Blog
Sowiniec
Sowiniec
Sowiniec filozof, nauczyciel akademicki
278 obserwujących 3279 notek 4338116 odsłon
Sowiniec, 5 maja 2017 r.

Szkoły mają być wolne od polityki

291 35 0 A A A


         Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak słusznie postanowiła przypomnieć, że w szkołach działalność partii i organizacji politycznych jest zakazana.


         A oto najważniejsze fragmenty  apelu, jaki wystosowała w tej sprawie do dyrektorów podległych jej placówek:


         W związku z docierającymi do Kuratorium informacjami o próbach wykorzystywania społeczności szkolnej do działań o charakterze politycznym przez różne partie i organizacje polityczne, ostatnio wyrażającym się w zachęcaniu do udziału w manifestacjach politycznych, wykorzystywaniu systemu oświaty do kolportowania informacji o takich manifestacjach oraz organizowania ich przebiegu, pragnę przypomnieć Państwu, że szkoła powinna być miejscem apolitycznym. (…)


         Zakaz działalności partii i organizacji politycznych w szkole (placówce) jest zakazem bezwzględnym. Nie może on być uchylony - w ogóle i pod żadnym pretekstem - za zgodą dyrektora szkoły. (…)


         Szkoła (tak jak i zakład pracy) ma być w demokratycznym państwie prawnym instytucją światopoglądowo i politycznie neutralną. Nie znaczy to, że nie jest możliwe przekazywanie uczniom wiedzy na temat zasad funkcjonowania życia politycznego, powinno się to jednak odbywać tylko w formach przewidzianych i dopuszczonych podstawą programową kształcenia ogólnego oraz realizowanym programem nauczania, w ramach zajęć lekcyjnych prowadzonych przez przygotowanego do tego nauczyciela i w sposób niefaworyzujący żadnego ugrupowania ani opcji politycznej.


         Działania polegające na wykorzystywaniu instytucji szkoły do kolportowania informacji o manifestacjach politycznych określonych partii czy organizacji politycznych, a wręcz zachęcania do udziału w nich, są nie do zaakceptowania w obowiązującym stanie prawnym.


         Podejmowanie takich działań, niezależnie od programu partii czy organizacji, które je inspirują, spotka się ze stanowczym sprzeciwem Małopolskiego Kuratora Oświaty, ze wszystkimi konsekwencjami dla osób odpowiedzialnych. (…)


         Zasada apolityczności szkół zobowiązuje w pierwszej kolejności dyrektora, ale także całą społeczność szkoły do stania na straży prawa. Nikt, w tym także organy prowadzące zatrudniające dyrektorów szkół i nauczycieli, nie mają prawa „używać” swoich pracowników do rozgrywek politycznych. Dziś totalna opozycja przybrała formę totalnej arogancji i łamania praw obywatelskich.


         Z tych też przyczyn zwracam się do Państwa o monitorowanie sytuacji i przejawianie szczególnej troski o prawidłowość wykonywania misji, jaką ma do spełnienia szkoła tak, aby zapewnić dzieciom możliwość kształcenia w warunkach neutralności politycznej.


         To bardzo mądre i zarazem oczywiste stanowisko osoby odpowiedzialnej za małopolskie szkolnictwo. Pani Kurator mogła sobie jednak darować zdanie o totalnej opozycji, ponieważ w ten sposób sama niepotrzebnie zaangażowała się w bieżący spór polityczny.


 


Opublikowano: 05.05.2017 14:42.
Autor: Sowiniec
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

filozof-fenomenolog, autor "Zarysu filozofii spotkania" i "Filozofów o godnym życiu", harcerz, publicysta prasy krajowej i polonijnej, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, wiceprezes Ogólnopolskiej Federacji Piłsudczyków, były reprezentant prasowy pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Polsce

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • AlexanderG Jest się czego bać?
  • noo W życiu!
  • W kiblu damskim czy męskim?

Tematy w dziale Społeczeństwo