Blog
Sowiniec
Sowiniec
Sowiniec filozof, nauczyciel akademicki
294 obserwujących 3873 notki 4872654 odsłony
Sowiniec, 3 grudnia 2018 r.

Igranie ze śmiercią na ledwie zamarzniętej tafli Morskiego Oka

280 38 0 A A A

                 Albert Einstein powiedział, że Wszechświat jest nieskończony, a ksiądz profesor Józef Tischner dodał, że to kryterium spełniają  również Boże miłosierdzie i ludzka głupota.

               Właśnie mamy kolejny przykład słuszności tej ostatniej tezy. Przebywający nad Morskim Okiem z początkiem tegorocznej zimy turyści beztrosko wchodzą na ledwie zamarzniętą taflę wysokogórskiego stawu nie biorąc pod uwagę możliwości jej załamania się pod nimi. Wątpię, aby dokonywali wcześniej fachowych obliczeń, jak czynił to główny bohater pierwszego filmu z serii „Dekalog” Krzysztofa Kieślowskiego, ale warto pamiętać, że i on przypłacił wiarę w prawa fizyki śmiercią syna.

               Warstwa lodu na Morskim Oku jest o tej porze roku bardzo cienka, spacerowanie po niej stanowi więc igranie ze śmiercią, czego część ceprów w ogóle nie przyjmuje do wiadomości. Wprawdzie dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego ostrzega, aby tego nie robić, ale Polacy są przecież mistrzami świata w lekceważeniu wszelkich zakazów.

             Obym nie był złym prorokiem, ale jestem niemal pewien, że dopiero tragedia w postaci utonięcia kogoś w wyniku załamania się pod nim lodu na Morskim Oku może skutecznie wpłynąć na innych chojraków.

             Powyższy tekst ukazał się pierwotnie na stronie internetowej Radia RMF.


Opublikowano: 03.12.2018 08:15. Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 08:17.
Autor: Sowiniec
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

filozof-fenomenolog, autor "Zarysu filozofii spotkania" i "Filozofów o godnym życiu", harcerz, publicysta prasy krajowej i polonijnej, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, były reprezentant prasowy pułkownika/generała Ryszarda Kuklińskiego w Polsce

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • On wie najlepiej.
  • @Leonarda Bukowska W samo sedno. Wzajemnie pozdrawiam.
  • @Władysław Honiewicz Całą dobę.

Tematy w dziale Rozmaitości