Blog
Sowiniec
Sowiniec
Sowiniec filozof, nauczyciel akademicki
295 obserwujących 3919 notek 4922361 odsłon
Sowiniec, 9 stycznia 2019 r.

Pedagogiczna porażka strajkowa

303 40 0 A A A

                Nauczyciele powinni być ludźmi szczególnie odpowiedzialnymi i poważnymi, dają bowiem osobisty przykład uczniom, zwłaszcza w szkołach podstawowych. Jeżeli chcą zaprotestować w słusznej sprawie, powinni dobrze przemyśleć jak zrobić to tak, aby nie zdemoralizować swoich podopiecznych. Zawsze muszą też pamiętać, że są wychowawcami.   

              Tej pedagogicznej misji sprzeniewierzyli się francuscy nauczyciele organizując ruch „czerwonych długopisów”, czyli nauczycielską wersję „żółtych kamizelek”. Ich protest w walce o wyższe płace i lepsze warunki pracy polega na tym, że przestali poprawiać pisemne sprawdziany stawiając za nie uczniom najwyższe stopnie, nawet jeżeli zasłużyli na najgorsze.   

             Jest to wyjątkowo głupia i szkodliwa z wychowawczego punktu widzenia forma protestu. Wszelkie obniżanie szkolnych wymagań prowadzi prostą drogą do edukacyjnej katastrofy. Na krótką metę zadowoleni mogą być co najwyżej najgorsi uczniowie, ale w dłuższej perspektywie czasowej jest to rujnowanie nauczycielskiego autorytetu.   

            Mam nadzieję, że polscy pedagodzy nigdy nie pójdą w ślad swoich francuskich kolegów.

Opublikowano: 09.01.2019 08:07.
Autor: Sowiniec
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

filozof-fenomenolog, autor "Zarysu filozofii spotkania" i "Filozofów o godnym życiu", harcerz, publicysta prasy krajowej i polonijnej, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, były reprezentant prasowy pułkownika/generała Ryszarda Kuklińskiego w Polsce

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @H.R.
  • @wittek17 W punkt.
  • @Poliszynel Koszerne?

Tematy w dziale Społeczeństwo