój ogródek, wiele osób mieszka w kamienicach i w blokach. Myślę, że cenne i sympatyczne jest świętowanie narodzin dziecka poprzez zasadzenie drzewa. Mam nadzieję, że mieszkańcy będą się spotykać w tych parkach na piknikach i urodzinach. Ważny jest też aspekt edukacyjny. Jeśli dzieci zobaczą jak długo rośnie drzewo, to kolejne pokolenia będą z dużo większym szacunkiem podchodziły do zieleni. Podobne parki czy też „gaje ojców” funkcjonują w Koninie i Gdańsku, a we włoskich miastach rodzice mają wręcz obowiązek zasadzenia drzewa przy narodzinach lub adopcji dziecka.


            „W Krakowie koordynatorem tworzenia parków będzie Zarząd Zieleni Miejskiej, który w najbliższych tygodniach opracuje ich projekty i określi zasady sadzenia drzew. To właśnie w tej instytucji rodzice będzie mogli kupić sadzonki” - napisała Polska Agencja Prasowa.


 


Opublikowano: 11.01.2017 17:32.
Autor: Sowiniec
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

filozof-fenomenolog, autor "Zarysu filozofii spotkania" i "Filozofów o godnym życiu", harcerz, publicysta prasy krajowej i polonijnej, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, wiceprezes Ogólnopolskiej Federacji Piłsudczyków, były reprezentant prasowy pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Polsce

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Rafał Broda Wakacje sprzyjają wyciszeniu emocji.
  • Gucio Pucio Interpunkcja!
  • Fosil A niech Pan dymisjonuje kogo chce.

Tematy w dziale Rozmaitości