300 obserwujących
4174 notki
5140k odsłon
797 odsłon

Ratowanie zranionej sosny

Wykop Skomentuj69

                  Uszkodzona korona reliktowej sosny ze szczytu Sokolicy zostanie usunięta, a rana na pniu zabezpieczona przed chorobami grzybowymi; pozostawiona będzie natomiast jej jedyna żyjąca gałąź - taką decyzję podjęli specjaliści zajmujący się chirurgią drzew oraz uprawą bonsai po wizji lokalnej, o czym poinformowała w specjalnym komunikacie dyrekcja Pienińskiego Parku Narodowego.

               8 września pisałem, że to liczące ponad 500 lat jedno z najsłynniejszych polskich drzew poważnie uszkodził w czasie akcji ratowania życia turystce śmigłowiec Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.   

              Jak podano w komunikacie PPN, w trakcie szczegółowych oględzin okazało się, że stan uszkodzenia korony jest poważniejszy niż wskazywały na to zdjęcia i oględziny wykonane tuż po uszkodzeniu. Specjaliści, którzy dokładnie zbadali drzewo stwierdzili, że pozostawienie złamanej gałęzi zagrażałoby jedynej ocalałej i żywej drugiej.    

             Złamany fragment korony zdeponowano w pomieszczeniach dyrekcji Parku, gdzie zostanie poddany konserwacji i badaniom, m.in. dendrochronologicznym, czyli mającym na celu dokładne ustalenie wieku drzewa.  

           „Dyrekcja Pienińskiego Parku Narodowego docenia troskę oraz pragnie podziękować wszystkim tym, którzy śledzą ostatnie wydarzenia związane z nieszczęśliwym wypadkiem na Sokolicy” - czytamy w zakończeniu komunikatu.   

              Reliktowa sosna jest - obok Trzech Koron i przełomu Dunajca - najbardziej znanym symbolem Pienin. Podobne rosną poniżej szczytu Sokolicy, a wiek najstarszej z nich szacuje się na około 550 lat. Fenomen tych drzew polega na niewielkich rocznych przyrostach.


Wykop Skomentuj69
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości