Blog
Sowiniec
Sowiniec
Sowiniec filozof, nauczyciel akademicki
278 obserwujących 3279 notek 4338116 odsłon
Sowiniec, 23 marca 2017 r.

Eutanazja po szwajcarsku

278 33 0 A A A


        Rośnie liczba Szwajcarów, którzy decydują się na eutanazję - wskazują opublikowane przez „Rzeczpospolitą” dane tamtejszego Federalnego Urzędu Statystycznego.


                    „W 2014 roku odnotowano 742 przypadki eutanazji, której poddali się mieszkańcy Szwajcarii. To o 26 proc. więcej niż w 2013 roku i dwukrotnie więcej niż w 2009 r. Większość osób, które decydowały się na eutanazję, cierpiała na nieuleczalne choroby. Najczęściej były to nowotwory (42 proc. przypadków), choroby układu nerwowego (14 proc.) i choroby serca (11 proc.)” - czytamy w gazecie.


                   Eutanazję oferują w Szwajcarii dwie organizacje: Exit organizuje ją jedynie dla swoich członków (około 10 tysięcy), którzy muszą mieć prawo stałego pobytu w Szwajcarii i Dignitas umożliwiająca ją również osobom nie mieszkającym w tym kraju.


                    Od kilku lat w Szwajcarii nie rośnie natomiast liczba samobójstw. W 2014 roku popełniło je 1029 osób, w większości byli to mężczyźni.


                    „94 proc. spośród osób, które zdecydowały się na eutanazję, przekroczyło 55. rok życia. Z kolei samobójstwa dotyczą po równi wszystkich grup wiekowych - najczęstszą przyczyną skutecznego targnięcia się na własne życie jest depresja - wynika z federalnych statystyk” - napisała „Rzeczpospolita”.


 


Opublikowano: 23.03.2017 16:36.
Autor: Sowiniec
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

filozof-fenomenolog, autor "Zarysu filozofii spotkania" i "Filozofów o godnym życiu", harcerz, publicysta prasy krajowej i polonijnej, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, wiceprezes Ogólnopolskiej Federacji Piłsudczyków, były reprezentant prasowy pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Polsce

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • AlexanderG Jest się czego bać?
  • noo W życiu!
  • W kiblu damskim czy męskim?

Tematy w dziale Społeczeństwo