Camicus Camicus
102
BLOG

Naród w diasporze

Camicus Camicus Religia Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

Wczoraj podczas kąpieli zastanowiłem się nad relacjami żydowsko - chrześcijańskimi. To przecież one od 2 tys. lat są najistotniejsze w relacjach z innymi przedstawicielami religii monoteistycznych. No może w przypadku chrześcjan ważniejsze były relacje z muzułmanami, w końcu to w starciu z nimi zaczęła rodzić się tożsamość europejska we wczesnym średniowieczu.

Ale wracając do relacji żydowsko chrześcijańskiej. Od początku, od czasów wczesnego chrześcijaństwa apostołowie i ich następcy "łowili" wyznawców poza ziemią na której nauczał Jezus Chrystus, rozeszli się w stronę Azji Mniejszej, Rzymu, aby opanować Europę, a wraz z dominacją europejskich mocarstw inne kontynenty. Żydowska diaspora najpierw przebywała na Bliskim Wschodzie, a potem "przyssała" się do społeceństw chrześcijańskich. Chrześcijanie chcieli nie tylko chrystianizować/ "cywilizować"/ niewolić społeczeństwa innych kontynentów, ale wręcz prowadzili krucjaty. Podbijali Nowy Świat. Wśród pionierów byli kwakrzy i inni chrześcijańscy odszczepieńcy, którym trudno było znaleźć miejsce w Starym Świecie. Żydzi nie wsiadali na okręty, nie chcieli podjąć trudu i ryzyka kolonizowania tych ziem i ludów, przyszli jak już było "posprzątane".   Chrześcijanie budowali państwa, dysponowali przymusem, Żydzi musieli wypracować inne strategie działania, można ich uznać za pionierów "soft power". Ale teraz od siedemdziesięciu kilku lat jest inaczej, mają własne państwo, mają i soft i hard power. A jak je wykorzystują to już refleksja na inną kąpiel.

Camicus
O mnie Camicus

"Nie lubię miasta! nie lubię wrzasków, I hucznych zabaw, i świetnych blasków, Bo ja chłop jestem — bo moje oczy Wielmożna świetność kole i mroczy."

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo