308 obserwujących
4685 notek
5726k odsłon
1368 odsłon

"Isia" nie będzie honorową krakowianką

Wykop Skomentuj189

               Rada Miasta Krakowa nie będzie głosowała w sprawie przyznania honorowego obywatelstwa najbardziej utytułowanej polskiej tenisistce Agnieszce Radwańskiej, ponieważ jej kandydatura nie uzyskała koniecznej rekomendacji Komisji Głównej RMK - poinformowała Polska Agencja Prasowa.   

              Zgodnie z regulaminem przyznawania tego tytułu Rada może przyznać cztery takie tytuły w trakcie kadencji. Podczas posiedzenia Komisji Głównej uzgodniono, że rozpatrywane będą dwie kandydatury: kardiochirurga profesora Antoniego Dziatkowiaka zgłoszoną przez klub Przyjazny Kraków, która uzyskała akceptację i Agnieszki Radwańskiej zgłoszonej przez Adama Kalitę z Prawa i Sprawiedliwości - bez rekomendacji.  

             „Dla mnie to niepojęte! Radni Jacka Majchrowskiego oraz radni klubu Platforma- Nowoczesna-Koalicja Europejska (dwóch się wstrzymało, reszty nie było) nie poparli uhonorowania Agnieszki Radwańskiej jako Honorowego Obywatela Krakowa. Pomysł upadł. ” – napisał na Facebooku wiceprzewodniczący RMK z PiS Michał Drewnicki.   

             A dziennikarzowi PAP powiedział:  

            - To absurdalna decyzja. Kuriozalne argumenty. Moim zdaniem z jakiegoś powodu ta kandydatura się nie podoba. Tymczasem pani Agnieszka Radwańska wypromowała Kraków w Europie i w świecie. Takich sportowców nie mamy wielu w Polsce.   

             Wiceprzewodniczący Rady i Komisji Głównej z Przyjaznego Rafał Komarewicz przyznał, że o młodym wieku Radwańskiej rozmawiano na posiedzeniu.   

           - Uważam, że to nie jest dobry argument. Doszliśmy do wniosku, że pani Radwańska - jako jedna z najlepszych tenisistek świata - nie rozpropagowała Krakowa, ma jeszcze taką szansę" - stwierdził w rozmowie z PAP.  

            Przewodniczący Rady Miasta Krakowa i Komisji Głównej Dominik Jaśkowiec z Platformy Obywatelskiej uważa, że dla części radnych kandydatura „Isi” była kontrowersyjna z powodu zaangażowania politycznego rodziny tenisistki.   

            Jej ojciec i pierwszy trener był członkiem honorowego komitetu poparcia Andrzeja Dudy jako kandydata na urząd Prezydenta RP, ona sama została zaś złapana przez paparazzich na jednym z organizowanych przez PiS marszów z okazji rocznicy katastrofy smoleńskiej. Pod koniec ubiegłego roku, gdy wiadomym było, że „Isia” żegna się z kortem, „Dziennik Polski” poinformował, że dostała ofertę pracy od Ministerstwa Sportu i Turystyki.  

           „Agnieszka Radwańska, uznawana za najlepszą polską tenisistkę w historii, ogłosiła zakończenie kariery w listopadzie zeszłego roku, po 13 latach zawodowego grania na kortach. Zwyciężyła w 20 turniejach WTA, wśród których najbardziej prestiżowym był sukces w WTA Finals. Najbliżej triumfu w Wielkim Szlemie była siedem lat temu, gdy dotarła do finału Wimbledonu. Reprezentowała Polskę na igrzyskach olimpijskich 2008 w Pekinie, w 2012 w Londynie i w 2016 w Rio de Janeiro. 14 kwietnia na Bulwarach Wiślanych w Krakowie otworzono Tauron Aleję Gwiazd Tenisa, w której znalazły się tablice z brązu z odciskami dłoni m.in. Agnieszki Radwańskiej. 21 maja w Krakowie zaplanowany jest benefis tenisistki podsumowujący jej karierę” - czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.


Wykop Skomentuj189
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka